Masters of Sex (TV seriál)

USA, 2013 - 2016, 43 h 54 min (Minutáž: 48x55 min)

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney, Josh Charles, Ann Dowd, Keke Palmer, Garrett M. Brown, Alan Ruck, James Eckhouse, Rae Foster, Joan Severance, Nicholle Tom, Ellen Wroe, Kandis Fay, Adam Silver, Brian Howe, Michael Cassidy, Margo Martindale, Mae Whitman, Greg Grunberg, Emily Davenport, Bobby Campo, Clark Freeman, Natasha Sims, Clark Moore, Pepper Binkley, Elizabeth Bogush, Shanna Collins, Eileen Grubba, Micah Hauptman, Olivia Alaina May, Doug McKeon, Evie Ryland, Betsy Zajko, Mather Zickel, Molly Hagan, Lauren Weedman, Finn Wittrock, Blake Robbins, Spencer Garrett, Sarah Silverman, Yetide Badaki, Jocko Sims, Karissa Lee Staples, Annaleigh Ashford, Ashley Johnson, Yvans Jourdain, Anne Griffin, Michael Mantell, Cole Sand, Gabe O'Mara, Veronica Mannion, Steve Rosen, Nick Smoke, Claire van der Boom, David Ury, Melanie Paxson, Emily Kinney, Evan Arnold, Brit Shaw, Peter Mackenzie, Kerry O'Malley, Mike Peebler, Jeff Doucette, Maury Sterling, Linara Washington, Braden Moran, Gil McKinney, Dean Chekvala, Larry Joshua, Maggie Grace, Alexa Alemanni, Scott Michael Campbell, Grant Harvey, Kevin Shinick, Rebecca Staab, Isabelle Fuhrman, Rya Kihlstedt, Danny Huston, Jed Rees, Eric Lange, Jaeden Lieberher, Alyvia Alyn Lind, Peter Douglas, Hanna Hall, Liesel Kopp, Kayla Madison, Barry Bostwick, Ann Cusack, Caroline Lagerfelt, Mary Passeri, Leah Costello, Rachel Kimsey, Flex Alexander, Rob Kerkovich, Bug Hall, Anne Dudek, Rebecca Larsen, Jason Kravits, Robert Joy, Betsy Brandt, Melinda Page Hamilton, Larry Poindexter, Gareth Williams, Ana Walczak, Josh Randall, Barry Watson, Sarah Sido, Rene Auberjonois, Courtney B. Vance, Brianne Davis, Johnny Sneed, Renée Goldsberry, Jeremiah Birkett, Matt Crabtree, Nicole Steinwedell, Kevin Christy, Artemis Pebdani, Marin Ireland, John Billingsley, Peri Gilpin, Christian Borle, David Starzyk, Sterling K. Brown, Erin Cummings, Leonard Earl Howze, Adam Arkin, Andy Milder, Lance Barber, Necar Zadegan, Waleed Zuaiter, JB Blanc, Christopher Grove, Susan May Pratt, Eve Gordon, Eddie Jemison, Reagan Pasternak, Tate Donovan, Christian Clemenson, Julie Ann Emery, Danny Jacobs, Sarah Scott, Benjamin Koldyke, Frances Fisher, Michael O'Keefe, Keir O'Donnell, Kristen Hager, Christopher Wiehl, Alex Borstein, Sam McMurray, Grant Harvey, Whitney Anderson, Judy Greer, Yvonne Zima, Kyle Gibson, Celeste Pechous, Brandon Scott, Niecy Nash, Alysia Reiner, Mary Birdsong, Rich Sommer, Erin Karpluk, Brian Unger, Leslie Murphy, Betty Gilpin, Alex Weed, Jeremy Strong, Kendra Andrews, Nicole Cummins, Bryce Johnson, Gabriel Tigerman, Aaron Abrams, Enuka Okuma, Lily Rains, Lisa Banes, Rondi Reed, Charles Shaughnessy, Laura Harrison, Romy Rosemont, Michael Scott Allen, Colin Woodell, Joel Brooks, Joanna Canton, Julia McIlvaine, Elise Robertson, David Walton, Amanda Quaid, Aloma Wright, Rebecca Kessler, Corey Reynolds, Jonathan T. Floyd, Rebekah Ward, Alex Wyse, Melissa Center, Brian Ibsen, Joseph Lyle Taylor, Elizabeth Dennehy, Rob Benedict

