Reklama

Reklama

Z nomáda nikým

(festivalový název)
  • Kanada From Nomad to Nobody
všechny plakáty
Dokumentární / Dobrodružný / Historický
Kanada, 2011, 55 min

Režie:

Michael Buckley

Scénář:

Michael Buckley

Kamera:

Michael Buckley

Obsahy(1)

Autor mnoha knih a filmů o Tibetu se vypravuje na dorodružnou výzkumnou cestu, zaměřenou na studium života tibetských kočovníků. Proč jsou kočovníci čínskými úředníky násilně usazováni? Proč jsou ze svých pastvin stěhováni do betonových ghet? V nových čínských sídlech jsou marginalizovanou menšinou, bez možnosti uplatnění na pracovním trhu a získání důstojné obživy. Kočovníci, připravení o tradiční způsob obživy, se stávají závislými na almužnách z rukou čínské vlády.
Mezi lety 1995 a 2015 bylo násilně usazeno více než 2 miliony tibetských nomádů. V oblasti, kde udržitelnost osídlení představuje trvalou výzvu, je tato politika nesmyslná. Jejím skutečným cílem je smazat z povrchu země tradiční kočovnickou kulturu, zakovenou v tradičních hodnotách tibetské civilizace. Tibetští kočovníci - skuteční strážci tibetských plání - pasou svá stáda na Střeše světa ji6 po více než 4 000 let. Bez jejich přítomnosti se pastviny ohrožené globálním oteplováním promění v poušť. To bude mít závažné dopady v celosvětovém měřítku.
Jaké jsou skutečné motivy hromadného usazování tibetských nomádů? Za jakým cílem se do oblastí opuštěných kočovníky stěhují čínské důlní a hydroenergetické společnosti? Co by se stalo, kdyby se nomádi odhodlali k protestu? Jaká je budoucnost nekonečných tibetských pastvin? To jsou otázky, na něž se Buckleyho angažovaný a objevný dokument snaží najít odpověď. (Festival tibetských filmů)

(více)

Recenze (0)

Související novinky

Festival ProTibet

Festival ProTibet

26.02.2016

Festival ProTibet se uskuteční od 1. do 31. března ve více než 45 městech České republiky. Útěk přes Himálaj, nomádský život nebo život jedné z největších duchovních osobností současnosti – Jeho… (více)

Festival tibetských filmů FLIM

Festival tibetských filmů FLIM

14.04.2013

Ve dnech 16.–19. dubna proběhne v La Fabrice a v kině Aero 7. ročník festivalu FLIM. Diváci uvidí 4 dokumenty a 2 hrané filmy inspirované tibetskou kulturou, z toho 4 v české premiéře. Letošní FLIM… (více)

Reklama

Reklama