Wastage

Dokumentární / Krátkometrážní
Austrálie, 2010, 8 min

Ward Young

Bežné praktiky dostihového priemyslu, získavanie mladých koňov a zbavovanie sa opotrebovaných. Tieto kone, ktoré roky slúžia svojim majiteľom, pretekajú na dostihoch a na iných súťažiach, sú jedného dňa predané do bitúnku, kde sú podrezané a mäsiari z nich spravia potravu pre psov (v mnohých krajinách aj pre ľudí). Zatiaľ čo kravy a ovce majú aspoň výbeh na pasienky, kým sú zabité, tieto odkopnuté kone čakajúce na smrť hladujú, sú bité a zanedbávané. (whack)

whack

Veľa ľudí realitu dostihového priemyslu nepozná. Kone, ktoré po rokoch slúženia majiteľom už nevládzu dostatočne rýchlo cválať, sú predané na bitúnok. Jedna scénka v tomto krátkom dokumente ukazuje koňa stojaceho v rade na porážku, ktorému sa tak trasú nohy, že ledva dokáže stáť. Od kedy ho majiteľ odkopol až do tejto chvíle žil na pozemku bez trávy, iba s prístupom k vode. Inteligentné citlivé kone, ktoré sú po rokoch oddanosti predané na bitúnky, čakajú na smrť v oveľa horších podmienkach, ako hospodárske zvieratá. Toto je bežná realita. Keď uvidíte v svojom meste pútač na dostihy, spomeňte si na tieto zábery. ()

Khalesi

Pozrite sa na kone, na tie krásne divoké slobodné bytosti, preháňajúce sa po pastvinách a divočine s hrivami vlajúcimi vo vetre. Tak nádherné a vznešené, Potom sa pozrite, ako vyzerajú, ak s nimi skončí človek! Toto je pravá ľudská tvár, barbarská a brutálna. Pozrite sa do zrkadla, ľudia. ()

esopesokeso

Ak sa nedajbože rozhodnete pozerať na túto koninu, tak najprv sa dobre najedzte. Slabšie povahy by sa mali prejesť mäsom, aby sa mohli predbežne zásobiť bielkovinami, vitamínmi.. v prípade, že by začali trucovať a odmietli nadalej podporovať svojho miestneho mäsiara v nádeji, že za svoju existenciu skončí v guľáši o päť psov menej. Život má skrátka svoje pravidlá s dominantným zákonom džungle: "Zjedz, lebo budeš zjedený!" Tvorcovia tohoto snímku boli vegetariani a minimálne jeden z nich bol buzerant. Za najodpornešiu časť považujem scénu s hnijúcim mäsom, kosťami a hlavami koní, a na 2-3 sekundy som už aj ja zvažoval, že prestanem chalovať živočíchy. V tom mi udrel do očí hlavný herec s naušnicou na pravom uchu, a vravím si, nie, ja sa nedám napáliť akýmsi buzerantom! Všetko je po starom a v Europe sa aj nadalej vedome spapá 110 000 ton koňaciny ročne. ()