Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

KevSpa

Velká očekávání byla hned na začátku naplněna. Jako vždy skvělý Michael Sheen, rozkošná Lizzy Caplan, k tomu zajímavý příběh i poutavé zpracování. Co víc si přát? Neobávám se, že by si seriál své kvality v dalších dílech neudržel. A navíc mám radost, že se objevil seriál, který (nejen) atmosférou připomíná mé milované Mad Meny. První dva díly - 100% Vývoj postav i příběhu v dalších dílech je úžasný a Masters of Sex tak ode mě získávají titul nejlepší nový seriál roku 2013. Nemohu se dočkat toho, co nám přinese druhá řada. 1. série - 100% Díky druhé řadě už se Masters of Sex probojovali dokonce do mé desítky nejoblíbenějších seriálů. Je tu rozehráno hned několik dějových linií, které se vzájemně výtečně doplňují, zhruba v půlce sezóny nás navíc čeká časový skok (respektive víc skoků), což byl od tvůrců ten nejlepší tah, protože určitá část života i studie Billa a Virginie se uzavřela a těžko by se z toho dalo vytěžit víc. Vzhledem k tomu, jak dlouho na svém výzkumu pracovali, je dobře, že jsme se posunuli do další fáze a šedesátých let. Finále je emocionálně hodně intenzivní a pro další řadu to mají tvůrci opět skvěle rozehrané. 2. série - 100% Třetí řada nás posunuje v ději opět o několik let dále a mnohem více se zaměřuje na problémy ve vztazích obou hlavních postav a jejich rodin. To vše je orámováno vydáním první knihy Masterse a Johnsonové a jejich dalším výzkumem. Ten se ale stává důvodem k hádkám, a moc tomu nepomáhá ani nový muž v životě Virginie. I když tvůrci nešetří vtipnými momenty, je tahle série vcelku depresivní, zejména pak samotné finále. Uvidíme, jakým směrem se budou ubírat osudy našich oblíbenců v další sezóně. 3. série - 100% ()

Matty

„My clitoris beats my vagina? That's crazy!" Poučnější souboj pohlaví, než jaký nabízí většina screwball a re-marriage komedií, na které jsem si vícekrát vzpomněl, ale v nichž jsou muži méně frustrovaní a ženy méně umlčované. Pnutí mezi lidmi různého pohlaví (v druhé sérii také různé rasy) je hnacím motorem převážně konverzačně seriálu, který svou dynamiku těží primárně ze vztahové hierarchie doma a na pracovišti (resp. mezi těmito dvěma subsvěty), potažmo ze snahy postav vzepřít se společenským normám a pravidlům (jak by se měla chovat manželka, matka, manžel, milenec). Ženy se musí ponižovat před muži, muži před mocnějšími muži a lékaři jsou zároveň pacienty a svou léčbou druhých pomáhají také sobě. Podstatné přitom je, že pravidla pro muže se s ohledem na dobové zasazení radikálně liší od pravidel pro ženy. Nerovnosti obecnějšího rázu jsou demonstrovány na disharmonickém vztahu Masterse a Johnsonové, kteří spolu nikdy nemohou úplně zadobře, neboť jejich různě vyostřené handrkování činí seriál poutavým a udržuje vyprávění v chodu. Kdyby se shodli na pracovních postupech i sexuální technice, kterou si chtějí zpříjemnit večer, seriál by nás neměl čím držet v očekávání. Takto připomíná oddalovanou soulož – je to příjemné, ale pořád tomu něco chybí. ___ Vyjma několika neotřelých epizod (jedna se téměř celá odehrává během jedné noci v hotelovém pokoji) se seriál drží velmi klasické dramaturgické výstavby se sexualitou jako vše-sjednocujícím tématem (Freud by měl radost). Epizody jsou stavěny z větší dějových bloků a mezi různými akcemi zpravidla není pro oživení tempa paralelně prostříháváno. Až po odehrání a alespoň částečném uzavření jedné situace se přesunujeme k další. Vyjma občasné práce s hloubkou prostoru a rozmístěním postav v něm je základním stylistickým prostředkem figura záběr/protizáběr. Vinou této stavby, kladoucí důraz na srozumitelnost a přehlednost sdělení, působí Masters of Sex v konkurenci dravějších, narativně a stylisticky více ozvláštněných seriálů poněkud usedle, ale díky výborným hercům a dialogům si podobnou klasičnost může dovolit. Více zde. 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, novoten ()

DaViD´82

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat). Showtime pravděpodobně AMC závidí „mašinu na ceny a kritická ocenění" Mad Men a přichází tak s naprosto shodným konceptem i stejně vypulírovaným stylem. Jen z jiného prostředí, ale jinak je to nemlich to samé. A není to v žádném ohledu na škodu, jelikož špatné či jen průměrné to tedy rozhodně není. Na to je to až příliš dobře zahrané i napsané. Má to do budoucna ovšem jeden možný zádrhel; bohatá kariéra napříč několika desetiletími dua Masters/Johnsonová nabízí nesporně silné téma na minisérii, ale na plnohodnotný seriál s výhledem na několik sérií? No uvidíme, uvidíme. Ovšem smysl to (zatím) vidět má, protože s větší stylovkou se na obrazovkách setkáte snad jedině u výše zmíněné konkurence či v rámci BBC. ()

novoten

1. série - 60% - Báječný námět na poutavou minisérii, který se ve štědré stopáži dvanácti hodinových dílů čím dál víc rozmělňuje. Má dost prostoru rochnit se ve všem pozitivním i negativním, co souvisí se snahou být v medicíně jiný, když jsou právě šedesátá léta a vy jste žena nebo novátorský průkopník. Zároveň ale dopodrobna zkoumá nejen linky a postavy skvělé (ústřední studie Billa a Virginie, osudy Bartona Scullyho), ale i ty trochu unavené (Libby) nebo dokonce nezajímavé (přehnaně sebevědomý doktor Langham). S mužskými postavami je tu obecně trochu problém, byť jde o záležitost poplatnou právě dané době. Nic to ale nemění na tom, že fandit domýšlivému Ethanovi i tvrdohlavému dějetvůrci Billovi je občas vážně složité. Snad se pokračování zakousne do charakterů a vztahů mezi nimi s větší intenzitou a vášní. Na startu mě totiž veškeré zdejší motivace a touhy baví, ale opravdové emoce ve mně probouzí jen zřídka. 2. série - 70% - Čím víc 60s, tím lépe. Zatímco rozjezd trpí stejnými neduhy jako předchozí sezóna, Libbyina linka téměř otravuje a vše stojí na hluchém bodě, nastává s mou vůbec nejoblíbenější epizodou Asterion naprostý obrat. Časový skok dává možnost rozehrát úplně nové linky, přivést zpátky známé tváře a konečně i nechává naplno rozehrát jak Michaela Sheena, tak Lizzy Caplan. Pořád se sice nemůžu zbavit pocitu, že jsou Masters s Virginií zajímaví hlavně svou studií a soukromé dění kolem nich musí scénáristé čím dál divočeji kroutit (a tím dávat na frak skutečným událostem), ale dokud bude tempo takhle stabilně stoupat a charaktery se nepřestanou příjemně prohlubovat, nebudu mít důvod jakkoli lpět na historických předobrazech. 3. série - 70% - V dialozích pevný jako diamant, ve střídání nálad překvapivě nesebevědomý a v sympatiích k postavám vlastně na stejném místě jako doposud. Třetí etapa vyprávění o jedné důkladné osvětové snaze tak doplácí na to samé, na co předchozí roky. Snad všichni, kteří se v centru dění alespoň na chvíli ohřejí, tedy nejen moji favorité Betty, Lester a Barton, ale i Libby, Tessa, Paul nebo Dan jsou totiž sympatičtější či obdivuhodnější než Bill s Ginny. A to je ve chvílích absolutního zoufalství či milostných taktik hlavního hrdiny trestuhodná chyba. Bilancování tvůrců mezi životními mezníky předobrazů hlavních postav a zcela vymyšlenými (a tím pádem už trochu obehranými) peripetiemi už je navíc docela na pováženou. Nechápejte mě špatně, ono využívání dobových kulis k vyprávění (ne)obyčejných lidských příběhů pořád funguje. Ale k dobrému seriálu je toho potřeba přece jenom o chlup víc. Potenciálu je ale pořád hromada, takže nepřestávám věřit v alespoň jednu vyloženě skvělou sezónu. 4. série - 90% - Poprvé působí jako obraz doby i jako funkční a promlouvající vztahové drama, poprvé mi záleží na tom, aby opravdu všichni našli svoje štěstí a v neposlední řadě mě poprvé donutili k slzám. Masters of Sex našli svoji ideálně vybalancovanou náladu, nepřehánějí to s Billem opět v pozici uprostřed všeho vztahového dění a v linkách Betty nebo Libby předhánějí všechno, čemu se kdy seriál v zobrazování žen v nepříliš přející společnosti dosud věnoval. Epizody uprostřed série (se začátkem na kabátovém večírku) jsou tak dokonale všeříkající, že nedokážu uvěřit, že jsem předchozí tři roky sledoval stejný seriál. Nečekané zrušení proto od stanice Showtime působí jako špatný vtip, ale u málokterého počinu tak moc platí, že odchází na jasném vrcholu. () (méně) (více)

