Reklama

Reklama

Není čas zemřít

 • Velká Británie No Time to Die (více)
Trailer 8

Obsahy(1)

James Bond, agent 007, skončil aktivní službu a užívá si zasloužený odpočinek na Jamajce. Klid však nemá dlouhého trvání – objeví se totiž jeho starý přítel Felix Leiter ze CIA a požádá ho o pomoc. Mise na záchranu uneseného vědce se ukáže být zrádnější, než se na začátku zdálo. Bond se během vyšetřování dostane na stopu nevyzpytatelného zločince, který disponuje nebezpečnou a velmi ničivou novou technologií. (Forum Film CZ)

(více)

Zajímavosti (52)

 • Ve filmu byly použity dokonce čtyři modely automobilky Aston Martin. Jde o nejikoničtější model DB5 známý z Goldfinger (1964), dále V8, který se objevil například v Dech života (1987) a o dva zbrusu nové, DBS Superleggera a Valhalla. (Saur.us)
 • Název filmu se objeví až ve 24. minutě. (noelcoward73)
 • Ve svých 18 letech se Billie Eilish stala nejmladší autorkou zpívající hlavní „James Bond Song“. Dřívějším nejmladším umělcem byla Sheena Easton, která ve svých 22 letech nazpívala píseň „For Your Eyes Only“ v roce 1981. (figgo jr.)
 • K úvodnímu songu od Billie Eilish režisér uvedl: „Snažil jsem se Billie dostat před producenty Barbaru a Daniela, kteří o ní toho moc původně nevěděli. Snažil jsem se jim vnuknout takovou volbu, kterou by nikdo moc nečekal.“ Eilish sice v době premiéry Casina Royal (2006) bylo pět let, ale její bratr a spolupracovník Finneas O’Connel, který má velký vliv na sestřinu tvorbu a je i spoluautorem některých jejích písní, je údajně velkým fandou Bondovek. Ani Fukunaga ani autor hudby k filmu Hans Zimmer neměli žádný větší vliv na tvorbu ústřední písně, Eilish dostala jen popis základních ideí filmu. „Mrazilo mě, když jsem to slyšel prvně,“ vzpomíná Fukunaga. „Stačilo jen posunout aranžmá k obvyklé velkoleposti bondovských písní, ale základ byl perfektní. Dokonce i Hans řekl, že ho čeká minimum práce a že ta píseň je úžasná.“ (M.u.t.t.t.y)
 • Bondův kluzák v Není čas zemřít je pomyslným potomkem žlutého vrtulníčku ze Žiješ jen dvakrát (1967) a obojživelného Lotusu Espirit S1 ze Špiona, který mě miloval (1977) – dnes retro a úsměvných, na svou dobu však vizionářsky futuristických vozítek. Prostorově ekonomický kluzák se skládacími křídly v případě potřeby vydrží i pod vodou jako aerodynamická ponorka. Aby náhodou herci omylem neodplachtili z nákladního letadla, byl kluzák vytvořen primárně zvláštními efekty. Přesto ale filmaři pro natáčení s Craigem a Lashanou Lynch sestrojili alespoň maketu kokpitu. „Fakt jsem si je přál vyhodit z pravého letadla. Tak třeba příště,“ směje se režisér, který stojí i za návrhem designu kluzáku. „Nechtěl jsem, aby vypadal příliš jako dron, ale aby působil, lehce, dynamicky, efektivně,“ vysvětluje. „Zároveň jsem si dali záležet s věrohodným znázorněním technologie, která motoru umožňuje fungovat pod vodou. Idea je taková, že pádem nabere rychlost ve vzduchu a nahromaděnou kinetickou energii pak využije v turbíně pod vodou.“ (M.u.t.t.t.y)
 • Bondovky jsou tradičně kosmopolitními, velkolepými příběhy, a Není čas zemřít není výjimkou, štáb se tedy vypravil do Itálie (městečko Matera), Norska, Skotska a na Jamajku (poblíž Port Antonio). Jedna z klíčových akčních scén se odehrává na Kubě, ale ze zjevných důvodů – ať už politických nebo ještě výbušnějších – tuto lokaci nahradily kulisy v ateliérech Pinewood, postavené za pouhých sedm týdnů, pouhou polovinu doby obvykle potřebné k postavení tak rozsáhlého placu. „V podstatě jsme narvali to nejlepší z Havany na jedno místo,“ prohlásil se Mark Tildesley, zodpovědný za výpravu a vysvětluje, že zářivá barevná paleta filmaři postaveného městečka je přizpůsobena nočnímu natáčení v něm se odehrávajících scén. „Museli jsme jemně přepálit saturaci kulis, takže ve dne to působí trochu divně. Jakmile se ale setmí, vypadá scéna krásně.“ (M.u.t.t.t.y)
 • Pečlivý přechod mezi tradicí a inovací je neustálou výzvou při natáčení bondovek, a své o tom ví zejména jejich kostyméři. „Cítíme zodpovědnost vůči odkazu a vizualitě původních filmů,“ komentuje svou práci kostýmová výtvarnice Suttirat Anne Larlarb. „Filmy jsou vždy odrazem obrazového vnímání své doby. Jako divák máte určité očekávání v souladu s momentálně rozšířeným stylem. Dostát mu je velká výzva.“ K Bondovi samozřejmě neodmyslitelně patří černý smoking. Zatímco Sean Connery a Roger Moore nosili obleky na míru od svých soukromých krejčích a italský Brioni oblékal Bonda s tváří Pierce Brosnana, od Casina Royale má Craigův šmrnc na starost Tom Ford. Nejde přitom jen o styl a kvalitu, nýbrž i kvantitu. Kromě Craiga v různých fázích a intenzitě akce a ušití verzí určených pro post-produkční úpravy speciálními efekty je potřeba hodit do gala i kaskadérský či řidičský záskok hlavní hvězdy. Naštěstí má Tom Ford s tvorbou desítek jedinečných obleků určených k okamžitému zničení značné zkušenosti. (M.u.t.t.t.y)
 • Poté, co Bond (Daniel Craig) na konci Spectre (2015) odjel do západu slunce s Madeleine Swann (Léa Seydoux), nikdo nepochyboval, že svůj Aston Martin DB5 bude řídit i v Není čas zemřít. Režisér Cary Joji Fukunaga ale potutelně upozorňuje, že s DB5 to není jen tak. „Q ji v průběhu Spectre poupravil, ale zatím jste neviděli, jak. A tak jsme si mohli pohrát.“ Za úpravy auta je zodpovědný Chris Corbould, vedoucí zvláštní efekty bondovek už od Špiona, který mě miloval. „Hrozně jsem si užil vrátit DB5 zpět do plné zbroje,“ libuje si. „Řešili jsme, jestli se vrátit ke klasickým hračkám z Goldfingera a Cary si přál malý update.“ Mezi udělátky Aston Martina, kterým předcházel pečlivý tvůrčí výběr, tedy nyní nechybí drony. Na natáčení se prohánělo celkem osm aut – dvě sériovky a šest modifikací s bezpečnostní klecí a hasičským zařízením. Po ulicích Matery se v nich svezl bývalý britský šampion rally Mark Higins. „Když jsme dotočili, z okolních střech, oken a balkonů se ozval aplaus jak v divadle. Bylo to super,“ vzpomíná Corbould s úsměvem. (M.u.t.t.t.y)
 • Když si tvůrci uvědomili, že úvodní sekvence v italské Mateře postrádá šťavnaté kaskadérské vyvrcholení, zavolali koordinátorovi Lee Morrisonovi a vymysleli společně dvacetimetrový motorkářský skok na náměstí Piazza del Duomo. „Mířili jsme vysoko,“ uculuje se Daniel Craig. „Ostatně k tomu máme nejlepší tým na světě. Míra jejich kreativity je nevídaná.“ Zapotřebí byl jen čtyřnásobný mistr světa v enduru Paul Edmondson, 40 let zkušeností v sedle, motokrosová motorka o objemu 450 cm³, osmimetrová rampa projetá v rychlosti 100 km/hod… a tanker Coca Coly. „Colu používám na kluzké povrchy odnepaměti,“ vysvětluje netradiční zlepšovák, zajišťující správnou trakci kol, Morrison. „Utratili jsme asi 60 000 euro, abychom s ní pocákali Matero. A když se po natáčení smyla, město se blýskalo, jak nikdy.“ (M.u.t.t.t.y)
 • Producent Michael G. Wilson v rozhovoru pro The Wall Street Journal uvedl před premiérou snímku, že Fukunaga je „bezpochyby někdo, s kým se v budoucnu počítá“. Barbara Broccoli k tomu dodala: „Daleko předčil naše očekávání. Pravděpodobně natočil jednu z nejlepších bondovek vůbec... Film má epické měřítko, ale taktéž nechybí intimita... Je to klasická bondovka a současně film s podpisem Caryho Fukunagy.“ (CrypzzXD)
 • Distribuční společnost MGM zkusila práva na film nabídnout za 600 milionů amerických dolarů, což bylo pro Apple, Amazon i Netflix prostě extrémní částka. Problém zřejmě spočíval i v tom, že obrovská suma se vztahovala na práva v trvání pouhého jednoho roku. (fanda124)
 • Není čas zemřít má nejdelší prolog ze všech bondovek. Trvá asi dvacet minut. (PlayEasy)
 • Jedná se se svou délkou 163 minut o dosud nejdelší bondovku. (PlayEasy)
 • Kvůli nákaze nemocí Covid-19 způsobené novým koronavirem byla zrušena premiéra filmu v Pekingu a celé čínské dubnové turné k propagaci filmu. Nakonec byla zrušena i celosvětová premiéra plánovaná na 8. 4. 2020 a byla přesunuta na listopad 2020. (Duoscop)
 • Titulní píseň k filmu napsala a nazpívala zpěvačka Billie Eilish. Trvalo jí to pouhé 3 dny. (Larry12)
 • Filmaři spolupracovali s britskou automobilkou Astonem Martinem a ve filmu se objevil i Jaguar Land Rover. (zdeny99)
 • Film je první ze série, který měl sekvence natočené 65MM filmovými kamerami IMAX. (PamPero 1)
 • V traileru je v časech 1:38 a 1:58 vidět útočná puška vz.58 ve zkrácené variantě v ráži 5.56x45. Vz.58 byla vyvinutá v Československu a její originální ráže je 7.62x39. V Armádě České republiky, ač už jen v malé míře, je používána dodnes. (marcryf)

Související novinky

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon…

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Těšíte se na chystaný snímek The Batman od režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic)? Pak vás možná potěší zpráva, že si pro vás tvůrce vydupal u studia zatraceně tučný kus stopáže. Snímek totiž…

Ritchie válečnou novinku pořizuje Amazon

Ritchie válečnou novinku pořizuje Amazon

13.01.2022

Guy Ritchie v posledních letech sype filmy jako nikdo jiný. A navíc velmi dobré! Po skvělém Rozhněvaném muži a výborných Gentlemanech se od něj už v březnu letošního roku dočkáme Operace Fortune, na…

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní…

Reklama

Reklama