Poslední vrchol

• Španělsko La última cima (více)
Dokumentární
Španělsko, 2010, 82 min

Není dnes lehké najít v mediích modely dobrých kněží. La Ultima Cima ukazuje typ kněze, o kterém nikdo nemluví: anonymní kněze, kteří slouží Bohu tím, že slouží druhým. Pablo Domínguez Prieto - španělský kněz překypující radostí s velkou zálibou v horolezectví - věděl, že zemře mladý a přál si, aby to bylo v horách. Odevzdal svůj život Bohu a Bůh přijal jeho nabídku. Ve 42 letech umírá při sestupu hory Moncayo. Pablo byl znám a milován velkým počtem osob, které o tom svědčí po jeho smrti. (Infinito más uno)

Trailer

Jaccobos

Dokument, který je o knězi, jako katolík bych jej měl ocenit, nicméně nejsem jenom katolík, jsem i divák a jako takový musím film ze všech stran okousat kritikou, že z něj nezbude víc než 1-2 minuty času. Tak hrozně nadhodnocený dokument jsem neviděl. 2x jsem usnul a tak 4x chtěl odejít ze sálu, jak jsem se kousal nudou. Má kritika se vztahuje pouze k filmu nikoli k postavě Pabla Dominigueze, který byl nejspíš velmi fajnový chlapík. ()

Slarque

Už jen když uvážím, že jsem přes 80 minut koukal na zcela pozitivně laděný dokument o španělském knězi, tak na tom filmu musí něco být. Když se nad tím zamyslím, tak potkat někoho takového ve správném věku, byl bych dnes nejspíš také věřící. Ale i jako neznaboh jsem pro různorodost a dokumenty by se neměly točit jen o pedofilních kněžích (70%). ()

Mariin

S velkými rozpaky dávám dvě hvězdičky. Jde vlastně o poloamatérský dokument v takovém tom stylu amerických evangelikálních videí, kterých se v USA točí tisíce. Nechci snižovat kvality toho kněze, ale přece jen na mne superlativy fanoušků z jeho "fanklubu" působily nepříjemně a některé výroky zněly až sektářsky. Nevím, proč by známkou nějaké velikosti (a svatosti) mělo být to, že tragicky zemřel (se svou přítelkyní) v horách atd... Zcela vážně a odpovědně mohu konstatovat, že tento film bych svým "hledajícím" bližním nedoporučoval, či přesněji řečeno raději bych ho pominul. Neb podle mého názoru je dosti plytký a nese v sobě nebezpečí kultu člověka, jeho schopností a aktivismu. Jeden z nejvíce nadhodnocených titulů z žánru náboženských dokumentů, jaké jsem kdy viděl (ke dni 30.5.2014: 79%!). ()

kaylin

Zajímavý pohled na člověka a na víru. Hned v úvodu je zmíněna poměrně smutná skutečnost, která utváří celý pohled filmu, a i když víte, kam směřuje, je vám to líto. Víra není špatná věc, fanatismus ano. Přemýšlet o víře je záslužné, i když si pořád myslím, že lidem se dá pomáhat i bez bible a křesťanství či jiného náboženství. ()

Tayen

Film si vzal za úkol rozšířit povědomí o jednom neobyčejném knězi, a tak i vrátit lidem důvěru v církev. Otec Pablo byl podle natočených výpovědí charismatický, skromný, optimistický, zapálený do víry, atraktivní, vždy ochotný pomoci, se smyslem pro humor, byl to velký myslitel a teolog. Samé superlativy. Celý dokument se skládá převážně z chvály blízkých osob kněze. Nechci zpochybňovat, že je všechno pravda, ale pro dobrý dokument je to málo. Poslední vrchol byl natočen posmrtně takže o otci Pablovi víme jen to, co řekli ostatní a to jsou jen dál rozvíjená pozitivní slova. Poslední vrchol otce Pabla tak nepomáhá lidem přiblížit, ale naopak z něj dělají téměř světce a tím ho od nich vzdalují. Možná je problém v tom, že v Česku neexistuje tak pevná křesťanská základna a lidé se na kněze neobrací tak jako ve Španělsku, a tudíž ho nikdy nemůžeme ocenit, tak jako v rodné zemi. Ke konci na mě začal snímek působit až strašidelně. Ve chvíli, kdy žena vykládala, jak ji rozmluva s otcem zabránila přerušit těhotenství, když věděla, že dítě má vývojové vady, jsem si říkala, že je něco špatně. A když malý chlapec do kamery říká, že se chce stát taky knězem jsem si uvědomila, jak nebezpečné je, když vás o něčem přesvědčuje tak charismatická osoba, byť s dobrými úmysly. Nakonec stejně neděláte to, co považujete za správné vy, ale to, co považuje za správné ona osoba. A uvědomuji si, jak jednoduché je potom přesvědčit i celé davy. Jsem zvědavá, co by otec Pablo říkal, kdyby viděl, jakou reklamou je film o něm. Škoda, že film nenabízí na kněze více pohledů, ale je to jen opakování téhož od různých lidí, a to ještě v nezměrné délce. Podle mě by Poslední vrchol měl mít tak poloviční stopáž. ()

• Čtyři dny před svou smrtí vedl Pablo exercicie v klášteře na úpatí hory Moncayo. Jeho přednášky byly zaznamenány a poté vydány jako kniha „Hasta La Cumbre - Až na vrchol“. Do konce roku 2011 vyšla už ve 14 vydáních. (argentina)
  • Pablo Domínguez, kněz, filozof, děkan teologické fakulty v Madridu a horolezec, zemřel 15. 02 .2009 při sestupu hory Moncayo. Byla to poslední hora ve Španělsku nad 2 000 metrů, která mu zbývala zdolat. (argentina)
  • Přestože rozpočet dokumentu činil pouhých 200 000 euro a náklady na reklamu 2 000 euro (především webové stránky), zařadil se v prvních týdnech ke kasově nejúspěšnějším projekcím ve Španělsku. Úspěch spočíval v ústním předání. Během prvních 5 měsíců jej vidělo 125 000 diváků. (argentina)