poster

Paní Eskymačka mrzne (neoficiální název)

 • maďarský

  Eszkimó asszony fázik

 • anglický

  Eskimo Woman Feels Cold

Drama

Maďarsko, 1984, 111 min

 • Vitex
  ****

  Pozvolna plynoucí film o milostném trojúhelníku mladého klavíristy, ještě mladší, těžce pochopitelné ženy a jejího hluchoněmého manžela. Na filmu se asi opravdu velmi podepsalo to, že neobsahuje všechny původní části příběhu (první sestřih měl tři hodiny - vystřižena byla celá postava "čtvrtého" z onoho trojúhelníku). Přes skvělé herecké výkony všech představitelů jsou motivace postav nakonec nepříliš jasné a vyznění filmu vyšumí kamsi do prázdna. Šťastná je myšlenka, vyzradit konec hned na začátku.(6.1.2007)

 • radektejkal
  ***

  Přestože film nabízí spoustu záchytných a opěrných bodů, nedokázal jsem se zachytit ani opřít o žádný z nich. Jistěže, film měl svůj příběh, své tempo, svou pointu, a také svou hudbu (bohužel mám raději Traband než Tranbant), svého herce (i když Bogusław Linda nevypadá zrovna jako potomek dobyvatelů usedlých v pusztě), ale ani nic z toho se mě příliš nedotklo. A tak, pokud nechci pochybovat o filmu, musím pochybovat o sobě - a to upřímně činím. "Eskimo woman feels cold... and gets old.(1.2.2016)

 • asLoeReed
  ****

  Příběh o lásce, vině a trestu v režii svátečního tvůrce Jánose Xantuse působí celkem opojným a zlehka plynoucím dojmem, v němž hlavní roli má tělesnost, erotický šarm rockové zpěvačky Mari (Marietta Méhes) a samozřejmě hudba. 70. a 80. léta, to je zlatý věk maďarského, žánrově spíše undergroundového („kosmického“) rockového stylu, z něhož se zrodila i kapela Trabant. Frontman Mihály Víg, mladý a ostříhaný, zde na koncertech doprovází Mari a stojí i za hudební stránkou celého, rytmicky a svižně ubíhajícího snímku. Mariin milenec Laci (polská hvězda Boguslaw Linda) je zase klavírní virtuóz. Mari však žije svázaná s hluchoněmým manželem Jánosem (divadelní režisér Andor Lukáts). Nešťastný a ve výsledku osudový vztah této trojice ústí do symbolického závěrečného obrazu (tečku za tragédií zná divák z prologu), kdy Mari odplouvá na lodi do nového světa a opakuje si anglickou větu „Eskimo woman feels cold… feels cold…“(17.1.2012)

 • neo93
  ****

  Dramatický příběh natočený od režiséra Jánose Xantuse. Celý děj se točí kolem ženy Mari, která je vdaná za hluchoněmého manžela Jánose. Mimo to má však milenecký vztah s klavírním mistrem Lacim. Pomalu plynoucí film o klasickém milostném trojúhelníku, který je ale v tomto případě okořeněn motivem znakové řeči. Zajímavým prvkem filmu je jistě to, že hlavní ženská představitelka Marietta Méhesová, je vlastně neherečkou a je známá spíše jako zpěvačka spojena také s alternativní rockovou skupinou Trabant, která se ve filmu několikrát objeví i s frotmanem skupiny Mihály Vígem. Z mého osobního pohledu je nepochybně pozoruhodné, že nám režisér nabízí hned v úvodu snímku zakončení vlastně celého filmu, od něhož poté vypráví tento a tragický milostný příběh.(12.1.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace