Petein

Miluji polské akční krimi a tohle jedna z perel začátků, kdy mě začaly fascinovat. Objevil jsem v něm užasného pana herce Bogusława Lindu a Mirosława Baku, za které by se nemusel stydět ani profláknutý řetězec na rychlé pobavení s názvem Hollywood točící filmy za obnosy ve výši státních rozpočtů celého afrického kontinentu s plánem to vybrat z našich peněženek v jejích kioscích Cinemaměstečko atd. Jenže oni to jsou herci jiní. Nejde tady o neuvěřitelné akční scény jako od Tomíka Cruise – je to o nitru postav, o vztazích, vnitřních postojích jich samých. A nechybí ani akce. Ovšem dialogy jsou perlou tohohle filmu stejně jako písnička od Karmacoma, kterou napsal Tomek Lipiński a v kontextu filmu se Vám zažere pod kůži. Příběh dvou mafiánů/nájemných vrahů ve věku, ve kterém už v realitě často prdí do hlíny, nebo si dopřávají louhovou koupel, či zkouší plavat kraula v pletivu. B. Linda v roli Alexa dostává práci spolu s M. Bakou v roli Andreho, kdy však samotný Andre má „kontrakt“ na Alexa, ktory jest juž niepotrzebny do pracy. Krásná Julia Rzepecka v milostné zápletce s Andrem. Alex co nakonec upřednostní život Andreho před svým. Hlášky z filmu jsou nadbožské a každý co rozumí v jezyku polskim by měl film vidět v originále. Skvělá kamera. Napětí, záběry co donutí Váš mozek se zamýšlet nad nitrem postav. A propo, kdo má problémy s ženskou, která rozumí polsky je vyřeší, když jí pustí jako vyznání píseň „Ostatnia piosenka o miłości“ výše uvedeného autora Tomek Lipiński – jest zajebista. 4 a půl * ()

kinderman

Alex a Andre, dva členové podsvětí, se po letech strávených v zahraničí vracejí na rozkaz svých šéfů do rodného Polska. Čekají je zde krásné dívky, vzpomínky na dávné lásky, morální dilemata i dramatické situace, které prověří hodnotu jejich partnerství. Úvodní mudrování gangsterů nad scénou z filmu S.Bondarčuka připomene Tarantinovy Gaunery, závěrečný boj dva proti všem zase cokoli od Johna Woo-zatím poslední (?) snímek úspěšného tvůrčího týmu W. Pasikowski (scénář, režie),B. Linda (hlavní role),P. Edelman (kamera). ()

moorks

Poměrně zdařilý krimi snímek natočil známý kultovní tvůrce Pasikowski. Film táhne a stojí na hlavních hvězdách Linda-Baka.což jsou herci evropského formátu. Ale čekal jsem od tohoto snímku mnohem více...Pasikowski opět dokázal, že mu prostě některé pasáže unikají a jsou možná i zbytečné a nelogické...no škoda.Co zkazil na tomto filmu,dohnal na vynikajícím krimiseriálu " Policajt ",což je jeho nejlepší dílo (dle mého názoru) ()

Ratherfly

Stylový propletenec tarantinovsky laděných dialogů, u kterých nevíte (nebo přesněji řečeno; spíše nechcete vědět) nakolik se na jejich působnosti podílí výpovědní hodnota a nakolik forma, navíc podtržené charizmem ústřední dvojice (v podání Mirosława Baky a Bogusława Lindy), jejichž výborné hlasové projevy téměř rezonují pod kůží. Tenhle film nedělá ani tak příběh ve smyslu jeho kompaktnosti a rafinovanosti, jako spíše jednotlivé scény a atmosféra v nich, sladěná s výborným jazzovo-noirovým doprovodem Tomasze Stańka. Pro někoho okatě pozérská slátanina - pro mně (při vší své nedokonalosti a na efekt laděným scénářem) kultovní záležitost říznutá cynizmem a páchnoucí po existencionalismu //p.s. doporučuju podávat s alkoholem ()