Reklama

Reklama

Seskok z vesmíru

(TV film)
  • Velká Británie Space Dive
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie, 2012, 90 min

Obsahy(1)

Rozhodl se splnit si svůj sen a skočit volným pádem z vesmíru, ale cesta je dlouhá a strach je mocný... Britský dokument mapuje hrdinský čin Felixe Baumgartnera. (oficiální text distributora)

Recenze (13)

Ludo444 

všechny recenze uživatele

Moc nechýbalo a skákal by niekto iný, alebo by sa neskákalo vôbec. Trochu namyslený rakušák nakoniec ukázal gule, ale pri porovnaní s Kittingerom je to trasoritka. Škoda že na konci chýbala nejaká analýza letu, ale chápem potrebu ukončiť film čo najsentimentálnejšie. ()

Reklama

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Jen málo lidí si uvědomí, přes lesk a klapání všech těch objektivů při samotném seskoku, kolik námahy a času musel tým věnovat všem aspektům tohoto odvážného činu, aby byl samotný seskok bezpečný a Felix Baumgartner si mohl splnit svůj sen, který se stal pro firmu Red Bull vítanou reklamou. ()

DonTommy 

všechny recenze uživatele

Dokument o tom, jak Red Bull vyhodil 18 milionů liber za nejstylovější reklamu na limonádu všech dob ;-) ale teď vážně: moje hodnocení je subjektivní, protože se u mě vyvinula lehká fascinace celým projektem a velký obdiv k Felixi Baumgartnerovi jakožto k živoucímu důkazu, že sny má cenu následovat. Ale i pro diváka s menším zájmem bude tento dokument velmi zajímavý. Obsah informací je vyvážený. Pokrývá pochopitelně složitou technickou část projektu, ale nezabíhá přitom do zbytečných detailů, a především se soustředí na lidský rozměr celého věci. Ale současně není jednostrannou samochválou, takže nám není servírována představa, že vše šlo bez problémů a v dokonalé atmosféře. Dozvíme se o napětí, které technické komplikace vyvolávaly, o těžkých rozhodnutích, o obavách Baumgartnerovy rodiny, a především to, jak v určitých chvílích sám Felix nátlak projektu nedokázal unést. Kamera neuhýbá před nepříjemnostmi, frustrací, komplikacemi s lidmi i s technikou, no a nakonec ani před faktem, že to v jádru byla komerční propagace limošky s taurinem. Ve výsledku je to ale skutečně působivý příběh o lidské vůli. Pamatuji si, jak mě mrazilo v zádech když jsem skok sledoval živě online. Space Dive mi ten pocit připoměl. A teď, když jsem zjistil, jak složitá cesta k fenomenálnímu skoku vedla, je můj obdiv ke všem zúčastněným ještě vyšší. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Felix uletěl volným pádem neskutečných 36,529m, než otevřel padák. Nadzvukovou rychlost pokořil po 34 sekundách a několik desítek sekund na to dosáhl maximální rychlosti 1342,8 km/h (Mach 1,24). Po 9 minutách a 9 sekundách přistál Felix se svým padákem 70,5 km od místa, odkud před několika hodinami startovala celá mise. Uprostřed vyprahlé pouště poklekl na kolena a vítězným gestem dal celému světu signál, že svůj úkol splnil. Celý tým v řídícím středisku propukl v aplaus, včetně dojaté matky Avy, zbytku rodiny a přátel rakouského pilota. "Svět potřebuje svého hrdinu a dneska ho dostal," hrdě prohlásil Art Thompson, technický vedoucí projektu Red Bull Stratos. (pan Hnědý)
  • Po odloženém startu z 9. října bylo jasné, že i sebemenší výkyvy počasí mohou celou misi zdržet. Celý tým je napjatý až do momentu, kdy balón s Felixem vystoupá do bezpečné výšky přes 2 km. V tu chvíli jsou záběry přenášeny nejen do řídícího centra v Roswellu, ale i více než 40 TV stanicemi a dalšími 130 digitálními kanály. Živý on-line přenos sledovalo na YouTube přes 8 000 000 diváků a na sociálních sítích se to hemžilo statusy a tweety napjatých diváků z celého světa. (pan Hnědý)
  • Felix Baumgartner padal max. rychlostí 1 357.64 km/h, dosáhl tedy Mach 1,25. Balon, ze kterého seskočil, se nacházel ve výšce 38 969 m. (Dragoni)

Reklama

Reklama