Pan Selfridge

Velká Británie, (2013–2016), 31 h 23 min (Minutáž: 43–66 min)

Předloha:

Lindy Woodhead (kniha)

Hudba:

Charlie Mole

Jeremy Piven, Amanda Abbington, Tom Goodman-Hill, Ron Cook, Amy Beth Hayes, Frances O'Connor, Aisling Loftus, Grégory Fitoussi, Malcolm Rennie (více)

Série(4) / Epizody(40)

Výpravné kostýmní drama Pan Selfridge, které vzniklo podle životopisné knihy "Shopping, Seduction & Mr Selfridge" z pera Lindy Woodheadové, popisuje skutečný životní příběh Harryho Gordona Selfridge, okázalého a vizionářského zakladatele slavného londýnského obchodního domu Selfridges, jenž do dnešních dnů hrdě stojí na svém místě na Oxford Street, jedné z nejrušnějších obchodních tříd britské metropole. Rodilý Američan Selfridge přichází do Londýna v roce 1908 a po negativních zkušenostech s provozem místních obchodních domů se rozhodne vybudovat a otevřít svůj vlastní velkolepý podnik a ukázat upjaté anglické společnosti, že nakupování může být vzrušující zábava. Ve svém úsilí čelí nemalým problémům, jeho energie a nakažlivý entuziasmus však neznají hranic... Seriálem Pan Selfridge britská ITV navazuje na úspěch oblíbeného a ceněného seriálu Panství Downton, rozkrývajícího složité vztahy na rozlehlém panském sídle. A podobně jako má Downtonské opatství své honosné sály pro příslušníky aristokracie i postranní trakty pro služebnictvo, tak i obchodní dům, plavící se jako velký zaoceánský parník světem obchodu, nabízí příběhy z velitelského můstku i podpalubí. Prostřednictvím těchto příběhů seriál podává vrstevnatý portrét doby krátce před první světovou válkou, plné převratných společenských změn i nových technických vymožeností, které zasahují do života hrdinů. Titulní roli ztvárnil americký herec Jeremy Piven, u nás patrně nejznámější rolí hektického filmového agenta v ceněném komediálním seriálu z prostředí Hollywoodu Vincentův svět, za niž byl třikrát po sobě vyznamenán prestižní cenou Emmy. V dalších rolích se v kvalitně obsazeném seriálu objevují Tom Goodman-Hill, Amanda Abbingtonová, Frances O'Connorová, Samuel West, Ron Cook, Katherine Kellyová, Grégory Fitoussi, Aisling Loftusová, Zoë Tapperová, Trystan Gravelle, Oliver Jackson-Cohen a řada dalších povědomých tváří... Oxford Street, Londýn, 1909 – vše je připraveno ke slavnostnímu otevření nového velkolepého obchodního domu Selfridges. Sám pan Harry Gordon Selfridge prochází jednotlivá oddělení a povzbuzuje zaměstnance. Než dokráčel až do tohoto bodu, musel však ujít dlouhou a trnitou cestu. Cestu, na jejímž počátku tento rodilý Američan stanul o rok dříve v oddělení rukavic obchodního domu Gamages. Právě zde se zrodil nápad na vybudování vlastního podniku, který by upjatým Britům konečně ukázal, že nakupování může být i vzrušujícím dobrodružstvím. Že vše nepůjde hladce, poznává hned vzápětí, když z projektu odstoupí hlavní investor, konzervativní pan Waring, pobouřený Harryho barnumskými americkými způsoby. Získává však i nového zastánce v osobě vlivného novináře Franka Edwardse, který mu zprostředkuje několik zásadních životních setkání. A ve svém neúnavném úsilí se může vždy spolehnout na podporu rodiny, především své ženy Rose a matky Lois. (Česká televize)

Aky

Skutečně je to bratr Panství Downton. Mistrně se zabývá atmosférou Londýna na přelomu století a vzniku a budování mimořádného obchodního domu, podobně jako Downton skvostně zobrazuje anglický venkov stejného období. Vyprávění je příjemně rozložené do několika osudů konkrétních lidí zaplňujících děj. S poslední hvězdičkou jsem váhal, ale nakonec ji při srovnání s Downtonem nedal, neboť zde přece jen chybí více napětí a všechno běží trošku jen po vršcích. ()

