Man

Animovaný / Krátkometrážní
Velká Británie, 2012, 4 min

500 000 rokov vývoja 'človeka rozumného' v troch minútach, od prvej výhry nad prírodou až po svoj úplný koniec. (whack)

dO_od

// Krása. Pokud máte chuť na krátké video o tom, jak jsou lidé skvělí, čeho všeho jsme v historii dosáhli a vůbec obecnou oslavu lidstva ... tak si dejte facku a pusťte si ihned tenhle kraťas. ()

whack

Facka do tváre civilizácie. Realita, ktorá je od nerozmýšľajúcich más oddelená hrubou vrstvou brainwashingu lacných nezmyslov médií a reklám. Vybíjanie zvierat, drancovanie prírody, totálna degradácia životného prostredia, a zdegenerované premnožené stádo pripomínajúce trepotajúce sa ryby vo vyschnutom otrávenom jazere pyšne nazýva to pokrokom. Na lepšie zajtrajšky zabudnite. ()

TheDarKnig

děsivá vize budoucnosti? Výjevy z apokalyptického bijáku? Černočerná komedie o značně přehnaně zlé postavě? Ne, pouze zobrazení každodenní reality dnešní krásné doby svobody, demokracie a prosperity. Co dalšího k tomu říct? Snad jen: Lachtane, dávej si pozor i na svou kůži, kde se člověk moudrý obrátí, když mu dojdou bratranci? ()

genetique

Človek rozumný? Skôr konzumný! Jednoduchá animácia mi nevadila, pretože myšlienka bola skvelá, škoda toho záveru, čakal som niečo viac uštipačné. 80%. ()

Radko

Man s nadsázkou ukazuje, odkiaľ a kam speje civilizácia. Krutovýsmešné, zakončené síce tiež výstižnou, no v porovnaní s údernými vtipmi predchádzajúcej trojminútovky len narýchlo zbúchanou pointou. Poznámka: Pri pohľade na človeka spokojne tróniaceho horám odpadu ma napadlo, že Malthusova teória o minutí potravinových zdrojov, ktoré sú viacmenej stabilne dané pri súčasnom geometrickom populačnom raste sa v praxi úplne nepotvrdila. Sčasti preto, že svet nechal zopár neperspektívnych regiónov na odpis (napr. Afriku) a len ich zdrojovo vyťažil. A sčasti preto, že Malthus do obmedzených potravinových zdrojov planéty nezahrnul zdroje jedla vyrobené z odpadu. Dnes ide o jeden z najrozšírenejších spôsobov výroby. Z umelín, ktoré sú vedľajším odpadovým produktom spracovania stavebných materiálov sú smotany do káv, šľahačky, čokolády, kadejaké hot-nápoje, z medicínskeho odpadu jogurty, syry, šaláty a z ropy, trusu priemyselne chovaných zvierat, živených odpadkami z farmaceutickej a kafilérskej výroby šaláty, šunky, salámy a tak ďalej a tak podobne. Zo pšenice a raže pestovanej na kontaminovaných pôdach (bifenyly, ropné produkty či odpad z výroby chemických hnojív) sa veselo vyrába karcinogénny chlieb a bio zmesi do minipekární. Dnes sa tieto chutné ľudské pokrmy vyhrievajú v príjemne nasvetlených a akurátne klimatizovaných vitrínach veľkopredajní. V podstate ide o rovnako odpudivé hory odpadu ako vo filme, len spektakulárne upravené do podoby lákavého tovaru. ()

Tom_Lachtan

pravdivé nepravdivé, smrt ploutvonohého kolegy (tam byl tuleň) mi zde bude připomínána eště dlouho (že ano, temnokníku). Jinak, animace vcelku vkusná, leč jednoduchá a děj se svíravým pocitem v žaludku také ostudu na čtyřech minutách nedělá ()

Vančura

Pěkné zpracování, po obsahové stránce mi to ale přijde slabší - toto téma je tak zoufale ohrané, až mě to nudí k smrti. A pointa mi přijde vyloženě slabá až divná. Za mě slabší tři hvězdy. ()

Frajer42

Čtyři minuty přecpané zajímavými myšlenkami k prasknutí. Člověk je králem planety a celý svět mu leží u nohou. Hned na začátku ušlape brouka, ale to mu nestačí. V likvidaci přírody pokračuje tak dlouho, až už nezbývá nikdo, koho by zlikvidoval. V samém závěru usedne na královský trůn a na hlavu si dá korunu. V tom momentě přiletí mimozemšťané a člověka ušlapou stejným způsobem, jako člověk ušlapal na začátku snímečku hmyz. Velmi symbolické a nádherné. Animace je působivá, ale je přehnaně rychlá, což byl zřejmě naprostý záměr, ale já si třeba snímeček musel pustit dvakrát. Do všeho nám vyhrává luxusní hudba. Plný počet nedávám pouze proto, že se mi to zdá u krátkometrážního snímku blbé. ()