Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

Gurtha

Byla jsem na premiéře a atmosféra v našem malém kině mě vtáhla natolik, že jsem odcházela nadšená a bez uzardění prohlašuji, že se jedná o nejlepší SW za posledních 30 let (Luke rules). Ovšem, celá jedna dějová linie by se dala vystřihnout, aniž by se cokoli stalo, a bůh ví co s “fakty“, kterým se nám dostalo, udělá další díl, ale dokud tu slátaninu neuvidím znova zůstávám na spokojených 5*. ()

Avari.73

To nejhorší, co se této značce mohlo stát, je Disney. Raději si práva měl nechat Lucas. Tohle je hrozná sračka. Sedmičku snad vezmu ještě na milost. ()

drackula

Jedna skupina fanúšikov bude nadšená, druhá bude frflať, lebo nedostali to, čo čakali. Hejteri si tiež určite niečo nájdu a kopu ľudí táto záležitosť úplne obíde. Skrátka, galaxia bude v rovnováhe. Pre niekoho možno premrštené hodnotenie, ale Epizóda VIII je bez pochýb kvalitný film a to, či budete spokojní úplne, záleží na tom, ako sa k tomuto filmu postavíte, a či viete, čo vlastne od Star Wars čakáte. Full recenzia tu. 100% Cinemacity Polus ()

Ravi

Návrat ke kořenům toho, co dělá film dobrým filmem. Moderní doba tohle ale nesnese. Jednoduchý příběh, hloubka, mystérium, mnoho a mnoho symbolik, které dnešnímu divákovi naprosto uniknou. Vedle epizody V. a III. nejlepší SW. Protože prostřední epizoda nemůže být dějová, ale musí být o postavách a jejich úloze v trilogii. Bylo to tak ve II., v V. a je tomu tak v VIII. Tedy alespoň podle mého gusta je to super. 100% = 5/5 ()

Lukyn007

Odvážnější a originálnější než sedmá epizoda. Režisér Johnson šel úplně jiným směrem, což mnooooho "oddaných" fanoušků série jen tak nerozdýchá. Mělo to prostě koule a nemělo to předvídatelný příběh. Kterej blockbuster se tím může v současné době pochlubit? 80 % ()

Almásy

Takto si predstavujem prácu s kultom. Podobne nadšenie bolo naposledy pri novom Blade Runnerovi. Excelentná robota. Star Wars is dead long live Star Wars ()

Hugo01

"Tyjo, ta epizoda 8 bude asi vážně boží, podle toho, co se říká, to by možná mohla přece jen v mých očích tu Pomstu Sithů překonat," říkal jsem si, natěšený jako malý kluk, netrpělivě očekávající datum napsaný na mém lístku. A odpověď? No fu**ing way! Zase jsem se utvrdil v tom, že je pro mě nová (prostřední) trilogie naprosto nedotknutelná a začínám plně chápat ty o generaci starší, kteří to takhle mají s tou starou. Je to pořád top řemeslná práce, v podstatě to nejlepší, co můžete v kinech vidět, co se audiovizuálu týče. Scénář se mi ale vyloženě nezdál, nechápu, jak na tomhle chtějí v devítce stavět. Obsazování známých tváří na druhou stranu docela potěší. Normálně bych řekl, že umírám touhou vědět, co se stane v posledním dílu této trilogie, ale spíš jsem jenom tak nějak trochu zvědavý. Devítka už mě může jen překvapit, i když to J.J. umí, tak snad se zadaří. Dělám to vážně nerad, ale nevidím jinou možnost než ohodnotit drastickými 4*, i když to jsou moje milované Star Wars, ale tímhle směrem prostě ne! P.S. Doma jsem si pustil na svém ani ne full HD monitoru bojové scény z třetího dílu a skoro jsem zapomněl, že jsem ani ne před 12ti hodinami opustil IMAX. Tohle chci vidět na plátně, ne 150 minut, ve kterých je světelný meč ani ne jednu. EDIT PO DRUHÉM SHLÉDNUTÍ: Ne, na ty 4 hvězdy to vážně není, pasáže, které sázely na komediálnost, na mě působily mnohem lépe a já si film vyloženě užíval. Občas, ale jenom vážně občas se to pro mě trošku táhlo a ty lightsaber-duely taky trošku váznou, ale docela se divím, jak moc rozdílný dojem to na mně zanechalo. ()

DeathTheKid

Všude vidím a čtu samou chválu na tu tak zvané "vzkříšení" hvězdných válek. Ale kde mám ten podnět k těmto ódám najít? Ve filmu určitě ne. Budu spoilerovat asi 50/50. Za prvé, netušil jsem, že jsem na spin-offu Strážců Galaxie. Za druhé, zmrda, který zahrnul ve scénáři a obsadil tu hnusnou šikmookou krávu, bych vymazal z existence. Vždyť ta linie s Finnem byla posraně trapná, od té pizdy až po zbytečnou honičku kasínem na oslokoních. Benicio byl super, to zase upřít nemůžu. A za třetí, celý koncept filmu stojí na tom, že se odehrává do 24 hodin. Rey ani nemusela nějakého Luka hledat. S mečíkem se naučila sama, zvedat šutry taky. S čím argumentovali Jediové u Anakina, že je na výcvik už moc starý, u naší Rey prostě neplatí. Fuck it, že? I přesto byla ale část na ostrově ta zajímavější a držela film nad vodou. Vlastně duo Rey/Kylo dominovali a už teď dost tuším jak dopadne třetí díl. Jsem zklamaný, protože děcka zase stříkají samou radostí na promítací plátno a ještě předtím si nejspíš stříkli do očí, protože člověk, který tohle viděl (a klidně může být fanouškem Star Wars), by zdravým rozumem došel k závěru, že tenhle film je špatná a nedotažená kopie Marvelu. ()

NDroo

"Hej, Riane, hlavní zápletka by mohla bejt taková jako v nějakejch kvalitních sci-fi séroších, třeba v Galactice..." *KLAPKA, JEDEM* "A dál... co třeba zkouknout nějaký SW séroše, třeba Rebels? Hele, tady to maj taky, kordon lodí, kterej pronásledujou záporáci. Wow, jeden s generálů se obětuje a zničí svou lodí jejich hlavní, nedáme to tam? A co tohle, jak rebely vyvede z podzemí smečka divnejch vlků, to je taky fajn, prdnem to tam, hlavně ale nenápadně!" *KLAPKA, JEDEM* "Hele, Riane, nějak jsme zapomněli na toho Luka, rychle něco na koleni spíchnem, nahazíme tam tuny mysticismu, to teď letí, síla v rovnováze, to jsem viděl taky v Rebelech." *KLAPKA, JEDEM* "Kurník, Riane, teď to působí jako několik dílů seriálu slepených v jeden film. Tak tam přidáme hromadu nelogičností, popřem předchozí díl, tím zabavíme brblaly, pak si toho nevšimnou, okopírujem trochu Impérium vrací úder, tím se snad trochu zavděčíme dědkům. Třeba si pak ani nevšimnou, že nedojde ani na jedno zkřížení světelných mečů... navíc je to kus jedný z nejvýdělečnějších ság, takže si nadávat nikdo nedovolí!" ()

Darth_AK

Téměř dva měsíce již uběhly, co tento film vrazil do kin. Byl jsem natěšený, ale s mírnou skepsí. VII s odstupem nijak nezazářila, Rogue One přinesl pamětihodné momenty, ale špatné charaktery. VIII se ujal Rian Johnson, svěží vítr, nová vize. Vkládal jsem do něj velké naděje. Bohužel, řekl bych že mými předpojatými teoriemi jsem si zážitek dost pokazil. Mám vlastní vizi, resp. představu, jak by měly Star Wars vypadat a prostě..nejsem schopen akceptovat směr, který nabírá tahle sága, tohle univerzium pod Disneym. Chyba je u mě a možná to je právě důvod, proč má tento film ode mě jen 3*. Ale již k filmu samotnému, pozor, SPOILERY. Film tentokrát dojel na směs všeho špatného i dobrého zároveň. Ten film není špatnej. Ale on není ani výbornej. A to je ten problém. Disponuje dějovou linkou, která nabízí neskutečně silné momenty - smrt Luka Skywalkera, souboj Bena Sola a Rey, či například kamikadze admirálky Holdo, nebo samotné Lukovo učení. A zároveň nabízí opravdu hodně špatné momenty - celý výlet do Canto Bight, pronásledování lodí Odboje, podivně stříhané - Jistě, takhle to vypadá že je pamětihodných okamžiků víc. A možná vskutku je. Avšak celek, ta hlavní kostra..prostě nedrží. Člověk sleduje bombardaci lodí Odboje, aby přepnul na Luka dojícího krávu a lovícího nejdelším dřevem ve vesmíru ryby, načež sledujeme Finna a jeho kamarádku, jak se potácí v kasínu. Linky samy o sobě působí zajímavě, ale s podivnými střihy se z toho občas stává nudný mišmaš. A to říkám opravdu nerad. Největším problémem filmu jsou ale asi (kromě nevýrazné hudby, promiň Williamsi, ale jen tak tak, že to jde občas slyšet, ten soundtrack) nesympatické charaktery, které zabírají až moc prostoru. Začnu těmi pozitivními. Snoke před svou smrtí aspoň působí charismaticky. Kylo Ren je nejlepší z celého ansáblu, herecký výkon na jedničku, skvělá postava - navíc jeho chemie s generálem Huxem je skvělá (minutová palba ze všech zbraní První řádu na Luka Skywalkera - "Myslíte, že jste ho dostal?" :)) "Jak se vůbec opovažujete velet mojí armádě!?" (škrcení) "Nejvyšší vůdce je mrtev." Hux: "Ať žije nejvyšší vůdce!". Luke Skywalker je také skvost tohoto filmu, Mark Hamill umí na stará kolena sakra dobře hrát, jeho postava pronáší smysluplné věci (Snoke: "To jsem netušil, že se ze Skywalkera stal takový filozof.") a jeho konec je důstojný a epický. Rey a Finn si drží svůj zlatý standart, stejně jako Poe. Nic navíc, ale ani nic pod povinnost. No, a teď to nejhorší. Máme tu dva nové charaktery a oba stojí za starou belu, jejich účast ničí velké části filmů a prostě všemožně škodí. Prvním je admirálka Holdo. Nejde o její souboj s Poem - to je na každém divákovi, jak ho rozsoudí. Ale je tam úplně zbytečně. Ten spor mohla vést klidně s Poem Leia (v českém dabingu označována několikrát za "Lejlu"), admirálka Holdo je veskrze nesympatická postava, není ničím zajímavá, je to jen výplň, stejně jako její nosatá pobočnice, která také ve filmu často vykukuje bez rozmyslu a smyslu. No a nejhorší je Rose. Pominu kvóty na jiné rasy ve filmu, to už tak prostě bývá, ale když už, tak ať ten charakter dobře vymyslí. Údržbářka, která zná dokonale hlavní křižník Prvního řádu a ví přesně co dělat?! To vážně?! Její trapné vtípky s Finnem..a hlavně jejich výlet do Canto Bight, kde se z Finna stane úplný káreček "Tý jo, tady je to nádherný, že Rose" "Ach Finne, mí rodiče byli otroci." "Fuj, zničíme tohle proklatý místo! Nenávidím to tady, z vteřiny na vteřinu!" - nudná generická akce na zmutovaných koních..prostě NE. Úplně špatná odbočka, kterou zachránil jen charakter Benicia Del Tora. No a Rose si vybere ještě poslední moment děsu, kdy pokazí závěrečné vyvrcholení první tím, že zhatí Finnovo sebeobětování a pak při nejlepší části filmu musíme sledovat, jak ji Finn přenáší na nosítkách. Děkuji, nezájem. Kapitánka Phasma si rovnou může jít hledat místo v kategorii "nejzbytečnější postava jen na merch v dějinách" a Leia si zase suverénně zaslouží ocenění Jakuba Jandy za let daleký v kosmu. No co k tomuto filmu dodat. Máme tu krásnou linku na ostrově Ach-To, mezi Lukem a Rey. Vše co se motá okolo Síly je krásné. Máme tu otřesnou linku v Canto Bight. A máme tu průměrnou linku na bitevním poli. Celkově vzato - jasný průměr! Přidám na hereckých výkonech Kyla a Luka, uberu u Rose, nepříliš dobrého soundtracku a snahy cpát humor za každou cenu..a děti - ty v Canto Bight, no to zase bylo na sílu natlačené a zbytečné, ach jo. 3* a hotovo. Co víc by ten film chtěl. Kam nám to Star Wars spějí? To nevím. Doufejme že IX zachrání pošramocenou pověst této veskrze (zatím) průměrné trilogie. "A teď..pátrej." (Rey napřáhne ruku a Luke ji začne šimrat proutkem) "Ah, něco cítím!" "Ano, to je Síla!" "OH, ANO?!" "Ano Rey, opravdu tě provází!" "Oh, nikdy jsem neč...AU!" (Lukův poker face) --- "Zajímavé. Vše co jsi řekl, bylo špatně. "Povstání dnes nezaniká. Válka teprve začíná. A věz, že já nebudu poslední Jedi!" PS: Český dabing průměr, Luke nejlepší. () (méně) (více)

P1tr

Ufff, tohle bolelo. Místo toho, aby se Rian Johnson pokusil o dospělejší a vážnější pokračování nových Star Wars, k čemuž námět přímo vybízel, rozhodl se nepochopitelně přiblížit k humornému a infantilnímu tónu zatracovaných prequelů a film na to ohromně doplácí. Humor je totiž nefunkčí, otravný a hlavně se objevuje mnohokrát v nevhodných momentech, kdy místo toho, aby nechali tvůrci doznít efekty dramatických a stěžejních scén, zakončí je dětinským vtípkem. Poslední z Jediů tak opakovaně sráží divácké naděje a neháže divákům záchranné lano. Kromě záměrného humoru dojde i na několik nechtěně vtipných situací a zacházení s významnými postavami je tristní. Přes výraznou kritiku jsem přesto zakotvil na třech hvězdách. Čím to? Druhé Star Wars z moderní trilogie dokážou několikrát připomenout svůj potenciál a to, co máme na sérii nejradši a i když film dělá jedno špatné rozhodnutí za druhým, dokáže nastínit několik nadějných možností do budoucna. O úplný průser se tedy nejedná, ale o zklamání rozhodně ano. ()

VooDoom

Uf, tak to bylo silné kafé.... V hlavní roli Kraus za mlada , Lucie Vondráčková a všichni lidi z planety, až na eskymáky a aborodžince....Ochránci přírody, vegetariáni, feministky, příznivci kamikaze, vykradení tučňáci z Madagaskaru, temná síla vyzobrazena jako chlupatý anální otvor, který stříká vodu, fajnšmekři čerstvě nadojeného mléka a jiní gurmáni musí být opravdu potěšeni. Korektnost doslova stříká z tohoto filmu, jako fanynky Justina Biebera, které čekají na jeho koncert...Sorry jako, ale asi už jsem starý na tuto ságu..... ()

fiLLthe3DD

Obsahuje spoilery! A tak mi jednoho krásného dne Disney zkur**l dětství... Co tvůrci udělali s Leiou je neodpustitelné a kupříkladu její „vesmírné poletování" mi přišlo přehnané i na Star Wars... Nehledě o osudu její postavy... Když zemřela Carrie, měla i Leia... Třeba při tom výbuchu, ne si hrát na Supermana... A Luke? Radši snad ani nekomentuji... Zbytek postav je buď otravná (Finn, Rose a jejich trdlování mi připomíná epizodu "I") nebo nedostane tolik prostoru, kolik by měla (Rey)... Technické zpracování sice obstojné, ale to bylo i v předchozích dílech... Hrozné zklamání - bez příběhu, bez scénáře, bez postav... Bohužel je pro mne tento snímek stejně těžko zapamatovatelný (myšleno jako nevýrazný, o ničem) jako kupříkladu "Alien: Covenant" či "Justice League," ale těm to odpustím, jelikož ani Alieni, ani dc hrdinové mé dětství neprovázeli... Můj žebříček SW: II, III, RO, IV, I, VI, V, VII, VIII ()

Pecival

Tohle je čím dál větší škvár. Je neskutečný jak rychle to dokážkou zk$#@$3. Adam Driver je mezi touhle plejádou absolutních zoufalců nakonec největší frajer. Což je teda fakt špatný. Ženská naprosto příšelná, zbytek zrovnatak. Tento film se může pyšnit leda tím, že je v něm marnej i Del Toro. ()

jefff

Za mě jeden z nejlepších dílů vůbec. Akční, scénářem nápaditý a překvapivý svým vývojem. Mnohem lepší než na jistotu sázející Síla se probouzí. Překvapení. ()

Fox85

Těch náznaků, že to mohl být opravdu super film (nejen) ze světa Star Wars, tam bylo celkem dost. Ale bohužel buď to bylo v zápětí pohřbeno nějakým WTF momentem nebo se toho tvůrce lekl a utekl od toho. Suma sumárum - průšvih srovnatelný s epizodou 1 ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu