• honajz

Taková ani ne detektivka, spíše smutný příběh muže a jeho okolí, abych nespoileroval. Velká část je věnovaná vztahům, aby nakonec řešení přišlo deset minut před koncem trochu jako deux ex machina (i když to k tomu trochu směřovalo). Potěší pohledy na dnes již přestavěná místa Prahy nebo na staré vlaky, herecky je to slabší.(2.12.2013)

Československá televizní krimi, jež se zabývá vyšetřováním záhadného úmrtí pana Meduny v jeho bytě zamaskovaném jako otrava plynem. Před svou smrtí se tento důchodce (F. Filipovský) neuváženě vytahoval obnosem na jeho vkladní knížce, která nebyla při ohledání na místě činu dle očekávání k nalezení. Při objasňování okolností a vztahů zemřelého je kriminalistům nápomocen Medunův soused, opuštěný nevidomý a inteligentní senior pan Zícha v podání pana L. Peška, jenž se díky svým tajuplným úvahám dostal do role hlavního podezřelého. V roli mladého uvážlivého vyšetřovatele se představil V. Postránecký, jemuž při odhalování loupežného vraha asistoval M. Masopust. Ve vedlejších rolích se objevila mladá E. Balzerová coby Zíchova dcera, pracující jako kouzelníkova asistentka, J. Skopeček, E. Jiroušková a J. Pokorná jako obyvatelé domu, v němž Meduna žil a pochopitelně musím zmínit vždy atraktivní M. Myslíkovou, tentokrát v roli hospodské. Souvislost mezi názvem filmu a příběhem mi zůstala utajena. Závěr kriminálky a usvědčení pachatele mě však nepřesvědčilo, domnívám se, že byly přehlédnuty a nevysvětleny jisté závažné skutečnosti a celkově tak pro mě snímek A. Procházkové navzdory skvělému Peškovi ztratil přidanou hodnotu a propadl se tak do typického televizního krimiprůměru.(29.6.2017)

• argenson

Mi chcete jako říct, že na počátku tuhé normalizace jezdil přímej vlak Praha-Paříž a dneska ne? To za prvé. Za druhé jsem byl natěšenej na mladou krásnou Balzerovou. Jenže ta nebyla ještě ani krásná ani Balzerová, místo toho oplácaná Havránková s příšernou parukou až do prvního patra. Herecky slušné (Eva Jiroušková), dějově divné.(12.8.2015)

Smutný příběh slepého důchodce Zíchy a jeho přítele Meduny, který je nalezen mrtev druhý den po oslavě Zíchových narozenin. V první chvíli to vypadá, že Meduna se otrávil plynem, ale po přivolání policie začínají na povrch vyplouvat zcela jiné skutečnosti a samotný Zícha od začátku tuší nějakou nekalost. Pešek skvěle zahrál svou roli slepce a inteligentního zlomeného muže a neméně sympaticky se představil i Postránecký v roli mladého vyšetřovatele. Oddychová poklidná detektivka ze staré školy, která rozhodně neurazí. 70%(27.8.2016)

Detektivní TV inscenace přinášející vše, co správná detektivka má být. I divák může při sledování hádat, kdo že je tím pachatelem. Literární příběh si kromě vyšetřování případu všímá také velmi zajímavé postavy, slepého důchodce Karla Zíchy, který ví tolik, že se dokonce málem stane hlavním podezřelým. Jeho osud se stává snad nejzajímavějším na celém dějství. Nejedná se sice o klenot televizní tvorby, ale vzhledem k účasti hereckých legend stojí zato tento hodinový TV film zhlédnout.(11.1.2017)

• - Kytarista skupiny hrající ve varieté v čase 32:48 je zpěvák Petr Novák. (moriaty)