Vládci vesmíru

• slovenský

Vládcovia vesmíru

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1987, 106 min

Nutnost pro každého milovníka sci-fi, který žánr nemusí brát tak vážně, protože tohle 80's Bé je parádní oddychovou podívanou, v níž tvůrci vykradli asi všechny tehdy úspěšné sci-fárny. Pokud se dokážete pousmát, přidejte dvě*, pokud nad těmito výplody z polic regálů DVD jen kroutíte hlavou, tak dvě* odečtěte.(8.7.2007)

• sniper18

Je to slabý akčný fantasy film s Dolphom Lundgrenom, ktorý považujem za najhorší film, v akom sa kedy objavil. Má ničím zaujímavý príbeh o trojici bojovníkov, ktorých planétu obsadil zlý vládca a tak sa pomocou teleportačného kľúča premiestnia na našu planétu, aby sa zatiaľ prichystali na záchranu tej svojej, no vládca na nich pošle zabijakov. A tak bojovníci a ich noví priatelia majú iba pár hodín na záchranu oboch planét. Spracovanie ma vôbec nezaujalo, síce sa stále niečo deje, ale je to tak extrémne infantilné a hlúpe, že film ani na okamih nedokázal výraznejšie získať moju pozornosť. Akcie je tu dosť, ale ma vôbec nebavila. Stále sa strieľa laserovými zbraňami, prípadne bojuje mečom, kde samozrejme chýba krv a všetko to pôsobí príliš detsky. Ale aspoň nejakým kladom je to, že rozpočet filmu je vidieť a tak sa tu nájde aj niekoľko pomerne veľkolepých scén. Herecké obsadenie je celkom dobré, Dolph Lundgren v hlavnej úlohe, niekoľko zaujímavých vedľajších, ale záporáci sú tragickí. Réžia a technická stránka sú až na to infantilné pôsobenie pomerne dobré. Vládci vesmíru je film, ktorý ide úplne mimo mňa, ale celkom dobrí herci na čele s Lundgrenom a viditeľný rozpočet aspoň čiastočne zachránili moje hodnotenie. Objektívna kvalita filmu- 40%, film sa páči mne na 32%.(6.5.2011)

• Quint

Vládci vesmíru jsou čistá béčková brilance, která zničila nejednu hereckou kariéru a která vykrádá ostatní filmy, co to jen dá. Své předlohy se přesto z finančních důvodů příliš nedrží. Děj začíná na planetě Eternia po velké bitvě, kterou z finančních důvodů neuvidíme. He-Man a jeho kámoši utíkají před megalomanským kostlivcem Skeletorem na jinou, náhodně zvolenou planetu, kterou je z finančních důvodů Země. Tam se opět střetnou se Skeletorem a jeho kumpány, kteří vypadají jak imitace stormtrooperů a štamgastů ze starwarsovké kantýny. Nepovažuji se za experta na He-Manovu mytologii, ale vzpomínám si, že jsem měl jako dítě jeho figurku, k níž byla přibalena audiokazeta s nějakým povídáním v němčině, tudíž jsem vůbec netušil, kdo to je. Film jsem viděl později na OK3, opět v němčině, takže jsem nebyl o moc chytřejší. A když jsem ho pak nakonec skouknul v češtině, zjistil jsem, že jsem předtím nebyl o nic ochuzen. Nejdůležitějším atributem he-manovských akčních figurek bylo, že měly svaly a neměly skoro žádné oblečení. Vše ostatní není moc podstatné. Animovaný seriál a komiksy byly v podstatě jen reklamy na tyto figurky a nevnášely do jejich světa příliš hloubky. Nijak tedy nepřekvapí, že postavy ve filmu jsou v zásadě jen obživlé akční figurky bez smyslu pro humor a s kostýmy, ve kterých se nemůžou pořádně hýbat. Hlavním středem pozornosti je jejich fyziognomie. He-Manovu identitu tvoří čistě jeho muskulatura (pro nechápavé je jeho mužnost pro jistotu v jeho jménu akcentována dvakrát - „he“ a „man“). Dolph Lundgren tohle bez problému splňuje. Jeho prsní svaly podávají oscarové herecké výkony a jeho kýčovitá komiksová vizáž se vám navždy vetře do paměti. Na hlavě trvalá, v ruce gigantický meč, místo kterého raději používá laserovou pistoli, protože se s ním nenaučil pořádně zacházet, a k tomu kostým tvořený koženými spoďáry a supermanovským pláštěm s bondážovými kšíry. V komiksu to působí úplně normálně, na plátně velice komicky. Nijak nepřekvapí, že Lundgren nebyl na roli He-Mana příliš pyšný. Jeho švédský přízvuk sice nakonec nepředabovali, jak bylo původně v plánu, ale je tu využitý akorát jako nevkusně nastajlovaná hora svalů, která občas něco řekne. I tak jde ale o první roli, v níž Lundgren pronese víc než čtyři věty. Mnohem upovídanější je jeho protivník Skeletor, jehož povahu lakomého fracka, který musí mít všechny hračky pro sebe, vystihuje památná hláška „musím mít všechno, jinak nebudu mít nic!“. Musí mít tedy i tu nejvelkolepější kulisu v celém filmu, což je jeho trůn. Charakterní herec Frank Langella si roli maniakálního záporáka vyloženě vychutnává. Pronáší ďábelsky stupidní monology se shakespearovskou vážností, jaká se dá od chlápka s kápí a latexovou lebkou na hlavě očekávat. A dokáže přehrávat i přes gumovou masku, která zakrývá většinu jeho mimiky.(25.6.2016)

A zlatou kopírku za nejvíc nepůvodní sci-fi získává... Vládcové vesmíru! Pamatuju se, že jsem měl figurky Skeletora i He-Mana, vyhazoval jsem je z okýnka u auta, když jsme někam jeli, přivázal jsem jim šňůrku k noze a už letěli, aby taky zažili nějaký to dobrodrůžo. A i přesto, že nic podobného už tak dva roky nedělám, musím říct, že ten film je něco tak hrozně... hrozně hrozně hrozně stupidního (a gay), že je to vlastně děsně zábavný. Ty osmdesátky byly stejně podivné desetiletí...(9.6.2016)

Jsem ročník 85, měl jsem doma plastikové figurky He-Mana a Skeletora a sbíral jsem nálepky ze žvýkaček, které jsem si lepil na skříň. Věděl jsem o té postavě úplné hovno, stačilo jen, že jsem věděl že je to nějaký superhrdina a tak to asi měli v mém okolí všichni. A film se mi líbí. To co se děje po příjezdu Evil-lyn, to nemá obdoby:-) Teda má, ale i tak je to nářez. Dolph větší prkno než Arnold v Herkulesovi z New Yorku a to už je co říct. Co mi ale vadilo byl střih, byl fakt divný a díky němu akční scény vypadají blbě, prkenně, zpomaleně. Ale jinak samozřejmě kult.(1.6.2011)

• - Christina Pickles (kouzelnice) hraje matku Courteney Cox (Julie) v seriálu Přátelé. (HellFire)

• - Mattel, výrobce původních hraček Hemana, vyhlásil soutěž jejíž vítěz by se stal Hemanem v novém filmu. Ale jelikož film již byl před dokončením, vítěz soutěže Richard Szponder si zahrál „jen“ postavu, která podává Skeletorovi jeho hůl, když se vrací ze Země. (HellFire)

• - Původní rozpočet se navýšil ze 17 milionů dolarů na 22 milionů, čímž se pro studio Cannon Films stal nejdražším filmem. (HellFire)