• Pohrobek

Viděl jsem bohužel jen poslední třetinu této ságy, ale minimálně z ní lze usuzovat na to, že se jedná o velmi povedený epos o historii jedná pruské aristokratické rodiny a jejich osudech v polské meziválečné republice. Snímek je natočen velmi zručně, Nowicki, Lukaszewicz, Englert a Linda podávají slušné výkony.(21.9.2006)

Film nie je podľa skutočného príbehu, ale vychádza vo veľkej miere zo životného príbehu Hans Heinrich XV von Hochberg,, vo filme je to Hans Heinrich XV von Teuss. Krátko história: Poľsko od 1795 po 1918, t.j. 123 rokov neexistovalo ako samostatný zvrchovaný štát a bolo rozdelené medzi Prusko, Rakúsko a Rusko. Dej sa odhráva v rokoch 1900-1935. Na začiatku 19 storočia sú vlastníkmi priemyslu a pozemkov v Sliezsku Nemci a židia, Poliaci sú len nádejníci. Von Teuss má aristokratickú manželku a troch synov, France, Conrad a Bolko. Má bane, lesy, majetky, rodina patrí medzi najbohatších tej doby. Od roku 1900 do 1935 sa na tomto národnostne zmiešanom území toho veľa premelie, 1 svetová vojna, vznik Poľska, hospodárska kríza, nástup fašizmu a až neuveriteľné škandály (milostné nevynímajúc) tejto rodiny. Blížiacu sa pohromu urýchľuje najstarší Franze, ktorý tajne z majetku financuje Hitlera a finančne zruinuje rodinný majetok. I keď som fanúšikom literatúry faktu dosť často som zo začiatku chodil na Wiki aby som ten celý posun hraníc, revolty, plebiscity a politické zmeny Poľska v období maršála Pilsudského pochopil. Fajnšmekri dejín a rodinných ság si prídu na svoje.5*(8.6.2019)