Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

Sharlis

Príbeh rovnako šilhavy ako predchodzi film. Aspon potesilo, ze to bolo viac akcne. Herci nestihaju, niektori hraju ako s downovym syndromom. Benicio del Toro sa tam objavil na par minut a zlikvidoval akekolvek herecke pokusy mladsich kolegov z filmu :D na Rogue One zdaleka nestacil ani jeden z posl. dvoch filmov.... zdaleka. ()

BrusVejn

Absolútne sklamanie. Film ma elementárne problémy so štruktúrou, tempom a hlavne dĺžkou, ktorá ho robí veľmi nudnou záležitosťou. Zatiaľčo vtipy v 7čke fungovali podľa mňa veľmi obstojne, v tomto prípade trafila väčšina z nich vedľa. Dejové zvraty pôsobili miestami až parodicky a zaujíma ma či toto nebol len jeden veľký vtip zo strany Riana Johnsona, ktorý to nielen zrežíroval ale aj napísal. Chaotický nezmysel, ktorý všetky mysteriózne prvky a otázky z predošlého dielu zakopal do zeme a ešte sa na ne vyšpinil. Hodnotenie je skutočne na hranici s 2 hviezdičkami a je to suverénne najhorší diel Star Wars. ()

tchempi

Kdo by řekl, že EP I-III nakonec nebudou nejhoršími díly ságy. EP VII byla nuda, šeď a vykrádačka EP IV. Trošku proto potěší, že EP VIII jde jinou cestou. Jenže ta cesta je tak brutálně jiná, jako kdyby Zdeněk Troška natočil Babovřesky 4 ve stylu Bergmanových artovek. ()

sadman

Co J.J. Abrams připravil Johnson zazdil. Jsem fanoušek Star wars a nemohu přenést přes srdce co provedli s Lukem. Jedna z nejlepších postav SW a téměř 30 let se čekalo až se Luke opět objeví na velkém plátně a oni ho takhle zkazí. Čekal jsem něco epického, ale nedostal jsem to. Ani jedna věc, která fanoušky tak nadchla z minulého dílu, myslím tím Snoka, rodiče Rey atp., jako když nikdo nevzal v potaz a prostě je zahodili nebo zabili. Musím se ptát proč tam tyhle náznaky vůbec byli v první řadě. Tenhle film má jen samolepku Hvězdných Válek ale sám jím není. Hlavně když to sype prachy. ()

Naghavi

Pročetl jsem si tady desítky komentářů a to z obou stran pomyslné fan barikády...Souhlasím jak s odpůrci, tak s nadšenci a já jsem někde mezi nima....Od bezmála tříhodinového vrtění se v nepříliš pohodlném sedadle v multikině jsem očekával zkrátka zábavnou jízdu, u které můžu vypnout a nepřemýšlet a to se mi podařilo, i když přiznávám, že Star Wars by takové kritérium nemělo splňovat, přece jen to není blbost typu Marvel...Epizoda VII byla ale horší. O jednotlivých postavách se nechci rozepisovat, jsou mezi nimi vyžilé hrůzy, jako Luke Skywalker i sympatická dáma Leia, čest její památce...Celkové vyznění tohoto díla také odpovídá multi kulti době, ve které žijeme a od Sci-Fi žánru už neočekávám razantní změny...75 %, Cinestar OV. ()

Aechato6 odpad!

Disney se vážně snaží zničit vše co ze Star Wars zbylo. Naprosto nevyužité staré charaktery a vše je zahaleno duhou. Nová postava Rose naprosto k hovnu. Stejně tak i rozjíždějící se románek, kterej je ještě horší než Twilight a Fifty shade of grey dohromady. Plus naprosto zničenej charakter Lukea. Jediný co film drží na odpadem je skvělý výkon Marka Hamilla a Daisy Ridley... ()

HellsAngel

The Last Jedi je najprogresívnejším počinom v celej ságe od čias New Hope (Rogue One ako spin-off radím do inej kategórie). Johnson dostal od Disney prekvapivo značnú voľnosť na to, aby si natočil svoje vlastné Hviezdne vojny, čo je ťah, ktorý už v samom zárodku vzbudzuje istú kontroverziu. Nebudem dlho otáľať a rovno prezradím, že to nielen ustál, no dokonca zvládol na výbornú. Je smiešne, keď tí istí ľudia, ktorí Abramsovi v minulom diely vyčítali, že prachsprosto kopíruje štvrtú epizódu, vyčítajú Johnsonovi jeho píliš odlišný prístup. Čo potom títo fanúšici vlastne chcú? Pritom Rian si z pohodlia svojej režisérskej stoličky krásne ťahá za nitky osudu našich nových (i starých) hrdinov a rozohráva vlastné divadlo galaktických rozmerov, v ktorom nie je núdza o mnohé prekvapenia a zaujímavé momenty. Komorné časti filmu, v ktorých napätie graduje ako sa patrí, striedajú skvelo zvládnuté epické súboje, tentokrát obohatené o krásnu poetiku obrazu (narážam najmä na scénu v Snokeovej trónnej sále a bitku na Craite v závere snímky). Prístup k postavám a ich charakterový vývoj je logickým vyústením doterajšej ságy, pričom všetko to skvelo zapadá do ozubeného súkolia fiktívneho vesmíru. Vyobrazenie Lukea Skywalkera ako zlomeného a utiahnutého muža má svoje dejové opodstatnenie a aj keď by ho drvivá väčšina fanúšikov rada videla v inej polohe, nič to nemení na tom, že to bolo pre ďalšie smerovanie príbehu viac než vhodným krokom. /// SPOILEROVÉ OKIENKO !!! /// 1. Lukeovo splynutie so Silou v samom závere filmu tvorí znamenitú bodku za jeho charakterovým prerodom a ponúka mu možnosť dôstojného vykúpenia... 2. Koncipovanie Snokea ako tajomného ultimátneho zla Rianovi viac než schvaľujem (ide o tvrdú ranu pre všetkých konšpirátorov, no nezabúdajme ale, že rovnako bol predstavený aj samotný Imperátor v originálnej trilógii). Jeho nečakané usmrtenie z rúk Kyla Rena čo do prekvapenia a náboja konkuruje kultovej "I'm your father" scéne. Je to práve tento moment, ktorý priniesol skvelý prerod Kyla z nevyrovnaného a labilného jedinca na oveľa zaujímavejšieho a celkovo hlbšieho záporáka (aj keď stále ostáva labilným jedincom)... 3. Odhalenie pôvodu Rey a popísanie jej rodičov ako bezvýznamných núl je slušne uhraté do autu a treba uznať, že to bol šibalský krok, ktorý ako celok funguje viac než dobre. \\\ KONIEC SPOILEROVÉHO OKIENKA !!! \\\ Aj keď je badateľné, že Johnson sa mierne odklonil od pôvodnej Abramsovej vízie a pretlačil si vlastný pohľad na ďalšie smerovanie novej trilógie, podľa môjho názoru tým snímka viac získala ako stratila. Vzťah Rey a Kyla je precízne vybudovaný a obsahuje všetky potrebné atribúty na to, aby utiahol dramatickú stránku filmu. Vnútorné rozpory Poea sú skvelou (a zaujímavou) odbočkou, rovnako aj Finn a jeho nová spoločníčka. Benicio Del Toro so svojou slizko-koktavou postavou dodáva hereckému obsadeniu vyššiu úroveň. Na záver ostávajú ešte 2 veci - tak ako zvyčajne, pochváliť soundtrack (ja viem, ja viem, ale inak to proste nejde) a jemne skritizovať humor, ktorý je v niektorých momentoch príliš nasilu (holt, tu sa ukazuje diktát Disney). Celkovo by som The Last Jedi zaradil do tesného závesu za Empire Strikes Back, ktorý ja osobne (a rozhodne nie som sám) považujem za najlepší diel série. Pevne verím, že časom tento kúsok dozreje rovnako ako dobré vínko a fanúšici po celom svete mu doprajú zaslúžené označenie kultu. MAY THE FORCE BE WITH IT! () (méně) (více)

Ence

V Disney se očividně rozhodli učinit ze značky Star Wars co nejuniverzálnější kasovní trhák. Díky tomu je epizoda VIII vyčpělá, nemastná, neslaná, s obrovským množstvím nejrůznějších klišé. Ačkoliv se jedná o jistý posun v porovnání se sedmičkou, mnoho jejich nešvarů se přesunulo i sem - namátkou inteligence členů prvního řádu na úrovni digihry s hadem a tetrisem, aura nesmrtelnosti hlavních postav (francouzák přímo pod nohami ATAT? proč ne), logické a obsahové chyby pro efekt (např. admirálka má plán, který neřekne vůbec nikomu, jenom aby divák mohl prožít o dva plot twisty navíc), genderová a rasová vyváženost (přibyl asiat), přílišný důraz na roboty a zvířata díky čemuž ustupují karikatury lidských postav do pozadí, debilní a umělé vtipy za každé situace, které příliš snižují vážnost i nejvážnějších situací skoro až do parodična; a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Oceňuji zajímavý (byť nezrealizovaný) prvek odstřižení se od minulosti a skoncování s jejími démony, překvapivý osud Snokea, silové můstky napříč vesmírem. Zavrhuji přílišnou délku filmu, dosažení nirvány Lukea Skywalkera coby sprostého vraha padawanů, odbočku s casino-planetou, která ve filmu neměla co dělat, bullet-time v soubojích se světelnými meči. ()

Khare

Výrazně lepší než Epizoda VII (na rozdíl od Síly, která měla nezvládnutou druhou polovinu, mají Jediové slabší druhou třetinu, zato ale mocný závěr), přesto ne dokonalé. Za mě jeden šílený WTF moment a pár příběhových podivností, které zbytečně zatahaly za oči, fenomén Star Wars si přece může dovolit důmyslný scénář celých 150 minut. Jinak jsem si skvěle užila a Luk u mě těch pět hvězdiček má. ()

Sunwheel

Počkal som si deň na to, kým si utriedim myšlienky. Chcel som aby pokračovanie bolo nové, svieže a oproti sedmičke nám ukázalo možnosti nového sveta a postáv oveľa viac, ako predošlé varenie starých postupov (ktoré som chápal ako nostalgickú potrebu). A čoho som sa dočkal? Áno, bolo tam veľa nového, ba priam až diametrálne odlišného od zvyšku série. Absolútne ignorovanie akýchsi pravidiel na ktorom je ten svet, jeho zákonitosti a Sila postavená. Nové postavy zo sedmičky sú vlastne nesympatické a otravné (každej prajete skorý koniec). Pridané charaktery do osmičky ešte zbytočnejšie a otravnejšie (okrem Laury Dern, ale tá sa vlastne môže len usmievať, niekoho pokarhať a stanujete...). SPOILER: Tešili ste sa na Snoka, jeho tajomstvo, či epický návrat na scénu? Skúmanie galaxie, nové svety, vysvetlenia? Ostaňte radšej v sekcii Legends. P.S.: A potom ako to vlastne celé skončilo...na čo sa máme vlastne tešiť do budúcnosti? Sedmička nám ponúkla aspoň kopec otázok, po ktorých sa dali urobiť skutočne epické zvraty. Tu bola epická len scéna zostrelenia obrovského plavidla a následný zvukový efekt v kine. Na začiatku. ()

Dexter666

Johnson serie na výborne načrtnuté charaktery od Abramsa, zneužíva ich na to, aby sa vysmial do ksichtu konvenciám, sám však vedie film do prázdna, nič nevysvetlí, necháva polovicu charakterov unášať bez toho, aby to mohli ovplyvniť, aby sa nakoniec stretli tam, kde na začiatku začali. Tento film nechápem, nepáči sa mi a príde mi, ako zahodená príležitosť. ()

Janie. odpad!

Epizody 7 jsem se tehdy bála, ale nakonec přinesla kouzelný návrat k tomu, co Star Wars vždycky byly a kvůli čemu je mám ráda. Pak přišla epizoda 8 a všechno to spláchla do hajzlu. Nejen, že film obsahuje největší koncentraci cringe scén v dějinách kinematografie, ale šlape po odkazu původní trilogie a zabíjí slibně vypadající dějové linky epizody předchozí. Po téhle epizodě už Disney trilogii budu navždy brát jen jako nepovedený cannon. Star Wars skončily epizodou 6. ()

anarya

Každý si z filmu odnese něco jiného. Já odcházela s hořkosladkými, rozpolcenými pocity. "Původní" Star Wars budou vždycky pro mě ty "pravé" a jediné. Disney pokračování je zase něco jiného a došla jsem k názoru, že to budu muset akceptovat. Humor se občas pohybuje na hranici infantilnosti a pár pro mně nepochopitelných událostí se objevilo, některé nové postavy mi moc nesedly (postavami se to tam jen hemží, až je jen pár z nich opravdu rozpracovaných). Na druhou stranu, přestože je začátek pomalejší, po nějaké té hodince začíná děj houstnout. Celkově oproti sedmičce film odsýpá v uvolněném tempu a pár scén (ano, více než jedna) mě opravdu nadchlo. Adam Driver se dostává do mých top 10 herců (přestože si stojím za tím, že jeho vzhled jakožto syna svých rodičů není kredibilní) a Daisy Ridley jako Rey mi opravdu sedí. No a ještě chudák Hamill, který si musel vymyslet Jacka Skywalkera. Delší dobu jsem uvažovala nad hodnocením, protože ve mě zůstává spousta rozporuplných pocitů. Nakonec vyhrála subjektivita, SW 8 ve mně nějaký dojem zanechaly, což se o hodně filmech říct nedá.... a jelikož je to o něco lepší než sedmička, uděluji tři a kousek hvězdy. ()

Rian_witcher

Vůbec to není řemeslně špatné. Film ubíhá, postavy se příjemně střídají (smrt Carrie zákonitě dodává filmu nostalgické vzpomínky na předchozí díly). Ale to v čem má film velké mínus, je absence jakéhokoli posunu celé ságy. Vlastně se neděje celý film nic zásadního a příběh stagnuje. Hezké, ale o ničem. ()

XereXess

Nenapadá mě, jak zhodnotit tento film. Z úst mého švagra “milovníka hvězdných válek” měl jsem pocit: ze se dívám na spaceballs 2. Blbost! Chtěl bych dat aspoň tři hvězdy, ale nelze. Z kina odcházím vyzdimanej bez vůle žít. Za Žvejka ** ()

jpacuta

Zklamání roku. Jestliže sedmý díl začal skákat po odkazu původních filmů, tak tenhle je definitivně zadupal do prachu. Co to kurva bylo? Úžasný bitky, skvělý efekty a? Příběh - o ničem. Postavy - k hovnu. Vtip - snažili se, ale vtipný to nebylo. Podle mě nejslabší díl Hvězdných válek, protože to jaksi postrádá to, co Hvězdný války jsou. A ne, nejsou to jenom vesmírný přestřelky, nesmyslný technologie a postavy, který uprostřed akce na sebe křičí rádoby-vtipný hlášky. ()

Little

Nikdy jsem si nemyslel, že se budu těšit na návrat J.J. Abramse do režisérského křesla. Poslední z Jediů je promarněná šance. V kostrbatém příběhu se oblíbené postavy (Luke Skywalker zejména) stanou iritujícím prvkem. Naproti tomu potěší alespoň vývoj Kylo Rena s tváří Adama Drivera, který se pro mě stal nejlepší postavou filmu. ()

Kohutik

Po EP7 a nevydarenom Rogue One konečne niečo na čo sa dalo pozerať. A nielen to, ono to aj bavilo, medzi postavami to celkom klapalo, medzi tými, ktorými to klapať nemalo to neklapalo. Dej solídny, Daisy rola pasuje na mieru, akurát som čakal, že jej cesta za objavením Sily bude trocha tŕnistejšia a viac vydretejšia. Ja osobne by som ju nechal viac vykúpať sa vo vlastnom pote a slzách, aby si to potom viac vážila. Ale to nič nemení na tom, že táto epizóda sa mi páčila. A páčilo sa mi aj, že tvorcovia do deja zakomponovali viacero postáv, ktoré sa v danej chvíli zachovali hrdinsky a pritom sa to od nich primárne neočakávalo. Napríklad admirálka, ktorá si to napálila s loďou do nepriateľského krížnika. Takéto masovo sledované filmy by mali v sebe niesť aj určité posolstvo pre ľudí. Mala by to byť ich povinnosťou, popritom všetkom zarábaní peňazí odovzdať divákom aj hlbší odkaz ukrytý vo filme. SW si túto svoju úlohu v tomto filme splnili. Každý môže byť hrdinom vo svojom obyčajnom živote. ()

Bezejmený

WOW. Čím začít? Vizuál filmu je naprosto úchvatný stejně jako hudba. Už od první bitvy až po závěrečné titulky přichází jeden překvapivý zvrat za druhým. Nikdo nemhol takový děj čekat a chápu, že to spoustu lidí odradí. Mě to naopak perfektně sedlo. Kylo, Finn, Rey, Luke i Po tady prochází vývojem, který je posouvá o hodně dál. Vedlejší postavy v čele s admirálkou si své místo bezproblémů najdou také. Celý film se nese ve znamení zkázy a určité bezmocnosti. Vtipy až na jeden mi přilšly přesně trefené. Jsem nadšený a těším se strašně moc na závěrečnou epizodu. ()

Dawydov

Hodnocení zatím předběžné. Subjektivní poznámky: Je to velmi nevyrovnané. Některé scény, zejména ke konci, patří k tomu nejsilnějšímu z celých SW, většina filmu mě ale spíše otravovala a nebavila. Johnson se zde projevil jako dobrý režisér, ale slabý scénárista. Motivy a teze, které do světa SW chce zavést, sice oceňuji a spíše tleskám snaze nějak to osvěžit, i když by to klidně i bořilo to staré, ale způsob, kterým to provedl, povedený není. Uvidím, jak to bude napodruhé (i když k tomu tedy moc chuť nemám). _____ Podruhé: Přidávám hvězdu, a jsou to silné čtyři. Prvotní rozčarování se naštěstí rozplynulo. Je to opravdu hodně jiné (vlastně se tam děje často přesný opak, než by se tradičně stalo), ale je to právě tím tím zajímavé. Sledoval jsem to už z jistého metapohledu a užíval si to velmi dobře. Tak, jak byla sedmička výrazně (až přehnaně) sentimentální, toto je zase výrazně (až přehnaně) revoluční. Je to záměrná meta-pozice, aby se v devátém dílu mohla najít rovnováha? Programově se tu boří jeden pilíř starwars světa za druhým, až je to neuvěřitelné, že to autorovi prošlo. Bavilo mě sledovat, do čeho všeho se autor pustil. Je tam cca deset silných témat (zejména sociálních a politických), resp. názorů, které film dost zřetelně artikuluje. Bohužel místy se zdá, že primárním cílem bylo sdělit tyto názory a scénář se tomu musel přizpůsobit. Neděje se to, co vyžadoval příběh, ale to, co bylo programově potřeba. Čistě filmovému prožitku to potom ubližuje. Ale lze to částečně obhájit, pokud jsou ta sdělení smysluplná, a to jsou. Ne že bych se s nimi se všemi ztotožňoval, ale rozhodně stojí za to je vnímat. Je zázrak, že to vůbec nějak drží pohromadě. Film tedy oceňuju jak za to, že toho tolik říká (jedno z mnoha sdělení hezky rozebráno např. zde: https://youtu.be/mWqVJZMh6-w), tak za to, že to vůbec říká v tak silně ukotveném světě, i za cenu jeho zboření (i to právě posiluje intenzitu celého sdělení!) Je to velmi provokativní, vlastně podvratné. Místy to odpoutání se od všeho starého a osvědčeného až drásá, zneklidňuje. Je to takové v mnoha smyslech "revoluční"; se vším dobrým i zlým. I v tom to má příjemnou metaúroveň (lze v tom vidět i reflexi právě té přílišné revolučnosti mnohých dnešních postojů); celý film (i v návaznosti na předchozí díl) je pro mě tedy hlavně o hledání rovnováhy mezi starým a novým. Namísto rovnováhy mezi šablonovitým dobrem a zlem, které tento film dosti relativizuje, nastupuje jiné, komplexnější pojetí rovnováhy. Zda je takový posun z dlouhodobého hlediska pro starwars dobře, to nedokážu posoudit, ale za odvahu udělat tak silný manifest palec nahoru. ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu