Portréty: Jaromír Hnilička, jazzový trumpetista a skladatel

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2005, 15 min

Jaromír Hnilička se do povědomí pamětníků zapsal nejen jako prvotřídní trumpetista a nejdéle účinkující člen Orchestru Gustava Broma (hraje v něm dodnes), ale také jako aranžér a zejména skladatel. Pro Orchestr Gustava Broma vytvořil řadu skladeb a aranžmá, představujících významnou inovaci klasického jazzu. Jaromír Hnilička komponuje a aranžuje vše od populárních písniček, přes hardbopové a cooljazzové drobnosti pro příležitostné bombo, velkokapelový swing, jazzrock, freejazz až k hudbě třetího proudu. Obecně nelze opomenout ani svéráz Hniličkova vynálezectví, aktivní organizování hudebního života, vedení pěveckého sdružení a dlouholetou pedagogickou činnost. Kromě trumpety hraje Jaromír Hnilička i na klavír, hornu, harfu a hnilofon. Jeho nejznámější skladbou je Jazzová mše (1968), vytvořená na objednávku nahrávacího studia Bruno Schwera ve Villingenu. Z jeho dalších děl si připomeňme např. Suitu pro trubku, Festival, Severskou sonátu a Kyrie Elesion. (oficiální text distributora)

Chudobka

I když jsem pro sebe objevila jazz poměrně pozdě ( a teď to doháním), Orchestr GB jsem v minulosti nemohla přehlédnout. Je to naprostá špička a Jaromír Hnilička je HVĚZDA. ()