Wernher von Braun

Sci-Fi / Drama

USA / Západní Německo, 1960, 106 min

Nenechte se mýlit - tento film fakt není sci-fi. Jen proto, že se v něm vědci pokoušejí vyrobit raketu, to není sci-fi. Je to totiž v první řadě životopisný film: hrdinou je Wernher svobodný pán von Braun, vědátor, který pracoval nejdřív pro nacistické Německo (je autorem mimo jiné rakety V2), než se vzdal Američanům a v jejich službách se podílel na raketovém výzkumu při snaze dobýt vesmír. Zajímavé je, že zemřel až v roce 1977, takže si filmu o svém životě mohl užívat docela dlouho. No uznejte - komu ze žijících lidí se tohle podaří? Film to není špatný, je poctivě udělaný, rozpočet taky nebyl nejmenší, a titulní roli si střihl Curd Jurgens, kterého mám prostě rád, takže to na tři hvězdy vystačí, ale zítra už ze snímku nebudu vědět nic, natolik zábavný či dobrý zase není.(3.5.2015)

Povedený snímek, který skutečně není sci-fi, ale je to docela dobrá polemika o tom, co je to vlastenectví a co je to zrada. Film v tomhle ohledu není vyloženě jedinečný, ale jeho skoro až noirové podání mu přidává na atmosféře, která je místy skutečně dobrá. Zajímavé snímky člověk někdy vykope.(25.4.2017)