• Itálie

• slovenský

Drama / Erotický

Itálie, 1991, 111 min

• Joski

Tinto Brass je celkovo nehodnotiteľný a nezaraditeľný režisér! Na erotický film príliš odvážne scény s detailami na intímne partie a na porno príliš esteticky až romanticky pońaté! A také sú prakticky všetky T.Brassove filmy! Ani erotika ani porno! Papriku z toho nevynímaje. Erotomani si ale prídu na svoje:-))) Ženské krev a mlíko:-))) Pre filmovo náročné publikum zrejme odpad. Odporúčam najlepší film T.B. kontroverzne natočený Caligula http://www.csfd.cz/film/12877-caligula-caligola/(1.2.2010)

Nechápem to slabé hodnotenie. Osobne si myslím, že Paprika je najlepší film Tinta Brassa (hoci, ešte som nevidela úplne všetky). Je to pekný, šteklivo-erotický príbeh a má dej. Mladá naivná dievčina sa so svojím snúbencom dohodne, že si pôjde na dva týždne privyrobiť do nevestinca, no situácia sa vyvinie tak, že tam zostane natrvalo. Nie je extra chytrá, ale dokáže sa presadiť a nakoniec skončí ako milionárka, a dokonca s mužom, do ktorého sa ešte na začiatku zamilovala. Záver vyznie ako rozprávka, no dej sa skôr podobá reálnemu životu, kedy sa prostitútka Mimma musí pretĺkať, striedať horšie i lepšie nevestince a človek si pritom uvedomí krásnu životnú filozofiu: RAZ SI HORE A RAZ DOLU.(29.10.2013)

• Subjektiv

Brasssovi se nedá upřít nadání ke zobrazování určitým způsobem pokřivených projevů sexuality, kterážto mu často slouží jako zástupný prostředek k líčení podstaty zcela odlišných, byť skrze symboliku falu či psychoanalýzu přece jen se sexuálnem propojených fenoménů. Poměrně slušně si vede v Salónu Kitty či Caligulovi, s nadsázkou nešlape příliš vedle ve Voyeurovi, ovšem cokoliv dalšího jsem viděl, již mi přišlo slabé a Paprika (s Mirandou) nejhorší. Jistě, ani tentokrát nerezignoval a nepřistoupil na to, že by prostě jen poskytl materiál pro "navození atmosféry" či rovnou vhodný k masturbaci, však mu to taky neupírám. V Paprice opět předvedl svět, kterému vládnou různé druhy perverzí a nectností. Zvrhlými choutkami a nehezkými vlastnostmi obdařuje nikoliv prostitutky, ale jejich zákazníky, proti čemuž nic nemám, leč se mi zdá, že se až příliš seznamovitě zhostil svého úkolu a tak vrší piss, lesbickou lásku, hrbáče, trojky, SM a další záležitosti bez nějaké rozvíjející koncepce, snad s výjimkou jakési proměny hlavní hrdinky, žel nepříliš přesvědčivě zahrané. Ta totiž pořád vypadá a v mnoha ohledech se i chová jako hloupá selka nenasytně souložící při dojení krav, byť děj lehce naznačuje její proměnu v protřelou štětku schopnou pomocí vlády nad penisem i přes svou vnitřní jednoduchost dosáhnout výhod. S takovou jí těžko uvěřit životní moudro odrážející přirozenost sexuality, byť mu dala správnou formu větou: "Kunda je věčná." Hnojník ve mě totiž vzrušení spíš ničí. A že je tu stále brassovská kamera, zrcadla a symetrie? Nojono, ona je často dost stejná... A zrcadla se do filmu, v němž reflexe je neexistující pojem, stejně příliš nehodí. Silná *.(5.1.2011)

• Adam Bernau

Na tento mládeži nepřístupný film jsem ve čtrnácti letech proklouzl s kamarády do kina (tenkrát tam dokonce hlídkovali strážníci) a teď s údivem zjišťuji, že ho natočil týž režisér jako Caligulu. Tehdy byla pro mne Paprika "mimořádným kulturním zážitkem", z nějž mi utkvělo hrdinčino závěrečné poselství "Život je krátký, kunda je věčná!". Jak si tak vzpomínám, nejedná se o nic víc než o béčkový eroťák. Nicméně v těch dobách jsem na Nově viděl i nějaký ten céčkový až éčkový a na rozdíl od nabídky pana Železného se na Papriku, vtipnou, eroticky působivou a hezky nasnímanou, dalo dívat. Takže aspoň jednu hvězdičku si rozhodně zaslouží. Možná i víc, ale to už dnes nehodlám zkoumat.(26.6.2011)

Prostinký přímočarý film, který mi v mých pubescentních letech způsobil v kině trapnou erekci. Deborah Caprioglio byla pro mě bohyně, pomíjel jsem dementní dialogy a děj. Vždyť to je regulérní (soft) porno, dnes se na tenhle snímek koukám s pobaveným cukáním (úst) a oceňuji neambiciózní přístup Tinta Brasse. "Vždyť jsem štětka", říká v jedné scéně Paprika a já jsem ji v duchu vděčný, že mi udělala exkurz po italských bordelech a ne třeba krásách Říma...(22.7.2008)