dO_od

// The study of sex is the study of all life... and there's bewbs, damn right! Zohle se Showtimu opravdu povedlo, vyložená trefa do černého tak snad s tím naloží lépe, než se jim povedlo s Dexterem. ()

Djoker

Ve zlaté éře záporných seriálových postav přišel Showtime s kontroverzním doktorem Mastersem. Mělo jít o další jasnou trefu do černého. Byl jsem u toho a vlastně poprvé jsem si uvědomil, že jednou ten přešlap musel přijít. Předchozím záporným charakterům jsem fandil, ale Mastersova postava měla být tak moc záporná, až to začalo být otravné. Jeho chování ani jeho práce v divákovi žádné sympatie nevyvolají a Sheen zase nedodá potřebné charisma. Nebýt božské Lizzy Caplan, tak mnoho důvodů ke sledování člověk nenajde. Hodně to zachraňují i zajímavé vedlejší postavy a každá minuta bez Masterse je dar. První série byla pro mě i konečnou. Po třech letech jsem si vzpomněl, že bych mohl seriál ohodnotit. To asi hovoří za vše. S1: 60% ()

gudaulin

Po uvolněných volnomyšlenkářských dekádách čerpajících z odkazu sexuální revoluce 60. let se v posledních letech kyvadlo posunulo na druhou stranu a pod záminkou boje proti sexismu a sexuálnímu obtěžování žen mají novodobí vykladači morálky opět žně, udílí lekce z chování a ochotně staví na pranýř. Konstruují nové mýty, předsudky a často předvádí erupci neuvěřitelného pokrytectví. V téhle době je osvěžující zhlédnout seriál, který o lidské sexualitě vypráví s lehkostí, vtipem a elegancí, bez obscénností a vulgarit, ale i bez melodramatičnosti, sentimentu a předstírání. Masters of Sex je pozoruhodně komplexní seriál, který se dokáže nejen dotknout, ale i a rozebrat všechny funkce a podoby lidské sexuality. Vnímá sex jako součást reprodukčního procesu, jako fyziologický úkon, ale i důležitou součást partnerských vztahů, jako zábavu a v neposlední řadě jako činnost hodnou a vhodnou vědeckého výzkumu. Po skutečně sexistickém a cynickém Californation představuje hodně osvěžující, sympatickou podívanou, výborně obsazenou a vypointovanou. Celkový dojem: 90 %. ()

choze

První série nemá chybu - zajímavé téma, děj, postavy i obsazení. Je to chytré, je to vtipné, je to sexy. Michael Sheen a Lizzy Kaplan jsou perfektní. ()

Eddard

Úspěch seriálu má na svědomí především ústřední duo - skvělý, uhrančivý Michael Sheen a kouzelná Lizzy Chaplan s hlasem, který vás roztopí jako čokoládu. Většina vedlejších příběhových linek a postav je pak už spíše jen příjemná stafáž. Jestli si MoS udrží kvalitu první série i v dalších řadách, bude moci vyzvat kluky z Maddison avenue, zatím je na takové srovnání ještě brzo. No a ten sezóní cliffhanger byl na můj vkus trochu moc podpásový. 80% ()

Spooner

1. série: Seriál o studii sexuality, v němž mají samotní hrdinové velké intimní problémy? Jo, to si nechám líbit. Obzvláště, když je to celé zabaleno do výborného retro hávu s perfektně dávkovanou porcí jemného humoru a s jedním z nejlépe napsaných scénářů minimálně za loňský rok. Ten dokonalý vývoj postav je k nezaplacení. Dokonale chladný Michael Sheen navíc předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a jako vždy půvabná Lizzy Caplan za ním zase o tolik nezaostává. Jen houšť.90% ()

Davies182

Pilot zatím perfektní kombinace: nadržené samce přitáhne k bedně a servíruje jim k tomu neuspávající dobový "příběh", zvědavé samičky oblouzní zajímavými teoriemi a nevyřknutými pravdami. Jako bonus lze brát důvěryhodný vědecký podklad. ()

venus

S druhou sérií upadá spád a stejně tak i mé hodnocení. Náboj originálního námětu byl vyčerpán hned na začátku a další díly už jen dojíždějí na jiskrách předchozích epizod a nepřináší nic nového. Každý nadcházející výraz Lizzy Caplan a Michaela Sheen je snadno předvídatelný. Proplétání sexuálních dysfunkcí s psychologickými poruchami sice slibuje zajímavé scénáře, ale celé vyprávění je příliš přímočaré a polopatické na to, aby udržely zájem diváka déle než dva díly. ()

Fiftis

Takže už názov dosť láka a dráždi a ja som sa v podstate aj dočkal toho, čo som čakal. Vidieť masturbáciu krásnej Lizzy Caplan, to je to čo som vždy chcel, keď som ju prvý krát videl v Cloverfielde (2008). Na Masters of sex som bol hrozne zvedavý, pretože takáto seriálová téma tu ešte nebola. Čakal som, že bude obsahovať veľa humorných situácií. Nemýlil som sa. Je to ten typ seriálu, kedy úvodný "pilot" je zaujímavý, ale nie úžasný a človek čaká, čo bude v budúcom dieli. Musím konštatovať, že s každým dielom je Masters of sex lepší a lepší. Seriál je plný emócií, medziľudských vzťahov na poli sexuality v kontraste s nepochopením vtedajšej spoločnosti, s mixom naozaj výborného situačného humoru, ktorý bravúrne celú drámu odľahčuje. Sledovanie počiatkov štúdie impotencie, homosexuality alebo orgazmov je natočené s citom, ale aj s humorom a nadsádzkou. Herecký koncert Michaela Sheena a pôvabnej Lizzy Caplan len umocňujú môj zážitok z tohto mimoriadne podareného seriálu. ()

IQ Tiqe

Konečně někdo přišel s něčím novým! Nota bene postaveným na skutečné události. A nejde o to, že je seriál o sexu. Ale o to, že i díky tématu „sex“ je prostor pro nové vtípky. Navíc Lizzy mám rád, je svá a na roli se hodí, Michael jakbysmet. Jeho chladná logika, se kterou vyslovuje své – mnohdy společensky nepatřičné – návrhy a nápady, působí kolikrát absurně vtipně. Úroveň seriálu je nadprůměrná, je nejlepší z letošního podzimu. U každého dílu se dobře bavím. ()

boshke

Ze začátku ne moc zajímavé, ale díky mé zásadě dokoukat vždy alespoň celou sérii si Masters of Sex získali můj zájem a jsem zvědav na dvojku... 2. série - Pro mne závěrečná, přestalo mne to bavit. Děj se zoufale vleče a nic moc se tam neděje... 60% (1. série - 70%, 2. série - 60%) ()

Ratemus

První řada nebyla vůbec špatná, dobře jsem se bavil, druhá už bla velmi slabá, jejich projekt šel do ústraní a začalo se to vléct a vléct. Nudil jsem se a vlastně mě to uplně přestalo bavit, když si tak vzpomínám, ani jsem druhou řadu nedokoukal. Fakt seriál u kterého se vyplatí koukat na první řadu, potom je to jen přehlídka nudy. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted