Poslední vrchol

The Last Summit

Posledný vrchol

Dokumentární

Španělsko, 2010, 82 min

Byla jsem na tomto filmu v kině Metropol v Olomouci. V kině už jsem pět let nebyla, tak už si asi nevybavím, jestli jsem někdy zažila větší ticho (špendlík by bylo slyšet spadnout) v průběhu celé projekce i po ní. Toť tedy konkrétní zážitek - a nejen můj, ale asi mnohých, kdo byli se mnou ve filmovém sálu. Inspirativní životní příběh kněze, který můžete následovat, ať už jste kdokoliv a kdekoliv. Láska Kristova konkrétně žitá v životě člověka dnešní doby. Svědectví o zajímavém člověku i o kráse a potřebnosti kněžství a kněží. Pablův bratr se mu svěřil o problémech, které má s člověkem, se kterým si vůbec nerozumí. "A modlíš se za něj? Zkoušel jsi pro něj něco udělat, zkusil si mu dát nějaký dárek?" Taková byla Pablova odpověď. A on sám takto skutečně žil. Zajímavé komentáře: texa, Fido.(1.2.2014)

• Jaccobos

Dokument, který je o knězi, jako katolík bych jej měl ocenit, nicméně nejsem jenom katolík, jsem i divák a jako takový musím film ze všech stran okousat kritikou, že z něj nezbude víc než 1-2 minuty času. Tak hrozně nadhodnocený dokument jsem neviděl. 2x jsem usnul a tak 4x chtěl odejít ze sálu, jak jsem se kousal nudou. Má kritika se vztahuje pouze k filmu nikoli k postavě Pabla Dominigueze, který byl nejspíš velmi fajnový chlapík.(28.4.2014)

• Mariin

S velkými rozpaky dávám dvě hvězdičky. Jde vlastně o poloamatérský dokument v takovém tom stylu amerických evangelikálních videí, kterých se v USA točí tisíce. Nechci snižovat kvality toho kněze, ale přece jen na mne superlativy fanoušků z jeho "fanklubu" působily nepříjemně a některé výroky zněly až sektářsky. Nevím, proč by známkou nějaké velikosti (a svatosti) mělo být to, že tragicky zemřel (se svou přítelkyní) v horách atd... Zcela vážně a odpovědně mohu konstatovat, že tento film bych svým "hledajícím" bližním nedoporučoval, či přesněji řečeno raději bych ho pominul. Neb podle mého názoru je dosti plytký a nese v sobě nebezpečí kultu člověka, jeho schopností a aktivismu. Jeden z nejvíce nadhodnocených titulů z žánru náboženských dokumentů, jaké jsem kdy viděl (ke dni 30.5.2014: 79%!).(30.5.2014)

Velmi zajímavý film, který zaujme svým obsahem ne svým stylem. Jako dokument je natočen v celku nudně a nezáživně a ničím zvláštním nepřekvapí. Formou rozhovorů lidí, kteří se sním setkali, tak i náhodných kolemdoucíh na které padá otázka na víru či samotné kněze, a také záběrů z minulosti. Ale tím, co ukazuje a o kom vypráví je skvělý. Kde uvidíte normálního muže (kněze), který se dokáže rozdat pro každého, který stále hýří optimismem a dobrou náladou a který pomůže, kde jen může. Škoda, že filmařsky není natočen lépe, protože takový to snímek by mělo vidět více lidí, aby pochopili, že může i v dnešním světě existovat někdo, kdo s radostí rozdává lásku všem ostatním.(28.3.2015)

Pro křesťany tento film přinese asi jen ujasnění si některých věcí a připomenutí pozitivního přístupu, na který bychom neměli rezignovat. Pro neveřící rozumné lidi to může být zajímavé a přínosné jako seznáméní s církví jinak než v běžných mediích, kde je de facto jen a pouze proticírkevní propaganda a nic jiného. Pro lidi odkojené Troškou, novinky.cz, rudým právem a agendou současného establishmentu to ale asi nebude, protože mají tu nenávist a omezenost až příliš vrytou do podvědomí od soudružek učitelek a jmenovaných (a dalších) nohsledů pohanské lůzy. Osobně film považuji za pěkný, ale až příliš jednoduchý, ale což už, zkusím si od Domingueze sehnat nějakou knížku a uvidíme.(19.5.2014)

• - Čtyři dny před svou smrtí vedl Pablo exercicie v klášteře na úpatí hory Moncayo. Jeho přednášky byly zaznamenány a poté vydány jako kniha „Hasta La Cumbre - Až na vrchol“. Do konce roku 2011 vyšla už ve 14 vydáních. (argentina)

• - Přestože rozpočet dokumentu činil pouhých 200 000 euro a náklady na reklamu 2 000 euro (především webové stránky), zařadil se v prvních týdnech ke kasově nejúspěšnějším projekcím ve Španělsku. Úspěch spočíval v ústním předání. Během prvních 5 měsíců jej vidělo 125 000 diváků. (argentina)

• - Pablo Domínguez, kněz, filozof, děkan teologické fakulty v Madridu a horolezec, zemřel 15. 02 .2009 při sestupu hory Moncayo. Byla to poslední hora ve Španělsku nad 2 000 metrů, která mu zbývala zdolat. (argentina)