• Pierre

Mohl to být film, na kterém by si něco našla každá věková generace. Krásně mohl něco přinést mladým a zahřát u duše seniory. Potenciál v sobě měl obrovský a já jsem byl prvních 15 minut nadšen z toho, co Česká televize dokázala vytvořit. Jenomže postupně se film začne stávat plytkým blábolem, který se nedá vůbec brát vážně. Některé scény se vážně nepovedli a na jejich opodstatnění ve příběhu by nepřišel ani Sherlock Holmes. Tím mám na mysli hlavně velkou záchranou akci. Pan Tříska byl formát, ale i tak je ta scéna naivní a okatá. Vůbec se mi taky nelíbilo provedení těch flashbacků. Ty úplně bili do očí. Film ale dokonce místy sklouzavá do vztahovky a přinaší milostnou zápletku, která není vůbec vyřešena a vyzní do prázdna. Snorlax to vystihla přesně. Piknik je jako domeček s karet. Vůbec nedrží a nefunguje. Přinaší jen hromadu klišé, kterými ale trpí mnoho současných českých filmů. Dvě hvězdy dávám jen kvůli staré gardě českého filmu, která si natáčení určitě moc užila. Bylo prostě fajn, se na tu naši plejádu koukat. Dokonce jsem cítil, že film prostě chtěl i něco sdělit a přinést. Škoda, že nic nevyšlo.(26.9.2017)

• topi

Dramatické hledání pravdy ve skupině kamarádů - bývalých politických vězňů, kteří se po létech sešli, aby mezi sebou odhalili práskače, který je v 50. létech udával, se zvrhlo zřejmě v nechtěnou frašku, ale bohužel to celé tak vyznělo. I naproti kvalitnímu hereckému obsazení se zázrak neudál a celé zpracování vyznívá hodně křečovitě a herecké výkony tomu i odpovídají. Špatná režie Hynka Bočana by ho už měla v dalším filmování zastavit (přitom to byl jeden z nejnadanějších režisérů Nové vlny). Zbytečné byly i další postavy ženských rolí nebo dětí. A ta scéna zachraňování chlapce na skále byla absolutně zbytečná a vytržená z kontextu. Tohle se opravdu nepovedlo.(10.8.2016)

Podobné filmy je pro mne těžké hodnotit. Vynikající herci, námět ze života, člověk za tím cítí všechna ta léta strádání a že nejde o nic vymyšleného. Problém je pro mne však v podání. Veškeré dialogy znějí ploše a lacině, film je i přes krátkou stopáž hodně utahaný, mladí herci jsou jen stafáž. V podstatě si už tak nějak dovedeme představit, co se nám film bude snažit říct, a jak. Je dobré si připomínat minulost, ale podobných filmů začíná být příliš, a to již působí spíše kontraproduktivně. Navíc to hlavní bylo mnohokrát řečeno, není co dodat. Natočit film, který by události té doby podal jinak a neotřele, by bylo velmi těžké. Oceňuji snahu o nečernobílost hlavního padoucha, snad to je cesta, jak vést případný jinak podaný projekt. Ale takto je to vlastně jen přehlídka proklamací v podání slavných herců. Hodně to připomíná svým pojetím Magnuskovu Pamětnici.(23.2.2014)

Že nejde o detektivku s hlavní otázkou "kdo tehdy práskal" bylo jasné skoro od začátku. Jiří Stránský má své téma a někdo, kdo neviděl Zdivočelou zemi a Bumerang, možná "zavadí" o tuhle povídku.... protože jak píše uživatel(ka?) WILLOW66 - "Kdyby filmy o bolševicích dávali denně, bylo by to málo"!!!(24.2.2014)

• Mrkvič

Od začátku jasné všechny pointy a až na vyjímky příšerné herectví. Že malé děti v českých filmech takřka nikdy nikdo nedonutí vypadat přirozeně je bohužel jasná věc. Že takhle staří herci už nedají to co dřív, je s ještě větším bohužel také častý fakt (snad jen Tříska s Kostkou za něco stojí). Horší je to ale s dějem, který je tak akorát pro televizi. Kdo je práskač je jasné po pár minutách, když se člověk zamyslí nad tím, kdo a proč se srazu účastní. Ještě než se pravda vyjeví, je to aspoň trochu rozumnému divákovi potvrzeno scénou tak trapnou, že by se neztratila ani v různých ordinacích a ulicích.(24.2.2014)

• - Některé vzpomínkové záběry na pobyt v lágru, hudební motiv při vstupu do bunkru a historka o zastřelených uprchlích vězních jsou ze seriálu Zdivočelá země (od r. 1997), který také režíroval Hynek Bočan podle scénáře Jiřího Stránského. (navabaca)

• - Ke konci si na skále při slaňování Šafránek (Jan Tříska) značně ušpiní košili, je na ní i krev. Cestou od skály už má ale košili čistou. (rakovnik)

• - Herečka Tereza Bebarová si zahrála nejen v tomto TV filmu z dílny Hynka Bočana, ale ztvárnila rovněž jednu z důležitých rolí v seriálu Zdivočelá země (od r. 1997), který s tímto snímkem úzce souvisí. (majky19)