Ve zkratce: S01 - První série se zabývala vznikem nějaké práce, bili se za něčím a řešili problémy. Na seriál jsem narazil kvůli Michaelu Sheenovi a nezklamal, ale hodně překvapil i velmi dobrý Beau Bridges. První série byla o něčem, nebyla nudná a rozhodně to nebylo díky nahotě snad všech aktérů. **** ~~~ S02 - Jenže ve druhé sérii mi to přišlo, jak kdyby se filmu chopili naprosto jiní tvůrci. Postavy se začaly chovat jak magoři a přestávalo to pomalu ale jistě dávat smysl. začaly se řešit různé vztahy a vedlejší postavy a celé to začínalo jít postupně do kopru, kde to také skončilo. Tahle série byla nudná, depresivní, o ničem a sklouzlo to někam, kde to nebylo nijak zajímavé ani zábavné sledovat, ani dění, ani osudy postav (krom zase Beau Bridgese a jeho manželky) a já zvažoval, jestli vůbec třetí sérii má smysl věnovat čas. ** ~~~ S03 - hurá, zase se začínalo jít pomalu od začátku, hlavní postavy začaly zase řešit problémy s tím udržet se nad vodou a zase tu byl ten "boj o přežití". Bohužel to ale netrvalo moc dlouho, protože tady už postavy, všechny, naprosto ztratily mozek a podváděli všechny se všemi a dokola a řešili se osudy dalších vedlejších postav, Masters zešílel, Libby taky, do toho všichni řešili svoje děti a vztahy s nimi a ten duch seriálu, který obsahovala první série, se zase více méně vytrácel. Oproti S02 to sice byl částečně mírná vzestup kvality, ale ten konec to zase stáhnul do voňavého kopru. Nicméně jsem se alespoň díky tomu rozhodl, že S04 a veškerá další případná pokračování už naprosto minu. ***. ~~~ Celkově to tedy nápad nebyl špatný, jen se na něm podepsalo typicky seriálové natahování něčeho, co žádný prostor k natahování nenabízelo.(10.10.2015)

1. série - 60% - Báječný námět na poutavou minisérii, který se ve štědré stopáži dvanácti hodinových dílů čím dál víc rozmělňuje. Má dost prostoru rochnit se ve všem pozitivním i negativním, co souvisí se snahou být v medicíně jiný, když jsou právě šedesátá léta a vy jste žena nebo novátorský průkopník. Zároveň ale dopodrobna zkoumá nejen linky a postavy skvělé (ústřední studie Billa a Virginie, osudy Bartona Scullyho), ale i ty trochu unavené (Libby) nebo dokonce nezajímavé (přehnaně sebevědomý doktor Langham). S mužskými postavami je tu obecně trochu problém, byť jde o záležitost poplatnou právě dané době. Nic to ale nemění na tom, že fandit domýšlivému Ethanovi i tvrdohlavému dějetvůrci Billovi je občas vážně složité. Snad se pokračování zakousne do charakterů a vztahů mezi nimi s větší intenzitou a vášní. Na startu mě totiž veškeré zdejší motivace a touhy baví, ale opravdové emoce ve mně probouzí jen zřídka. 2. série - 70% - Čím víc 60s, tím lépe. Zatímco rozjezd trpí stejnými neduhy jako předchozí sezóna, Libbyina linka téměř otravuje a vše stojí na hluchém bodě, nastává s mou vůbec nejoblíbenější epizodou Asterion naprostý obrat. Časový skok dává možnost rozehrát úplně nové linky, přivést zpátky známé tváře a konečně i nechává naplno rozehrát jak Michaela Sheena, tak Lizzy Caplan. Pořád se sice nemůžu zbavit pocitu, že jsou Masters s Virginií zajímaví hlavně svou studií a soukromé dění kolem nich musí scénáristé čím dál divočeji kroutit (a tím dávat na frak skutečným událostem), ale dokud bude tempo takhle stabilně stoupat a charaktery se nepřestanou příjemně prohlubovat, nebudu mít důvod jakkoli lpět na historických předobrazech. 3. série - 70% - V dialozích pevný jako diamant, ve střídání nálad překvapivě nesebevědomý a v sympatiích k postavám vlastně na stejném místě jako doposud. Třetí etapa vyprávění o jedné důkladné osvětové snaze tak doplácí na to samé, na co předchozí roky. Snad všichni, kteří se v centru dění alespoň na chvíli ohřejí, tedy nejen moji favorité Betty, Lester a Barton, ale i Libby, Tessa, Paul nebo Dan jsou totiž sympatičtější či obdivuhodnější než Bill s Ginny. A to je ve chvílích absolutního zoufalství či milostných taktik hlavního hrdiny trestuhodná chyba. Bilancování tvůrců mezi životními mezníky předobrazů hlavních postav a zcela vymyšlenými (a tím pádem už trochu obehranými) peripetiemi už je navíc docela na pováženou. Nechápejte mě špatně, ono využívání dobových kulis k vyprávění (ne)obyčejných lidských příběhů pořád funguje. Ale k dobrému seriálu je toho potřeba přece jenom o chlup víc. Potenciálu je ale pořád hromada, takže nepřestávám věřit v alespoň jednu vyloženě skvělou sezónu. 4. série - 90% - Poprvé působí jako obraz doby i jako funkční a promlouvající vztahové drama, poprvé mi záleží na tom, aby opravdu všichni našli svoje štěstí a v neposlední řadě mě poprvé donutili k slzám. Masters of Sex našli svoji ideálně vybalancovanou náladu, nepřehánějí to s Billem opět v pozici uprostřed všeho vztahového dění a v linkách Betty nebo Libby předhánějí všechno, čemu se kdy seriál v zobrazování žen v nepříliš přející společnosti dosud věnoval. Epizody uprostřed série (začínaje kabátovým večírkem) jsou tak dokonale všeříkající, že nedokážu uvěřit, že jsem předchozí tři roky sledoval stejný seriál. Nečekané zrušení proto od stanice Showtime působí jako špatný vtip, ale u málokterého počinu tak moc platí, že odchází na jasném vrcholu.(18.6.2015)

