Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Recenze uživatele vyfuk k tomuto seriálu (5)

Batesův motel (2013)

1. série: Tenhle seriál vypadá jako hodně dobrý nápad. Bates Motel jakožto prequel nám ukazuje jak to vypadalo před Hitchcockovým Psychem. Každej díl má něco k nabídnutí. Je tam akce a příběh, který na rozdíl od jiných seriálů dává smysl. A to je na tom asi to nejsuprovější. 1. série ukazuje super začátek, ale je nutno říct, že to není nic z čeho bych si sedl na prdel. 2. série: Druhá série udržuje standarty té první. Akorát je to tak nějak furt to samé dokola. Ne zrovna v tom monotónním slova smyslu, ale spíš v takovým, který se dá, ale nevyžíváte se v každém díle. Jde jen o to, že Norman si vždycky najde nějaký nový fellas, který ho buď opustí nebo tak a ony s ním dělají nějaký shitty a skončí to tak, že to je jen nějaká záplata ve scénáři. A Norman si najde nějakou osobu, kterou prostě v tom svým výpadku zabije, takže je to furt to samý dokola. Je Norma stále řeší ty samý problémy a chce, aby měla Normana furt za prdelí a on ji lízal řiť, ale nevychází ji to, takže jemu bouchnou saze a pak se ji zase omlouvá... no prostě se skoro epizodu, co epizodu a sérii, co sérii děje furt jedno a to samý. Uvidíme jestli půlka seriálu celého přinese něco originálního. Ale obávám se omývání těch samých problémů dokola jako do teď. 3. série: Třetí série jde stále v duchu těch předchozích. Je to kousek, na který se rozhodně dá koukat a v jistém ohledu i baví. Dle mého to ale není nic na co bych se každý týden těšil a je to nějak extrémně chytlavé. Člověk se na to spíš podívá z jistého diváckého zvyku než cokoliv jiného. Důležité věci k vyřčení, které jsem možná dříve zapomněl nebo nezmínil. Trochu zvláštní seriál zmodernizovat ze šedesátých let, tak aby vypadal jako v šedesátkách, ale byl v 21. století a prostě, i když to funguje dobře, tak to nakonec lehce bolí na srdci a vyzní to jako ptákovina. Freddie Highmore jednoznačně seriál tahá kupředu a drží ho svým super hereckým výkonem. Třetí série celkově oproti prvním dvoum lehce pokulhává. Stále je co nabídnout, i když už to je lehce monotónní. 4. série: Já když se nad tím tím tak zamyslím, tak mým problémem asi bude, že jsem třetí sérii viděl skoro před půl rokem, což by neměl být problém, seriál vychází až "za rok", takže by to mělo být v pohodě. Jenže to v pohodě není. Nebo teda nevím jak kdo, ale já jsem se v tom solidně ztrácel. Ale asi nic za co by měli padat hlavy. Čtvrtá série už hlavně dostává lehce grády. Pro mě je to furt seriál, který není ani extra nudný ani návykový, až dokonalý nebo tak. Pořád je to ale seriál, který je nadprůměrný, rozkoukal jsem ho a vzhledem k tomu, že nás čeká poslední série, tak asi i dokoukám. Poslední chvilky z Bates Motelu. 5. série: Aha. No ty vole. Je asi těžké hodnotit celý seriál v nějakém shluku. Zároveň asi nevím jak bych to celé komentoval, kdybych na seriál koukal již od roku 2013, přičemž jsem na něj koukal necelý rok. Ale i přesto je to pro mne speciální zážitek, protože jsem na seriál vlastně koukal díle po díle právě skoro onen celý rok. Asi si dokážu představit, že seriál vychází v televizi a já bych se na něj díval, ale celé mi to nějak nezapadá. Asi bych se později na něj koukal čistě z krajní nouze, hlavně protože tohle není úplně můj šálek kávy. Pět sérií by se dalo klidně smrsknout na tři. Je tam sice vidět Normanův pokrok, ale stále jde o to, že je to jenom o hádání se jeho a jeho matky a ta nedá samozřejmě pokoj ani ze záhrobí. Tvůrcům se musí nechat, že udělali zajímavý konec. Hlavně takový, že vlastně ani na pověstné Psycho nenavazuje. Což je překvapivý, ale zároveň je to podřezaná větev, protože tím seriál ztratil vlastně smysl. () (méně) (více)

Série 1 (2013) (S01)

Tenhle seriál vypadá jako hodně dobrý nápad. Bates Motel jakožto prequel nám ukazuje jak to vypadalo před Hitchcockovým Psychem. Každej díl má něco k nabídnutí. Je tam akce a příběh, který na rozdíl od jiných seriálů dává smysl. A to je na tom asi to nejsuprovější. 1. série ukazuje super začátek, ale je nutno říct, že to není nic z čeho bych si sedl na prdel. ()

Série 2 (2014) (S02)

Druhá série udržuje standarty té první. Akorát je to tak nějak furt to samé dokola. Ne zrovna v tom monotónním slova smyslu, ale spíš v takovým, který se dá, ale nevyžíváte se v každém díle. Jde jen o to, že Norman si vždycky najde nějaký nový fellas, který ho buď opustí nebo tak a ony s ním dělají nějaký shitty a skončí to tak, že to je jen nějaká záplata ve scénáři. A Norman si najde nějakou osobu, kterou prostě v tom svým výpadku zabije, takže je to furt to samý dokola. Je Norma stále řeší ty samý problémy a chce, aby měla Normana furt za prdelí a on ji lízal řiť, ale nevychází ji to, takže jemu bouchnou saze a pak se ji zase omlouvá... no prostě se skoro epizodu, co epizodu a sérii, co sérii děje furt jedno a to samý. Uvidíme jestli půlka seriálu celého přinese něco originálního. Ale obávám se omývání těch samých problémů dokola jako do teď. ()

Série 3 (2015) (S03)

Třetí série jde stále v duchu těch předchozích. Je to kousek, na který se rozhodně dá koukat a v jistém ohledu i baví. Dle mého to ale není nic na co bych se každý týden těšil a je to nějak extrémně chytlavé. Člověk se na to spíš podívá z jistého diváckého zvyku než cokoliv jiného. Důležité věci k vyřčení, které jsem možná dříve zapomněl nebo nezmínil. Trochu zvláštní seriál zmodernizovat ze šedesátých let, tak aby vypadal jako v šedesátkách, ale byl v 21. století a prostě, i když to funguje dobře, tak to nakonec lehce bolí na srdci a vyzní to jako ptákovina. Freddie Highmore jednoznačně seriál tahá kupředu a drží ho svým super hereckým výkonem. Třetí série celkově oproti prvním dvoum lehce pokulhává. Stále je co nabídnout, i když už to je lehce monotónní. ()

Série 5 (2017) (S05)

Trojnásobná dávka Spielberga