flanker.27

Náhoda tomu chtěla, že jsem vedle Panství Downton jednoho dne zaregistroval i tohoto jeho příbuzného. Ač zprvu nedůvěřiv, co mi může přinést vyprávění o obchodním domě, nakonec musím uznat, že mě celé čtyři sezóny zaháčkovaly. Angličané tyhle dobovky zkrátka umí, noblesa namísto moderní vulgarity, přitom to není prostor za výkladní skříní, ale životný svět obydlený lidmi, které stojí za to sledovat. Tyhle seriály jsou tím, o co se tak marně snaží ty naše První republiky nebo Mattoniové, co už nejsou. ()

tahit

Každým coulem přiznávám na rovinu, že seriál není otrava a tohle vypravěčské gusto mě baví. K historii obchodních domů patří především i rázovité postavičky, jež mají své osudy. Těm vtiskl seriál jakousi svéráznou podobu, která přímo ilustruje poetiku zašlých časů. Šerem krásných výloh, ulic a domů. Cítím to taky tak, že svět se změnil a tenkrát obchodní domy zřejmě měly jiný půvab, uvnitř nevítaly jenom podavačky, ale příjemné slečny a jejich úsměv. ()

6thSun

Velmi chytrý producentský nápad, vsadit honem Jeremyho Pivena do hlavní a v mnoha ohledech podobné role, dokud jsou vzpomínky na jeho úchvatného agenta z Entourage v čerstvé paměti. Při tomto zjištění mé srdce zaplesalo, a to i přesto, že nemusím dobovky, Jeremyho s vousem a bez aury sviňáka. Horší je, že projekt nenabízí příliš výživné téma, jež by bylo v dnešní, seriálama přehlcené době, schopné pořádně vystřelit z diváckých papučí. Sleduji dál, ale na víc než tři hvězdy, které jen slabě šajní z šedi průměru, to nevidím. ()

slunicko2

Dietní limonáda ve stylu Downton Abbey. 1)  Seriál se odehrává mezi léty 1908 - 1929. Černým pátkem a následnou hospodářskou krizí se už nezabývá._____ 2)  Harry Gordon Selfridge starší se narodil v roce 1856 (nebo snad 1857, 1858 či 1864 - oficiální materiály se liší, nadále vycházím z roku 1856) a zemřel v roce 1947. Od 10 let roznášel noviny, od 12 pracoval v drogérii, školu opustil ve 14 letech, když si našel práci v bance v Jacksonu. Po různých peripetiích získal v roce 1876 místo skladníka v obchodním domě Marshall Field's v Chicagu. Tam se během následujících 25 let vypracoval na mladšího společníka. V roce 1890 se oženil s bohatou Rose Buckinghamovou z významné chicagské rodiny._____ 3)  V roce 1904 si Harry otevřel v Chicagu vlastní obchodní dům s názvem Harry G. Selfridge and Co. Již po dvou měsících však obchod se ziskem prodal a rozhodl se odejít do důchodu. Další dva roky se potloukal po svých četných nemovitostech, především po Harrose Hall, koupil si parní jachtu a hrál golf._____ 4)  Když v roce 1906 Selfridge odcestoval se svou ženou na dovolenou do Londýna, všiml si, že místní obchody nemohou konkurovat Fieldovým obchodům v Chicagu ani velkým galeriím pařížských obchodních domů. Selfridge, který si uvědomil mezeru na trhu a který se začal v důchodu nudit, se rozhodl investovat 400 000 liber (dnes odhadem 31 miliónů liber) do nového vlastního obchodního domu a umístil jej na tehdy nemoderní západní konec londýnské Oxford Street naproti vchodu do stanice metra Bond Street. Obchod byl otevřen 15. března 1909 a Selfridge zůstal předsedou společnosti (chairman) až do roku 1941. O šest let později zemřel._____ 5)  Problémy z hospodářská krize 30. let a majitelovo rozmařilé utrácení způsobilo, že jeho obchod se zadlužil částkou 150 000 liber. V roce 1937 se stal britským poddaným, v roce 1940 dlužil na daních už 250 000 liber a měl další dluhy vůči bance. Správní rada Selfridges ho v roce 1941 donutila k odchodu. V seriálu tento odchod uspíšili o 12 let._____ 6)  Selfridge vnesl do maloobchodu nové prvky. Nákupy se měly stát potěšením. Obchod poskytoval elegantní restaurace za skromné ceny, knihovnu, čítárny a spisovny, speciální přijímací místnosti pro francouzské, německé, americké a "koloniální" zákazníky, místnost první pomoci a místnost ticha s měkkými světly, hlubokými křesly a dvojitým zasklením. Selfridge je údajně autorem hesla zákazník má vždycky pravdu a mnoha dalších motivačních pravidel._____ 7)  Během otevíracího týdne celostránková reklama v Timesech vychvalovala velikost obchodu, jeho prostornost, 9 "elektrických výtahů", 1 200 prodavačů ve 100 odděleních, "mnoho telefonních drátů", "nespočet jasných obloukových lamp" a další vybavení poskytované "zdarma každému návštěvníkovi bez sebemenší povinnosti nákupu". Další reklamy ujišťovaly čtenáře nejen o "nejnižších cenách v Londýně - vždy", ale také o tom, že "otázka kvality je důrazně na prvním místě" a že veškeré zboží se prodává "na čestné slovo" se zárukou vrácení peněz._____ 8)  Ve druhém největším obchodě v UK (po Harrods) na Oxford Street Selfridges podle oznámení z 24.12.2021 drží většinový podíl společný podnik thajského (!) konglomerátu Central Group a rakouské (!) společnosti Signa Holding. Získali ho za čtyři miliardy liber._____ 9)  Na severu Londýna byla postavena replika interiéru Selfridgeova obchodu z roku 1909. Exteriér obchodu byl rekonstruován v historické loděnici Chatham v Kentu. Nepoužívaná stanice metra Aldwych byla použita pro natáčení cesty Rose Selfridgeové londýnským metrem a scén v prvním díle._____ 10)  Tyto a spousty dalších informací jsem čerpal z anglické Wikipedie._____ 11)  Zaznamenal jsem mnohé zajímavé herce a herečky vytvářející někdy velmi svérázné postavy. Především je tu 48letý Jeremy Piven (Mr. Selfridge). Dále pak 45letý Tom Goodman-Hill (personální ředitel Grove) a 65letý Ron Cook (ředitel Crabb). Dobrá dvojka je i 43letý Aidan McArdle (lord Loxley) a 34letá Katherine Kellyová (Lady May). Svůj půvab má i 53letá Zoë Wanamakerová (uprchlá ruská šlechtična Bolotoff)._____ 12)  Nepřehlédnete ani pěkné mladé kluky a chlapy: je tu 14letý Adam Wilson (Gordon v mladém věku), 22letý Greg Austin s hrozným knírkem (Gordon dospělý), 32letý Sacha Dhawan (indický šíbr Jimmy), 32letý Trystan Gravelle (číšník Viktor Colleano), 35letý Leon Ockenden (Serge de Bolotoff), 27letý Oliver Jackson-Cohen (malíř zamilovaný do paní Selfridgové) a především neobyčejně svěží 27letý Calum Callaghan (George Towler, skladník, který se později vypracoval)._____ 13)  Věk protagonistů uvádím k roku, kdy se poprvé objevili v seriálu._____ 14)  Viděl jsem všechny čtyři řady. () (méně) (více)