Další úžasný počin od Showtime. Vzhledem k tématu a tvůrcům je jasné, že tady se nikdo nedrží při zdi, v 50. letech byla lidská sexualita naprostá terra incognita. Kdo viděl např. Frost / Nixon, ví, že Michael Sheen je skvělý herec. Lizzy Caplan mu zdatně sekunduje a rozhodně, rozhodně se na ni lépe kouká Zkrátka a dobře, Masters of Sex chcete vidět, na tisíc procent to za to stojí.(15.11.2013)

Za zkoušku to stálo, zase nový pohled na "věc". Pomalu ve slabé chvilce dokoukáváme díl od dílu. Některé dějové linie silně zeslábnou a udržovaný vzorec drží pak nad vodou jen dvě nitě a i ty se určitě i přes atraktivní (nejen fyzické) herecké obsazení přetrhnou. To by se muselo stát něco fakt zásadního - a o to v průměrných seriálech zase ani nejde.(21.11.2013)

Po první sérii: Michael Sheen mě v roli doktora Masterse neuvěřitelně bavil. Kdyby se měly herecké výkony v tomto seriálu hodnotit jako vytrvalostní běh, Lizzy Caplan by za Sheenem zaostávala přibližně o jeden atletický ovál a zbytek by se za nimi plahočil s obrovskou ztrátou, z nichž někteří by ani nedokázali vybrat první zatáčku... Téma atraktivní, celé ztvárnění doby snad ještě víc. Kostýmy, automobily, hudba - prostě perfektní... Jen kdyby to občas nepůsobilo tak strašně telenoveloidně - hlavně zápletka s Mrs. Scully mě moc neoslovila, scény s kameramanem zase většinou působily jako z nějakého sitcomu, co se vysílá před pátou hodinou ranní... Ale jak už jsem psal - Michael Sheen je tady prostě král, takže zatím slabší 4 hvězdy...(15.8.2014)

• - V 6. minúte 5. epizódy 1. série pri rozhovore Dr. Mastersa (Michael Sheen) a jeho manželky jasne vidno, že na imitáciu tehotenstva je použitý tehotenský vankúš. (zuzka236)

• - Roli Williama Masterse měl původně ztvárnit Paul Bettany, který nakonec z projektu odstoupil. (BarboraM)

• - Herec Michael Sheen je ve skutečnosti Brit, pocházející z Walesu. V seriálu tedy užívá americký akcent. (Sadi)