Takoví normální Američané (TV seriál)

The Americans

V službách KGB

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Akční

USA, 2013–2018, 57 h 17 min (Minutáž: 40–64 min)

Tvůrci:

Joseph Weisberg

Nathan Barr

Keri Russell, Matthew Rhys, Holly Taylor, Keidrich Sellati, Annet Mahendru, Noah Emmerich, Richard Thomas, Susan Misner, Alison Wright, Lev Gorn, Margo Martindale, Danny Flaherty, Michael Aronov, Frank Langella, Maximiliano Hernández, Lee Tergesen, Cotter Smith, John Carroll Lynch, Rahul Khanna, Wrenn Schmidt, Julia Garner, Reg Rogers, Aimee Carrero, Gillian Alexy, Jefferson Mays, Polly Lee, Derek Luke, Katja Herbers, Tonye Patano, Olek Krupa, Betsy Aidem, Paul Fitzgerald, Natalie Gold, Victor Slezak, Erik Jensen, Richard Kline, Cliff Simon, Scott William Winters, Callie Thorne, Frank Deal, Marmee Cosico, David Vadim, Michael Gaston, Audrey Esparza, Michael Countryman, Marina Squerciati, Geoffrey Cantor, Jeremy Davidson, John Dossett, Chris Sullivan, Kathleen Chalfant, Željko Ivanek, Shuler Hensley, John Bedford Lloyd, George Georgiou, Robert Bogue, Paul Jude Letersky, Michael Oberholtzer, Caitlin Norton, Brian J. Carter, Laura Poe, John Rue, Olivia Nikkanen, Mauricio Ovalle, Marko Caka, Doris McCarthy, Tom Riis Farrell, Lois Smith, Mihran Slougian, Neil Sandilands, Peggy J. Scott, David H. Holmes, Mahadeo Shivraj, Kelly AuCoin, Jeremy Holm, Remy Auberjonois, Bill Heck, Ilia Volok, Chase Coleman, Karen Pittman, Skylar Gaertner, Elizabeth Masucci, Mark Doherty, Daniel London, Dana Eskelson, Gary Galone, David Chen, Mark Zeisler, Ronald Reagan (a.z.), Michael Bakkensen, Laura Heisler, Dylan Baker, Lars Gerhard, David Copperfield (a.z.), John Cullum, Jason Robards (a.z.), William Allen Young (a.z.), Peter Jacobson, Marceline Hugot, Alex Ozerov, Jill Shackner, Gregg Prosser, Frank Harts, Brandon deSpain, Serge Levin, Oleg Štefanko, David Furr, Steven Hauck, Owen Campbell, Laurie Holden, Ravil Isjanov, Clea Lewis, Brett Tucker, Ljanka Gryu, Darja Ekamasova, Janine DiVita, Kimberly Huie, Sacha Slobodyanik, Konstantin Lavyš, Irina Abraham, Henry Stram, Joe Urla, Brandon J. Dirden, Tim Hopper, Vic Noto, Dominique Fishback, Robert Stoeckle, Christina Brucato, Azhy Robertson, Alice Spivak, Tamara Fay, Alex Feldman, Booch O'Connell, Sal Rendino, Costa Ronin, C.J. Wilson, Liz Larsen, Christopher Gray, Victor Verhaeghe, Jeté Laurence, Gracie Lawrence, Lou Bonacki, Jefferson White, Christine Toy Johnson, Esteban Benito, Gene Ravvin, Vera Cherny, Alexa Shae Niziak, Alla Kljuka, Thaddeus Daniels, Gregory Abbey, Delphina Belle, Mark Havlis, Michael Devine, Larry Gevirtz, Paul Urcioli, Ruthie Ann Miles, Dimiter D. Marinov, Jakob Von Eichel, Svetlana Efremova, Rachel Hilson, Johanna Day, John Procaccino, Colton Ryan, Meg Gibson, Dwayne A. Thomas, Boris Lee Krutonog, William Broderick, Mavis Simpson-Ernst, Gabriel Gurevich

Podle plakátu jsem doufal že se bude seriál zasazen do charismatických padesátých let. Do doby kdy zuřil mccarthismus, a řešily se sexy témata jako atomová bomba, nebo vesmírný výzkum. Ale bohužel, možná i kvůli úspoře peněz se odehrává až na konci Studené války, když už Sovětský Svaz ztrácel sílu. No proč ne. Scénář dělí pozornost střídavě na špionážní témata a mezilidské vztahy, přičemž to druhé dostalo skoro stejně prostoru jako to první. Rodinné problémy tajných agentů nejsou tak zajímavé jako jejich práce, pokud se nejmenují Mr. & Mrs. Smith. V tom případě je to alespoň sranda. Malé plus dávám za hudbu, která skoro jako jediná dělá dojem osmdesátek. Všechno ostatní pluje v nějakém zvláštním bezčase.(17.11.2013)

No, Tak tento seriál mě opravdu chytl. Je sice pravda, že si mohly dát tu práci a scény z Ruska nadabovat rusky, což je jedna z věcí která u mě seriál trošku sráží, ale co se dá dělat. Scénáře jsou bezva. Napětí od začátku do konce. Postavy: No, on je sice takový blbeček hloupoučký, ale ona táhne celý seriál nahoru. Agent F.B.I. jako soused je sice velmi průhledná zápletka, ale posloužila účelu. Prozatím 5* celkové hodnocení proběhne po skončení série.(28.2.2013)

Málokdy platí, že s postupujícími sériemi se kvalita seriálu zvedá a nejde opačným směrem. The Americans jsou zářným příkladem toho, jak gradovat příběh na pozadí historických událostí, a přitom neztratit ze zřetele konkrétní lidské osudy. Špionážní drama s fantastickým hereckým obsazením, které si zasluhuje větší pozornost a více ocenění, než se mu dostává.(3.6.2018)

Počínaje lákavým a ambiciózním tématem a jeho prvotřídním zpracováním konče, Американцы jsou bez nejmenších pochyb jedním z nejlepších současných seriálů. V první sérii ještě sice zlehka haproval v kruhu se točící vztah ústřední dvojice ilegálů, ale i tato drobná vada se s časem vytratila a druhá řada už stojí jako prakticky bezchybná špionská lahůdka. Pozvolným ale napínavým tempem a svým zlověstným a tíživým zobrazením konfliktu odlidštěných ideálů a agentů dvou supermocností, snažící se v nemilosrdných soustrojích informační války budovat (nejen) zdání opravdového života jdou totiž Jenningsovi dál, než jakákoli jejich případná žánrová konkurence. Výsledný dojem ze třetí série ovšem mé nadšení ze seriálu trochu nahlodává. Nedá se sice říct, že by jednotlivé příběhové linky byly třeba jen o kousek horší, než dříve, ale najednou se těchto příběhů rozehrává až příliš, navíc jim chybí i významnější vzájemné propojení. Kvůli tomu se seriál nedokáže dostatečně dlouho v kuse věnovat ani jedné, a většina dramatických momentů vyšumí do ztracena.(30.5.2014)

Velmi zajímavý seriál ze špionského prostředí. Líbila se mi na něm hlavně určitá uvěřitelnost událostí, vyobrazení situací a dilemat hlavních postav. Bohužel mám pocit že s 3. sérií seriál trefil svůj vrchol a od té doby šel kvalitou děje, napětím, i vývojem postav rapidně dolů. Snad poslední série nebude jak poslední výdech na rakovinu umírajícího agenta KGB, ale bojem na život a na smrt, a důstojným zakončením tohoto jedinečného seriálu. 1. série 5*, 2. série 4*, 3. série 5*, 4. série 4*, 5. série 3*, 6. série 2*.(10.9.2017)