jezurka42

Give the lady what she wants. Harry Gordon Selfridge měl obrovský sen, jenž se jednoho mrazivého dne roku 1909 stal skutečností. Přes časté problémy a mnoho posměšných výrazů od usedlých Londýňanů, utvořil na samém konci Oxford Street obchod, jenž dával každému možnost, splnit si své vlastní, tajné a často těžko splnitelné přání. Protože v každé době chce být člověk alespoň trochu šťasten. A přesně o tom seriál Mr. Selfridge je. O malém zázraku, naději, která se snesla do Londýna v době, kdy všichni měli zlomená srdce a smutek v očích. Ohromena nádhernou kostýmní prací, výpravou a perfektními hereckými výkony celého ensemblu, nechala jsem se unést dokonalým příběhem jedné velké rodiny, kterou Selfridges je. Energický obchodník a jeho tragický život, a zaměstnanci řešící své vlastní životní drama rozehrávají na malém prostoru velkolepou show. A o to tu vlastně vždy šlo. Zaujmout diváky hrou, která nám bude vždy tak nesmírně blízká a často velmi povědomá. ()

Petrasuvicka

Pan Selfridge je jako svěží vítr mezi těmi všemi kriminálkami, brutálními vraždami a super přetechnizovanými sci-fi, kterých je všude plno. Chytlavý seriál, děj zaujme a rychle odsejpá, po první sérii nemůžu říct, že by to někde drhlo. Spousta různých postav, velké množství zajímavých dějových linek a osudů. Velice přitažlivý seriál, jen tak dál. ()

BarryLyndon

V poměrně delším horizontu jsem to konečně dokoukal, není to nic geniálního, ale čas to byl moc fajn strávený. Bylo moc fajn vidět Ariho Golda, pardon Jeremyho Pivena vidět komandovat ostatní. Ale jak je zároveň největší předností tohodle seriálu, tak je zároveň i jeho největší slabinou a to zejména lidi, co mají nasledovaný jeho famozní vývoj v Entourage a tady hraje celou dobu tak na 10% svých možností. Což je prostě hrozná škoda. A taky mám pocit, že na Selfridge vypadá až moc dobře. Ač jako padesátník, vypadá s touhle image a maskou spíš jako třicátník na karnevalu než jako historická osobnost. Ale z podnikatelského hlediska je zajímavé sledovat jak to tehdy fungovalo, některým věcem jsem se vcelku hodně divil. Panství Downton to není, ale o moc horší to taky není, ideální seriál na který se podívat s drahou polovičkou, maminkou, babičkou... 7,5/10 ()

Sammya

Je to period drama a ty já ráda. Výpravný seriál ve stylu Downton Abbey, kterému byl konkurencí a zároveň mladším bratrem. Já na DA nedám dopustit, ale Mr Selfridge se mi velmi dostal pod kůži a celkem jsem maratonovala. Poslední řada byla bohužel dle očekávání nejslabší a trvala mi nejdéle dokoukat, konec mě ale i tak dostal. Nejlepší řada byla asi druhá. V každé řadě jsem měla jinou oblíbenou postavu, v první to byla Agnes, v druhé Victor, ve třetí Gordon, ve čtvrté Kitty a George. Celkem mě mrzí osud Victora a Agnes, ale zase jsem ráda za jiné postavy. Škoda, že Grace dostala v poslední řadě tak málo prostoru. Harry Selfridge mě většinou děsně vytáčel, ty jeho excesy a rozhazování mi brnkaly na nervy. Takovýho chlapa bych doma nechtěla. Ovšem seriál je to moc dobrý. ()

Splasher

Přestože na mě v prvním díle působil Piven místy hodně rozpačitým dojmem, tak mě to zatím neodradilo od sledování dalších dílů. Oxford Street jsem v Londýně několikrát procházel, ale vážně si nemůžu vzpomenout, jestli jsem šel i okolo Selfridges. No uvnitř jsem nebyl na 100%. Každopádně okolo Harrods jsem šel jen jednou a pamatuju si to dodnes. ___ Paradise od beebu jsem neviděl, takže tahle hlavní výtka mi nevadí. No, první sezónu asi dokoukám, ale jestli se počítá i s druhou, tak teda už beze mě. ()

Skuby47

Zdařilý televizní seriál z produkce ITV, který má svou výjimečnost v rámci žánru. Vyzdvihla bych skvělé dobové reálie a kostýmy, které mě nostalgicky uchvátily poetikou starých časů, oslnivou atmosférou obchodního centra s rozzářenými výlohami a ochotným personálem i zajímavým dějem s prvotřídními herci. Stejně jako v Panství Downton, je velkou výhodou řada postav, z nichž každá prožívá svůj příběh a jejich osudy se vzájemně prolínají, takže výsledek je barvitý a dostatečně dramatický. Pro hlavní osobu pana Selfridge byl Jeremy Piven šťastnou volbou, vyzařuje z něj energie, pohoda a optimismus. V době, kdy televizní produkce většinou sází na dramatické depresivní příběhy, je pozitivní vyznění seriálu v mém případě příjemnou změnou. Určitě se jedná o finančně nákladný projekt, ale na výsledku je to znát. Už se těším na třetí řadu. ()

Gurtha

Nemyslím, že je to tím, že bych se přejedla BBC, ale tenhle počin mi přijde poněkud přebytkový, podobných multipříběhů, už jsou snad stovky. Navíc nablýskané prostředí obchodního domu, šantánu i osobní rezidence kdekoho z tohoto paradoxně činní zcela nudnou šeď, kde jakoby nic nebylo výjimečné -až na páně obchodníka samozřejmě – toho ovšem osobně nemůžu vystát, on a jeho úsměv, jsou na zabití a když se k tomu přidají jeho slečny deklamující „Dobré ráno Mr. Selfridge“ odcházím, to už raději strýček Fido. ()

Babous

Zápletka většiny epizod spočívá v tom, že pan Selfridge využije nějakou událost či osobnost té doby k prospěchu svého obchodního domu. Zpočátku stylová zábava, později ale začne nudit. Vývoj postav nulový, i když se v jednom díle něco stane, dál se to zase pár epizod neřeší. Průměr. ()