Blonďatá bestie v blázinci (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2013, 40 min

• hous.enka

Hodně rozpačitá televizně-divadelní záležitost o známých borcích z české politické scény. Pokud bych měla Blonďatou bestii okomentovat jediním slovem bylo by to "laciné". Tvůrci jen řekli to, co se obecně ví, a nedali tomu žádnou přidanou hodnotu. Psát humorně o politice není žádná legrace a v naší literární hhistorii to snad uměl jen Karel Havlíček Borovský a zejména pak Jaroslav Hašek.(6.1.2014)

Politická satira se z českých televizních obrazovek pomalu vytrácí, takže tenhle pokus o ni vnímám rozhodně pozitivně, nicméně pořad samotný mě příliš nenadchnul, ale ani vyloženě nezklamal. Nápad zamknout politiky podezřelé z korupce do nově otevřeného pavilonu v Bohnicích a odnaučovat je tam přijímání úplatků je určitě nápadem zajímavým, nicméně i přes svou poměrně krátkou stopáž tento pořad chvílemi docela nudí, jindy ale naopak pobaví, to když například někteří politici se snaží ukrást odvykací pomůcky (sedm milionů Kč na stole) a dostávají při tom elektrické šoky. Takže když to shrnu, chvílemi jsem se bavil, chvílemi nudil, takže vlastně to je takový průměr, neboli tři hvězdičky to jistí.(6.1.2013)

Tak ona se ta satira taky nedá dělat dokonale s takovým materiálem, který je tady dvacet let k dispozici, neboť čeho je moc, toho je příliš, pak tedy nastává smutný paradox, protože i kdyby se herci snažili sebevíc, originál je jen jeden a tudíž by byli k popukání jen samotní aktéři těchto kauz.. Nicméně, vzhledem k tomu, že jsem se pochcal jak sněhulák do svátečního přehozu při závěrečné promenádě v plavkách, dávám tři pizdy. Finále beru jako inspiraci pro nějaký hodně veselý mejdan, nohy na to mám, a když se nebudu hrbit, třeba dostanu v krabici nějakej ten krabicák.(4.1.2014)

Až Ondřej Pavelka vypiluje svoje schopnosti imitovat Ratha s Johnem, a až se diváci v hledišti přestanou smát tam, kde to není zrovna vtipné, a až se zredukuje trapnost, která tvořila určité procento, tak to bude ještě podařenější satira. Politická satira je vskutku jeden z nejvděčnějších "oborů", a tady lze ocenit, že tvůrci se nijak nezdráhali jít do politických kauz uplynulého roku s plným nasazením skutečných jmen politické scény, které postihla skandální provinění. Všichni to dost a bez servítek schytali, jak jsem už dlouho neviděl, a zřejmě dlouho se tímto stylem do toho nikdo další nepožene. Většinou hustá politická kávička, kterou si politici s chutí nevypijí, a určitě se ani na tohle nikdo z nich nepodívá. Osvěžující v prvé řadě, ale s výskytem výše zmíněných slabin, přesto podané s originalitou a humorem, který nikoho nešetří. Takže celkem působivá ždímačka provinilců s tím, že kouzelník Rath už tentokrát určitě přišel a to rovnou s kouzelnou krabicí, respektive schopností měnit víno na peníze. A to jsem byl hluboce přesvědčený, že jen Ježíš uměl měnit vodu ve víno. Rath to dotáhl mnohem dál. Mé hodnocení: 60%(4.1.2014)

"Co to děláte, pane kolego?" - "Brousím srp." Zajímavá satira, kterou jsem viděl s ročním zpožděním, avšak nelituji. Je to docela povedené, Pavelka s parukou jako Rath, Pavelka s plnovousem jako John, psík Marek Dalík a další kousky. A zejména zajímavý nápad, že vyhlášené zloděje lze společnou terapií převychovat k normálnímu životu! Já se teda zasmál. Avšak "Ivánku, kamaráde..." bylo přece ještě o level výš. I tak docela zábava.(5.1.2014)