Podtrženo, sečteno!

Totale!, La

Podčiarknuté, sčítané

Dobrodružný / Komedie

Francie, 1991, 102 min

Na pozdější verzi s Arnoldem to nemá. Jednak Pravdivé lži jsou ještě o ždibec líp napsaný, jsou v nich prvotřídní akční scény a taky jsou o něco líp zahraný. Tady se skoro vůbec nestřílí ani nerve, francouzskej režisér sází spíš na humor. Ale není to vůbec špatné, odsejpá to zasmál jsem se u toho. A líbilo se mi vidět některý scény, který byly později téměř přesně okopírovaný, hlavně mě bavil prodejce ojetin. Na čtyři hvězdy je to s přehledem.(9.10.2014)

Spíš průměrná francouzská dobrodružná komedie která doplácí na příliš civilní provedení a nedostatečně využitou zápletku. Sice remaky nemám rád, ale musím uznat že Cameronova verze je podstatně lepší, minimálně je akčnější a je v ní víc nadsázky takže tolik nevadí podobně plytký děj bez přehršle humorných momentů. Jediná výhoda originálu je roztomilá Miou-Miou a fakt že Thierry Lhermitte je přece jenom lepší herec a uvěřitelnější tajný agent než Schwarzenegger.(25.2.2012)

Tento film je typickým důkazem duševní nezpůsobilosti amerických producentů, jelikož tento kvalitní film přetavili amíci na hrdinský epos s Arnoldem Schwarzenegerem. Tím se francouzský humor ala Prohnilí zcela vytratil a zůstal jen ten Arnie. Na rozdíl od americké verze je ale originál velmi vtipný, první půlka fakt "jede", je to jako v Prohnilých. Pak nám bohužel přibyde akce a taky nuda, jelikož akční scény jsou napůl parodie, napůl vážně- a to už dnes moc neletí. Přesto to bylo moc fajn překvápko, protože jsem měl za to, že jsem už všechny dobré filmy od Zidiho viděl. 80%(5.1.2013)

Můj tisící komentář! Miou-Miou je o dost lepší než mužatka Lee-Curtis, a nic proti Lhermittovi, jehož Pierre Brochant stojí za polovinou úspěchu Blbce k večeři, ale Arnold je prostě jen jeden, a proto kupodivu Cameronův remake nelze zatratit. Což se u projektů typu "evropský originál, co nejrychlejší (a nejblbější) americký remake" tak často nestává.(9.2.2011)

To, co od tohoto filmu můžeme čekat, Zidi nesporně nabízí. Jde však ještě dál: nabízí totiž nepoměrně více. Vlídný sarkasmus, jemný, v podstatě laskavý humor, připomínající větřík, čechrající vodní hladinu hřebínky nežně pěnících vlnek, to je film, v němž rozverně hravé přechází jakoby náhodou do až tragicky lidského. Hra na špionáž najednou asociuuje Al Kaidu, ocelová neprůstřelnost francouzských zpravodajců je náhle překvapivě křehká a zranitelná. Po tomto přelivu vlnky, měnící se ve vlnu, děj zase utichá. Partnerské hrátky skutečné lásky, v níž není nikdy nic dost lidské, se zklidňují. Řeka děje po překonání peřejí vyúsťuje do laskavého, mírného konce. Je to tedy i není lehký film. V každém případě se jedná o mistrovské dílko lehkého žánru, které si více než zdárně tyká s "velkým" uměním hraného filmu. Zásluhou nejen režisérovou, ale i hereckého obsazení. Zjišťujeme, že nadčasový dialog nemusí zvonit krví, hroucením, stresem, agonií. Že se může snést i s běžným lidským životem, který je nesamozřejmý svou čítankovou samozřejmostí.(6.5.2011)