Reklama

Reklama

Harpyje - lovec opic

(TV film)
  • Česko Příroda: Dravci požírající opice (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2010, 49 min

Obsahy(1)

Harpyje pralesní je nejmocnější dravý pták, který loví opice v korunách džungle. Filmař Fergus Beeley doprovází jedno mládě harpyje na životní cestě od narození až po dospělost. (Viasat)

Recenze (8)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zaujímavé sledovať, nemyslel som, že opice sa nechajú uloviť vtákom, hoci podobným orlovi. Škoda, že tvorcovia nemohli stráviť viac času v blízkosti pri raste mláďaťa. ()

Kali4 

všechny recenze uživatele

Na tento dokument jsem se mimořádně těšil a vyhlédl jsem si ho s několikadenním předstihem, což u mne u televizních pořadů obecně nebývá zvykem. Harpyji jsem nikdy v zoo neviděl, nikdy jsem vlastně ani nevěděl, jak přesně vypadá (z několika fotografií v encyklopedii si člověk moc věrný obrázek neudělá). Ale pamatuji si, jak mi harpyje, tedy ty antické a středověké bájné harpyje, od dětství připadaly děsivé. Nemálo strašidelné mi připadaly i jejich reálné jmenovkyně z pralesů, které z větví strhávají malé chlupaté človíčky. Dokument mě překvapil a potěšil - skutečně jsem neočekával časosběrný dokument o rodince harpyjí, který chytře a dostatečně rovnoměrně dávkuje emoce a zajímavé reálie, vše je zajímavě nasnímané a se zainteresovaným komentářem, ale taková je už BBC, jejíž dokumenty dokáží strhnout jak po vizuální, tak po obsahové stránce. Po odvysílání dokumentu mi ty pralesní harpyje stále připadají děsivé, ale teď se s nimi bojím rád ;-). ()

Reklama

enjoi 

všechny recenze uživatele

Občas žasnu, jací tvorové vlastně na planetě Zemi žijí. Zajímavý dokument o ne tolik známém dravci, který se živí opicemi. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Zvláštní jak v dnešní době internetů, MMS a tísíce TVprogramů zjistíme, že na naší planetě žije něco, co jsme ještě neviděli. Moc povedený dokument. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Lovcem opic je harpyje pralesní (Harpia harpyja), která loví vřešťany rezavé (Alouatta seniculus), malpy plačtivé (Cebus olivaceus) a lenochody hnědokrké (Bradypus variegatus). V jejich okolí žije mnoho vlhovců červenohřbetých (Cacicus haemorrhous), ale i dravci kondoři větší (Cathartes melambrotus) i jiní pestrobarevní ptáci (tukani Arassari, papoušci). V dokumentu můžeme také spatřit netopýry, bojovné mravence, různě velké pavouky a kraba. (Inferion7)
  • V dokumentu se setkáme se skřečky. Jsou to velké mouchy, které kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy a požírají tkáň hostitele. Velký počet těchto larev dokáže zabít mládě harpyje. (Inferion7)
  • Dospělá samice harpyje je až o 1/3 větší než samec, váží 6 až 9 kg (v zajetí dokonce i 12 kg), kdežto samec pouhých 5 kg. Tito dravci jsou 1 metr velcí a rozpětí jejich křídel může přesáhnout 2 metry. Jejich velmi ostrý zobák je až 6 cm dlouhý. Dokáží ulovit i 9 kg těžkou potravu. (Inferion7)

Reklama

Reklama