Reklama

Reklama

Michel Petrucciani!

(TV film)
  • Francie Michel Petrucciani (více)
Dokumentární / Životopisný / Hudební
Francie / Německo / Itálie, 2011, 99 min

Obsahy(1)

Hudební génius měřil pouhý metr.  Francouz sicilského původu M.Petrucciani (1962 až 1999) osudem a hlavně uměním patří i se svou 99 centimetrů malou postavou k velikánům jazzu XX.století. Ve čtyřech letech uslyšel v televizi Ellingtona a zatoužil po instrumentu, na který Duke hrál. Obdržel piánko a vzápětí je rozbil. Byl od otce poprvé a naposledy bit. Dostal pianino, z jehož kláves měl nejprve strach. V patnácti už hrál s trumpetistou Clarkem Terrym, brzy nato realizoval otevřené dialogy s altsaxofonistou Lee Konitzem. S kvartetem saxofonisty Charlese Lloyda zbrousil půl světa. Sedm alb nahrál pro společnost Blue Note, pak přešel k francouzskému labelu Dreyfus. V roce 1994, kdy se smyčcovým kvartetem koncertoval ve Dvořákově síni Rudolfina, obdržel v Paříži titul Rytíř Čestné legie. Stylově navazoval na Herbieho Hancocka a hlavně na Billa Evanse, ale byl se svou nesentimentální romantičností naprosto originální. Například v záznamu stuttgartského koncertu z roku 1997 Petrucciani exceluje spolu s baskytaristou Anthonym Jacksonem a hráčem na bicí Stevem Gaddem. Přestože se mohl pohybovat jen těžce o dvou francouzských hůlkách, jeho hudební projev disponoval roztančenou lehkostí. Svým jedinečným stylem prokazoval, že jazz může být rafinované komponování ve strhující spontánní improvizaci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (8)

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Dobrý životopisný film s osobnými autobiografickými linkami, ktoré tvoria súmernú os medzi hudobnou kariérou génia a jeho telesným postihnutím. Stali sa však dve veci, kvôli ktorým som si to až to dobre nevychutnal. Záujem a poznanie by bola taká prvá vec. O Petruccianim som toho moc nevedel a dokument je štylizovaný na jeho self gloriolu, resp. nato, ako sa popasoval so svojim údelom. A tam mieri druhá taká "výtka", dokument stojí prevažne na vyzdvihovaní nezlúčiteľných proporcií danej osoby a jeho úspešného prebojovania sa na výslnie v dosť očakávanom informatívnom koláži. Čiže aj "moment prekvapenia"´, nejaký posun tu nie je badateľný a z informatívneho hľadiska je mi téma vzdialená, resp. nie som v nej udomácnený. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Jazz, andělé a démoni. Výpovědi lidí z nejbližšího Michelova okolí včetně soukromé sféry. Hudební vývoj je zachycen celkem zběžně a nepříliš systematicky, dokonce ani dokumentární záběry z koncertů nejsou popsány přehledně. Potěší guru Ch.Lloyd. 2-3* za příliš rozvleklou subjektivitu. ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama