poster

Wajma (festivalový název)

 • Wajma

 • slovenský

  Wajma: Afganský ľúbostný príbeh

  (festivalový název)
 • anglický

  Afghan Love Story, An

Drama

Afghánistán, 2013, 86 min

Režie:

Barmak Akram

Scénář:

Barmak Akram

Kamera:

Barmak Akram

Střih:

Hervé de Luze
(další profese)
 • Misoponia
  **

  Hloupé je, že zápletku filmu se divák dozví hned na začátku (v první polovině) a další směřování děje mu nepřinese nic nového, bylo to takové předvídatelné. Snaha šokovat násilnými scénami, trochu moc tlačení na pilu. Konec mi připadal useknutý. Cinema Mundi 2014(1.3.2014)

 • galiea
  ***

  Čekala jsem víc, než mi film mohl nabídnout. Nový pohled na věc, netradiční řešení, vzepřetí se zavedeným zvyklostem - a ono nic. Příběh se vyvíjel přesně tak, jak mě po přečtení anotace okamžitě napadlo a končí nemastně (poněkud škodolibě jsem si v reakci s odkazem na události minulého roku domyslela vlastní konec, že Wajmu v Indii při cestě z letiště v autobuse přepadne skupina nadržených Indů a ona na následky znásilnění zemře). To, co mě překvapilo, byla paradoxně míra svobody v tamější kultuře - ženy se bez problémů baví s muži (nikoli ovšem o samotě, a kdo by se divil?), hlavní hrdinka, přestože nepochází z bohatých poměrů, má jít studovat univerzitu... Oproti "kapitalistické propagandě" plné nesvéprávných žen v burkách (pozor ovšem, i taková se ve filmu objevila!) zcela odlišný pohled na život muslimů.(1.3.2014)

 • dopitak
  *

  Barmak Akram je ještě horší kameraman než režisér. Jeho záběry mě štvaly víc než režijně nepříliš zvládnutí neherci. Především Wajma Bahar v titulní roli byla hlavně zpočátku hrozně nevěrohodná, a Mustafa Abdulsatar nebyl lepší. Lehkou roli pak měl otec, který "přišel a řádil", čímž se stal z celého filmu nejlépe zahranou postavou. Dokumentární tvář filmu (způsobená hlavně tou amatérskou kamerou) se bije s jednoduchostí zápletky, jejíž nemohoucnost nakonec zamíří až do nebes. Zvláštní, po dlouhé době mezi oscarovými adepty film ryze amatérský. Cinema Mundi, 2014.(28.2.2014)

 • bedn1
  ***

  ***1/2 Klasický příběh, kterému chybí nějaký zajímavější vývoj nebo aspoň působivější atmosféra.(28.2.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace