Sexy bestie

Velká Británie / Španělsko, 2000, 88 min

Jonathan Glazer

Ivan Bird

Roque Baños

Svojsky ujetá kriminálka, kterou nejde brát vážně, ale mně vysloveně tenhle typ humoru s tvrdou maskou na tváři sedne. S ničím to srovnávat nebudu, jen jsem jim záviděla ten bazének a náušničky Garyho partnerky. Není to snímek vysloveně na repete, ale mně zpříjemnil nedělní odpolko. A jak se dívám, tak se musím smát i tomu hodnocení. Holt každý čekal asi něco jiného, já byla spokojená, to stačí a punto.(21.2.2016)

Plíživě pomalé dvě třetiny filmu, kdy jen čekáte, že se něco stane a ono celkem nic. Krom toho si ale užíváte neuvěřitelné dialogy s podivným ?anglickým? přízvukem, dobrý střih (Glazerova klipová minulost je očividná), skvělou hudbu a cool scény. Vím, že to slovo je zporfanované, ale "cool" se k tomuhle filmu opravdu hodí. No a po téhle zmiňované trochu se táhnoucí padesátiminutovce příjde kopanec do řiti: zlomový okamžik, který ale pouze tušíme (a postupně ho odkrýváme podaný slepencem krvavých reminiscencí) a rozjedeme se po takové skluzavce, že zíráme jak slépka na kraslici. Alespoň já jsem teda zíral.*******Parádní film, kterému snad kromě nějaké té přitaženosti za vlasy (vloupačka) není co vytknout. Jo a kdybyste chtěli vědět, od koho okoukal Richard Kelly toho zajdu do Donnieho Darka, tak se koukněte na tohle.(4.6.2010)

Psychlogické ultra-peklo vytúnované gule trhajúcou kamerou a strihom. Zápletka je tu iba zámienkou, podstatou je tu originálne skĺbenie troch žánrov (bohémska romanca, cynická komédia, dusné krimi) a vyhrotenosť interakcie medzi postavami, ktorá prebíja všetko dosiaľ videné. Audiovizuálna pocitová pecka, podporená famóznym hereckým koncertom Bena Kingsleyho (Scorseseho a Tarantinovi mafiáni sa krčia v kútiku a držia hubu). Ostatní herci taktiež výborní. Pre mňa kultová gangsterka s kultovými dialógmi a kultovým soundtrackom. A každým zhliadnutím sa to ešte zlepšuje.(12.4.2002)

Obsahuje spoilery. Quentin Tarantino. Guy Ritchie. Michael Mann. Brian De Palma. Martin Scorsese. Alejandro González Iñárritu. Prakticky jediným zaujímavým aditívom bezosporu talentovaného videoklipára Jonathana Glazera do žánru gangsterských filmov, ktorého moderný ráz pomáhali, medzi množstvom iných, formovať vyššie spomínaní režiséri, nie je dynamicky našliapnuté rozhodenie rolí medzi charizmatickými hercami, ale paradox hada zahryznutého do vlastného chvosta, v ktorom sa postavy zločincov bývalých, súčasných a budúcich (za ktorých možno rátať manželky - DeeDee a Jackie) stretávajú v jedinom osudovom okamihu, započínajúceho beh udalostí, ktoré predznamenáva figurálna deus ex machina - dopad balvanu doprostred Garyho bazéna s vykachličkovaným dnom. Horkosladký humor servírovaný s gráciou doprostred konverzačnej zrážky pokojne dožívajúceho ex-mafiána Garyho s psychopatom Donom (ktorého som túžil vlastnoručne uškrtiť) len dotvára pikantnú príchuť podmanivo štylizovaného britského podsvetia (trikrát bravó za použitie a výber hudby), pretkaného svojráznou romantikou a vyostrenou lascívnosťou, ktorá k vidine výnosného zločinu a pôvabných žien neodmysliteľne patrí. Nech sa o to postavy akokoľvek pokúšajú, dlhým rukám organizácie nedokážu ujsť a odtnutím jednej hlavy len spečatia svoj neželaný návrat k remeslu. Do poslednej minúty udržiava Glazer postavy v napätí, no nekonečným kolobehom vytvára zvláštnu nehybnú atmosféru. Ako keď stojíme uprostred cirkusového kolotoča alebo tornáda, na mieste, z ktorého vidíme okolitý pohyb, no vnútorný priestor okolo nás zostáva konštantne nemenný. 80% P.S.: Názov je zaujímavá slovná hračka, ktorú možno v rozličných obmenách uplatniť na viaceré postavy a tým prepínať interpretačné módy.(31.12.2014)

Některé filmy o vloupačkách jsou jasně okopírované od ostatních a nudné. Toto není ten případ. Ani byste většinu snímku neřekli, o co v něm vlastně jde. Samotná vloupačka je jen vedlejší. Jde taky hlavně o hru velmi zajímavých charakterů. Uhlazený a unavený lupič ve výslužbě Ray Winstone versus sprostě nadávající totální magor Ben Kingsley. Netradiční podívaná, která je podle mě dost přehlížená, což je škoda. S timhle filmem určitě neuděláte chybu.(6.11.2011)

• Ray Winstone

• - Slovíčko "fuck" uslyšíme celkem 115krát. (MrCreosote)

• - Výslech na letišti byl první scénou, kterou Ben Kingsley natočil. Ten později uvedl, že postava Dona Logana byla z velké části inspirována jeho babičkou. (MrCreosote)

• - Roli Dona Logana (Ben Kingsley) si mohl zahrát jak Anthony Hopkins, tak i Ray Winsone, který nakonec ztvárnil hlavní postavu filmu, bývalého mafiána Gala. (MrCreosote)