Sněhová královna

Snehová kráľovná

Snow Queen: Magic of the Mirror

Animovaný / Pohádka / Fantasy

Rusko, 2012, 80 min

Velmi pěkná pohádka s hororovými scénami a svižnou akcí. Je vtipné, jak je film u nás kritizován jen za to, že je ruský. Neandrtálec, co napíše něco o ruských hovadech by se nad sebou měl zamyslet. Film vlastně ani tak ruský není, protože nevímsakraproč se tvůrci rozhodli lézt Amíkům do zadku a natočili typický Hollywood. Na konci nechybí ani popový song v angličtině, což mě vyloženě naštvalo. Cožpak Rusáci nemají svůj jazyk a svoji hudbu? No budiž. Každopádně to není špatný animák, i když bohužel nepatří mezi ty dospělácky zábavné (vtipy tu ovšem jsou). A jestli si mám vybrat mezi Sněhovou královnou a disneyovským Ledovým královstvím, tak volím jednoznačně první možnost. Rusové opět ukázali, že nemáme jenom Hollywood a pánové z Disney by se měli jít se svými přeslazenými přiteplenými muzikály zahrabat.(22.6.2016)

Veľmi dobrá 3D animácia, ktorá je podporená aj dobre vyskladaným príbehom. Tradičný Andersenov námet je mierne okorenený o prvky, ktoré si pýta dnešné publikum - akcia, humor, sentiment - a tie sú tiež dobre zvládnuté. Nadupaný záver vytvára ešte hodnotnejší zážitok. A v porovnaní s americkou verziou - Ľadové kráľovstvo - ruský animák určite vyhráva. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že animák bol šitý čisto na zahraničný trh, dokonca na ten nakonkurenčnejší - ani nie animáciou, ale celkovým americkým poňatím dnešných 3D animákov; nebyť titulkov v azbuke, ani by ma nenapadlo hádať ruský pôvod.(10.1.2017)

Postavami, příběhem a atmosférou se mi to líbilo o něco víc než Disney a jeho Ledové Království, které jsem viděl nedávno a to tady ani nezpívaly. Jistě co se animace týká, tak na již zmiňovaného Disneyho to rozhodně nemá, ale i tak byla animace vcelku povedená. Navíc hlavní hrdinka Gerda byla velice sympatická a roztomilá a skřítek (snow troll) Orm byl naprosto super. Zkrátka příjemná pohádka.(15.12.2014)

Celkem příjemné animované překvápko. Akorát mi to přišlo v mnohém nevyrovnané ať už v animaci, kdy některé věci nejsou zrovna líbivé, tak jiné jsou animačně vymazlené a moc pěkné na pohled. Nebo pak i v příběhu, kdy některé prvky jsou fajn, jiné spíše zklamáním. Celý příběh ač má klasickou zápletku, tak je pospojován spíše epizodami, příhodami, které mezi sebou ne zrovna plynule navazují a tak je to takřka povídkové s hlavní zápletkou, která to pojí nevýrazně v pozadí. Ale plusem jsou postavy, které jsou symaptické, ale pro mě byla nejlepší bílá lasice, která používala i mimiku a hlavně spousta gestikulací, takže byla příjěmným oživením jakéhokoliv ostatního dění a jen kvůli ní, bych se na to podíval znovu. Scéna s králem, půleným zámkem a rodinou, je asi nejbizzarnější, ono ani pirátská epizoda nebyla nic moc, ale jeskynní část se mi zase líbila hodně díky tomu historickémupozadí trolíků a taky úvod byl fajn, včetně sirotčince a někde mezi tím bych viděl příbehy s šamankou a skleníkovou čarodějkou. Je to směrované spíše pro hodně malé diváky a divačky, ale na to mi v tom přišlo trochu moc temnější atmošky, ale ještě ne tak strašné jako v jiných animácích.(10.8.2016)

Jeden animovaný ruský snímok s názvom "Snehová královná" som už videl. Natočil ho v roku 1957 režisér Lev Konstantinovič Atamanov. Po viac ako siedmych rokoch sa mi dostal do rúk rovnomenný animovaný ruský film. "Snehová kráľovná" z roku 2012. Oba tieto snímky sú filmovou adaptáciou literárnej predlohy známeho dánskeho rozpravkára Hansa Christiana Andersena. S verziou z roku 1957 som bol veľmi spokojný, takže som jej dal štyri hviezdičky. Novšie spracovanie z roku 2012 ma už tak moc nebavilo, ale tri hviezdičky si zaslúži. ***(6.7.2017)