Kristy

Random

(neoficiální název)

Horor / Thriller

USA, 2014, 85 min

Velmi zajímavý snímek letošního roku! Potěšil mě nápad i herecké výkony. Jak je hlavní hrdinka na začátku nezajímavá, postupem času si získává moje sympatie. Jedinou výtkou filmu jsou záporáci, že jsou vždy na správném místě co hlavní hrdinka a neustále jsou ji v pátách (nemluvě, když spadne ze střechy). "KRISTY" je sprostě prostě fanatická skupinka lidí, rozlezlá po celé Americe, která si hledá oběti v nevinných středo-vysoko-školských dívkách. Lepších 70%.(17.9.2014)

U Kristy se stala věc nevídaná a to, že film přichází s reálnou slasher atmosférou, které je jak vystřižená ze 70'/80' béček, tedy minimálně v první půlce, kdy se celý biják dost zdlouhavě rozjíždí (Haley skotačící po chodbách kolejí je opravdu k sežrání) a vytváří tak živnou půdu pro to, co příjde po později. Atmosféra ještě nějkou chvíli drží, ale v momentě, kdy na scénu přichází maskovaní intruders a jede se tak podle zaběhlých scénářů filmů jako Strangers, Purge nebo Last House On Left, celé to ztratí to parádní počáteční kouzlo. Pochválit ale musím výpravu odehrávající se v prostorách školy a kolejí (dává vzpomenout na Halloween 2 z nemocnice), které nabízejí parádní vyžití pro pro terorizující zmrdy a jejich oběti. Rovněž soundtrack (ne nepodobný perle Sinister) vytváří zatraceně hustou a nervní atmosféru. Za mě trošku zklamání, že se atmoška filmu neudržela v nastoleném duchu, ale jinak velice solidní záležitost!(3.9.2014)

Ono je to vlastne všetko na jedno kopyto, ale pokiaľ je to naozaj slušne technicky zvládnuté, atmosferické a napínavé, tak nie je možné, že by to omrzelo. Originalitu nečakať, všetky ostatné aspekty dobrého hororu však boli splnené. O triedu lepšie ako nedávny Mischief Night, "Static" či "The Purge", úrovňou sa to približuje k "The Strangers" (ten sa mi však páčil o niečo viac), alebo sa to dá prirovnať k "F", prípadne "Ils" atď., takže hra na mačku a myš, v ktorej mladá študentka ostane počas vďakyvzdania sama na univerzite, avšak objavia sa maskovaní zabijaci, ktorí to myslia vážne a tak sa začína jedna veľká adrenalínová jazda. Keďže je však holčina šikovnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá, zabijaci to s ňou také jednoduché rozhodne mať nebudú. Skrývačky, naháňačky, mordovačky - spočiatku je to pomalé a desivé, neskôr obetí pribúda a ide len o to, kto z koho. Mám rád tento typ hororov a bavil som sa!(8.8.2014)

Vyvražďovačka z prostredia takmer ľudoprázdneho areálu školy, ktorej nič moc nechýba a ani nepridáva na hodnote. Ľakačky vnucované zvukom fungujú asi na málokoho, ale nasrať tiež už veľmi nedokážu. Pobavil ma aj fakt, že hlavná hrdinka, typovo pripomínajúca Jennifer Lawrence, dostala meno Justine, čo by sa dalo interpretovať aj ako just teen. Celkovo taký príjemný štandard, ktorý neurazil, no predstavy vraždenia laikovi ani moc nerozšíril.(25.9.2014)

Sekta náboženských fanatiků vs. osamělá dívka. Dívka v ohrožení po sto prvé. Sekta vedená zfanatizovanou dívkou v kapuci si zcela náhodně vybírá své oběti z řad mladých dívek ve kterých, bez ohledu na jejich občanské jméno, vidí jakousi biblickou návaznost s Kristem. Proto tedy jméno Kristy. Nově vytipovanou obětí je vysokoškolačka Justine. Přímočarý děj nejdřív diváka uvede do mrazivé atmosféry sychravého podzimu dotvářejícího působivé pojetí filmu. Nebylo však možné vystačit jen s ní. Po atmosférickém bloudění Justine po vysokoškolském areálu, kde zůstala na Díkuvzdání jen ostraha a její krátké návštěvě na benzínce, ji její návštěvu oplatí sekta vybavená maskami a patřičnými punish nástroji. A film se v podstatě zvrhne na zručně natočenou noční naháněčku. Jenže vyvstal problém, a sice nikoliv v existenci Boha, ale celé řady spřízněných, a do jisté míry podobných filmů, které film Olivera Blackburna připomíná. Namátkou: ILS, Očista, Oni aj. Jednou z možností, jak se u filmu s obehraným námětem s inovativními prvky bavit, je přijmout ho, jaký je. Už hůře lze tedy pominout fakt, že se nejedná o ojedinělý horor svého druhu. Svojí syrovou brutalitou má film v jistém ohledu navrch. Herecké obsazení by se mohlo klidně prohodit. Haley Bennett v roli ohrožené dívky není stoprocentně sympatická a známější "twillight" hvězdička Ashley Greene je tady v roli vůdkyně sekty k téměř nepoznání. S kapucí, velkými tmavými brýlemi a opiercingovanou by v ní jen málokdo hledal za normálních okolností pohlednou, sexy herečku, kterou je. Do záporné role mně moc nepasovala. Film velmi rychle uteče. Zdatně si umí vyhrát s tíživou a bezvýchodnou atmosférou, ale o to horší je jeho finální vyvrcholení, které film trochu strhá. Finále působí dost chcíple. Bud to chtělo nějakou originální pointu nebo působivé vyústění, anebo jen čistě nervydrásající finále. Přítomno však není ani jedno. K předchozímu ději v kvapíkovém tempu mně odbyté finále nesedělo. Někomu může vadit, že je film orientován jen na noční scény, ale nejrůznější neidentifikovatelné stíny i tmavá místa dotvářejí působivý obraz čistého strachu. Tak či onak, Oliver Blackburn natočil zatím svůj nejlepší film. Velmi působivě dokázal z provařeného námětu vyloudit atmosférický řetězec, který sice v sobě nese zřetelnou inspiraci slavnějšími vzory, ale na večerní pokoukání svůj účel plní s téměř dokonalou úderností a načasováním. Mé hodnocení: 70%(27.8.2014)

• - Po záverečných titulkoch nasleduje ešte jedna scéna. (GTS_PUNK)