Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

Enthu

Konečně jsem jej mohla vidět a jako mohu říct, že se mi dost líbil. Na Marvel mi to přišlo dost netypické, přece jen moc té nadpřirozenosti se v tomto dílku neobjevilo. Možná je to i tím, že se mi to líbilo. Příběh byl dosti povedený a soundtrack? Naprosto skvělý. ()

PAVLIS

50% Na předvídatelné komiksové příběhy typu hodný král vs. černý "Hitler" jsem už asi moc starý. Bohužel ani akce nedovede nezajímavý příběh vynahradit. Ale chápu pozitivní přijmutí kritiky a nominaci na Oskara. Ideologicky vzato dokonale sluníčkový film. ()

makakus

Podivná zplácanina Star Wars, Lvího krále a Batmana je originální snad jen rasovou glorifikací "nejvyspělejšího" černošského národa. Špatně je skoro všechno - hrdina není pořádný hrdina, nevyniká a nezaujme vlastně ničím, solidní padouch vydrží sotva půlku filmu než ho ze záhadných důvodů vystřídá jiný a mnohem slabší padouch-nepadouch a snaha o "kolektivního hrdinu", kterým je zde jakýsi vyvolený národ, působí dost zmateně, protože nemá žádný charakter.. Na jednu stranu jsou to primitivní divoši, kteří králem vyhlásí vždy jen fyzicky nejsilnějšího samce, na druhou stranu technologičtí a vědečtí géniové, kterým zbytek světa nesahá ani po kotníky. Politicky vyznávají gándhiovské nenásilí, duchovně křesťanský soucit s poraženými a nepřáteli a i když mají vesmírné lodě chrlící ničivé laserové paprsky (na co vlastně?), při boji dávají bůhvíproč přednost kopí. Zcela v mlze zůstávají nejen jakési neurčitě zázračné vlastnosti vibrania, ale hlavně co tím vším chtěl autor říci. Ok - proč nějaká idea, nápad, stačí diváka pořádně pobavit. Ale co je tak zábavného na slabém odvaru stokrát viděných soubojů? Kdyby takovou postmoderní "obrozeneckou" slátaninu zpracoval nějaký malý afroamerický divadelní soubor ochotníků na periferii Bronxu, mohl by to být velmi roztomilý a dojemný zážitek. S touto velkolepou multimilionovou výpravou však nezbývá než povytáhnout obočí a utrousit wtf. ()

ratpile

Banalni scenar, kombinaci tribal Afriky, technologie a tradicne hnusneho oranzovo-hnedeho CGI. Po Jumanji a Ready Player One zacinam mit na tu hnedo-sedo-plastickou CGI blitku alergii. ()

Renie42

Tak to bylo dobrý. Sice mi ten začátek opět tak lehce nudně se převíjel, chvilku to dalo, než se to rozjelo. A to se mi líbila navenek chudá země třetího světa ukrývající neskutečné technologie, jako kdyby je dostali někde od mimozemšťanů. Ano musela jsem si nalézt něco o vibraniu a tak mě trošku zklamalo, že se jedná o fiktivní kov. Ale ty technologie od látek, kde kov je protkán, až po super skvělý hologram a simulátor, kde jste jako v realitě, to teda bylo něco. Určitě se na to ještě někdy podívám, ale s dabingem, jelikož mě ta jejich angličtina rvala uši. ()

Midar

Je smutné, jak špatné filmy dneska dokážou vydělávat. Kromě skvělého Serkise vyloženě si užívajícího to, že může po dlouhé době zase ukázat svůj skutečný obličej a docela slušného Jordana, jehož záporák byl až překvapivě dobře uchopený, ten film prostě nemá co nabídnout. Ohraný scénář a kromě dvou výše zmíněných naprosto otravné postavy jsem však samozřejmě od marvelovky očekával. Co mě však nejvíce zamrzelo bylo to, že ten film selhává i v tom v čem jediném by měl vlastně excelovat a to jsou akční scény a CGI efekty. Akční scény jsou zde ale naprosto hrozně špatně sestříhané a CGI jsou zase pro změnu ve většině scénách (hlavně tedy ve finálním souboji) vyloženě k smíchu. Black Panthera je tak i na poměry marvelovky prostě neskutečně špatným filmem. ()

zuzanara odpad!

Jak jen bezkonkurenčně nejhorší film Marvelu v posledních letech, který dokázal z předních příček shodit i Avengers nebo druhé Guardians, shrnout...Na začátku se musí hlavní hrdina porvat s naštvaným velikánem namalovaným přesně stejně jako domorodec co přinesl šamana k boji s Acem Venturou, potom se sjede a rozmlouvá v zářící bushi s mrtvým taťkou v takovém tom povlečení, co jsme všichni měli v devadesátkách. Všichni jsou v imaginární africké zemi založené snad na té největší míře "apropriace", paušalizace a znásilnění kultury různých zemí kontinentu, s jakou se setkáte od doby, kdy bylo groteskní si vzít roušku a dělat jakože "křováka". V jakémsi tribunálu tu sedí pán v blejzru s fancy talířem v puse, himbská tlustá paní (srsly, kde se tam vzala a...prostě...what) a kluk, kterého nelze popsat jinak než "afroamerický Aragorn omotaný šálou" (kolik tam bylo stupňů, bože?), královna nosí egyptskou lotosovou korunu k šatům působícím, jako by McQueen měl zrovna špatný den, a tak. To by všechno bylo pravděpodobně ještě v pohodě...proč vytvářet kulturu imaginární země, když můžeme slepit celý kontinent a trochu jej zprznit po americku. Ale proč tam ta velká skupina herců z USA hovoří tou nejzvrhlejší angličtinou, mi nejde na mysl. Pravděpodobně nepatřím mezi diváky schopné pobrat, proč, když už si všichni musí v amerických filmech povídat anglicky, to musí být s jakýmsi "lokálním" přízvukem, jak v naprosto nejzvrhlejší míře ukázal například film Hannibal: Rising. Vraťme se k příběhu: princ země, která je tak hyperbohatá, že se všude kromě královského hyperpaláce žije v masajských chýších, letí osobně do Koreje zatknout toho šmejda co má kladívko z jeho milovaného hyperkovu, nadělá tam pekelný bordel a vrátí se domů. Přijíždí bratránek, který má alespoň swag a vlastně je krví posedlý humanista. Aniž by to k něčemu bylo, nechají jej nakopat hlavnímu hrdinovi maximálně prdel, ačkoliv je král a nikdo na světě by si nevšiml, kdyby bratránka prostě propíchli a hodili do díry (ale to by ten film taky nemusel vzniknout). Všichni tupě stojí, přihlíží a jsou smutní. Posléze se běží pro pomoc do zasněžených hor k tomu týpkovi, který byl namalovaný jako nosič šamana, ale protentokrát je jeho oblečení navržené nějakým umělcem z devatenáctého století, který nevěděl moc o vikinzích (k mému zklamání chyběla rohatá helmička). Trůní sál horského afrického vikinga je vyzdoben naprosto přesně jako třetina brněnských hipsterských kaváren, které za měsíc zavřou, visícími dřevy (lol...). Bratránek se sjede a rozhodne se zbytek té famózní taťkypřinášející drogy spálit. Pak si jdou všichni rozbít hubu a nastává zase jeden z dechberoucích wtf momentů, když hrdinova sestra sprintuje na místo ultimátního hip hop fightu oblečená v jedné věci s čistou tváří a doběhne v naprosto jiném kostýmu, pomalovaná barvou a učesaná, což je skill, který bych cenila zlatem. Ačkoliv je hyperskvělá inženýrka a zkonstruovala všechny panteří obleky, které umí nakonfigurovat tak, aby poslouchaly kuličkové náramky, radši si nechá nakopat zadek bratránkem právě v tomto obleku, který by jedním zmáčknutím čudlíku mohla ovládnout. Celý snímek by nicméně ani neměl děj, kdyby nebyl vystavěný na vachrlatých konstrukcích ničeho a prázdnoty, s absencí skutečného příběhu, originality nebo důvtipu, a přesto mě na něm paradoxně ani jeden z těchto aspektů neštval nejvíc. Nejvíc se mi totiž nejen v tomto snímku hnusí ta moderní tendence Hollywoodu vzít afroameričany (kteří se tu tváří jako afričani), ženy a všechny marginalizované a diskriminované skupiny lidí, naprosto je vyčlenit z lidstva jako takového a poplácat je po zádech nějakou utěšitelskou rádoby naději dávající sračkou charakteru "ale to víš, že afroameričani mají svůj film" nebo "ale to víš, že ve filmu jsou i ženské válečnice a jsou generálky a husté a vůbec", protože všichni přeci známe tu hlubokou a neměnnou pravdu, že ženy a černoši mají vždycky vedlejší roli a sežere je tlustočerv. Existuje-li divák nebo divačka potřebující tak ubohou slátaninu, aby měl na základě vzhlížení k hrdinům dojem, že taky sám něco dokáže, je to nejsmutnější bytost a tento film mu právem náleží sledovat po celé jeho úmorné trvání. () (méně) (více)

Stranger77

Velice povedená záležitost. Čekal jsem komerční úspěch za mořem, protože v trailerech nebyl téměř žádný běloch. Nemyslím to zle, ale bylo vidět, že se hodně hraje na komunitu, která má v US docela hodně obyvatel. Film si ale zaslouží veškerou chválu, protože má spád, vizuál, hloubku, zajímavého záporáka. Fakt podarek. 9/10 ()

soviczka

Děsná nuda plná politické korektnosti... Příběh jsem moc nepochopila, resp. mi to celé přišlo tak nějak zbytečné. Navíc mi připadá dost smutné, když jediným sympatickým hercem ve filmu plném černochů je Martin Freeman. ()

SAINTS

Black Panter sa od ostatnych filmov o superhrdinoch liši najviac v tom že sa jeho prevažna čast odohrava v Afrike a väčšina postav v ratane hlavnej su černoši čo je vitana zmena.Inak však tento film neprinaša nič nove.Je to taka Marwelovska klasika zo všetkym čo k tomu patri.Po remeselnej ani technickej stranke nie je filmu čo vytknut a aj herecke obsadenie funguje dobre.Režiser Ryan Coogler zrejme natočil doteraz svôj najlepši film.Celkovo to však na mna až taki dojem nespravilo.V tomto pripade jedno pozretie postači,minimalne pre mna 7/10 ()

DaweForeman

Tahle část Marvelovského univerza mi trochu připadala jako příhodná vsuvka pro nadcházející události. Je to trochu uspokojení pro ty, kteří chtěli něco vědět o pozadí Black Panthera, a také jako určitý informativní díl, kde se nám objasňují zvyky, tradice, technologie, krásy a poměry Wakandy (trochu sci-fi National Geographic). To je doplněné o nějaké to státní-rodinné drama a trocha akce v podobě hi-tech nadesignovaných soubojů. Od příběhu člověk nemůže moc očekávat, ale po vizuální stránce je na co koukat, kdy se to trochu blíží úžasu Avatara. ()

Pitryx

První hodina v pohodě, pak přichází chvilku hlucho a samozřejmě se sem musela zase nacpat spousta kravin co bylo jak bylo atd. Ovšem zase musím přiznat, že to přineslo pár zajímavých zvratů v ději. Hodnotím zvláště vizuál, který je vlastně u Marwellů standardem. V ději jsou hluchoty, ale jen pár a ne dlouhých, ale také jsou v ději překvapení. Hctělo to ještě okořenit nějakou tou legráckou, kterých tam bylo poskrovnu a pusti k lizu také bělochy a bylo by to na devadesát. Efekty j sou též na patřičné úrovni, takže se domnívám, ač nápadem kravina, sedmdesátku si zaslouží. Proč v závěrečných titulcích dva přídavky, nechápu. A na konci titulků už je vyhrožováno pokračováním. *** A PŮL ()

donnovann

Jeden z nejméně oblíbených charakterů, který se objevil už v Civil War má samostatný film, už předem jsem věděl, že hodnocení nebude nijak závratné a trefil jsem se. Možná kdyby Andy Serkis nezařval v půlce filmu ale vydžel by až do konce šel bych s hodnocením výš protože jeho postava byla šílená a skvěle zahraná, kloubouček Andy. ()

knihovna odpad!

Abych nebyl obviněn z rasismu - nehodnotím postavy podle barvy kůže, hodnotím je podle toho, že to byli vesměs debilové. Jediná vyjímka je jeden kretén, a to sice já, že jsem u toho ztratil 134 minut života. ()

Nathaniell

Vida, vida, vida. Že by si ty stáda tupých ovcí na CSFD konečně všimly, že filmy od Mrvela jsou jen jedno velký nafouklý hovno trvající dvě hodiny? Matko Satanova, já snad ještě začnu věřit na zázraky. To nene. Kvalita už teda od Captaiiiiina Kujebáka jít níž nemůže. Ale to dno si lze evidentně skvěle udržet. A jo, zase se tam ukázal ten starej dement Stan Lee. Už je s těma svýma cameama fakt trapnej. Plus píše hrozný šity. Klidně by mohl umřít, jeho čas nadešel přesně teď. Stále víc a víc mě utvrzuje v tom, že je to jen prznitel sci-fi a komixové literatury. Tohle přece nemůže nikdo logicky uvažující vymyslet ani ze srandy. Na vtip je to moc prkenný a na vážnost je to moc velká sračka. Omlouvám se za sprostá slova. Za Martina Freemana a pěkný černošky dávám 1* ()

Jereme

No... Má to i své silné momenty, ale celkově film tak nějak končí v šedi záplavy ostatních komksáků... Andy byl kvalitní zaporák, ale tak nějak mám pocit že tam kde zkončil on, končí film... ()

Mykhaluu

Ačkoliv je to film, který mě, jako bělocha staví do pozice potomka kolonizátorů v rámci kolektivní viny, což by mě mělo varovat (stejně jako název shodný s politickým hnutím v 60. letech), přesto, neboť jsem zřejmě stále uhrovitým oplácaným dvanáctiletým konzumentem popcooltůry, nechal jsem se sebevražedně uchlácholit jednoduchým rasově nevyváženým příběhem v blýskavém pestrém hávu... ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)