Afrika (TV seriál)

David Attenborough: Afrika

Africa

Africa - the Future

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2013, 5 h 7 min (Minutáž: 6x58 min)

Po Planet Earth jsem netušil, že může být nějaký dokument ještě lépe natočený a mít tak strhující záběry, ale Africa ho ještě o kus překonává. Dokumentární filmy od BBC s přehledem trumfnou veškerou komerční produkci v kvalitě obrazů, neuvěřitelné preciznosti až neskutečnosti záběrů. Práce s digitálními filtry a kompozicí má za následek naprosto odzbrojující scény, na které se ani Peter Jackson nebo James Cameron prostě nechytá. V kombinaci se skvělou hudbou se dokreslují mini příběhy, koloběhy života v tak vycíděném podání, jaké jsem nikdy neviděl. Nejpřirozenější věci v podání kameramanů z BBC jsou tak ohromující, že strkají do kapsy veškeré scifi nebo fantasy. Ne, neviděl jsem nic lépe natočeného, nikdy. Jestli jsem kdy snil o nějakém povolání, tak je to být vědcem-kameramanem u BBC.(26.1.2013)

Byť je to těžce představitelné, tento dokumentární cyklus jde dokonalostí toho co ukazuje snad ještě dál než série Planet Earth a Life. Od té doby technologie pokročily a v jednotlivých scénách je to vidět. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli tomuhle má smysl mít Full HD televizi. Nenapadá mě co víc napsat, než patetické: „děkuji BBC Earth".(13.5.2013)

Mys Dobré naděje není nejjižnějším bodem Afriky! Já vím, je to blbost, ale když jsou schopní autoři naseknout do dokumentu s takovým rozpočtem takhle školáckou zeměpisnou chybu, jak jim mám věřit v čemkoliv jiném, čemu třeba tolik nerozumím? Je mi jasné, že Střelkový mys není tak majestátní, a tenhle dokument potřebuje hlavně majestátní záběry, ale uvádět kvůli tomu špatný údaj? Třeba nám taky lhali u nějakého hmyzu nebo u čehokoliv jiného, jen aby docílili většího patosu. David Attenborough sází nikoliv na dokumentárnost, ale především na efekt. Je to dokumentaristický komerčák nejhrubšího zrna. Africa, ač se to může zdát, není komplexním zpracováním kontinentu. Dokument vypráví o tom, co se kameremanům zrovna náhodou povedlo během natáčecích dnů natočit. Pokud se to nepovedlo, v dokumentu to taky samozřejmě nebude. Je to, stejně jako ostatní Davidovy pořady, o těch několika skvělých záběrech, co se natočit podařilo. V paměti uvíznou zejména bojující žirafy, bojující sloni, opět bojující sloni, bojující zebry, bojující žáby, bojující brouci.....eh, kromě bojujícíh samců o samičků třeba šimpanz, co se dobývá k medu, mravenci na Sahaře, umírající sloní mládě, rodící se želvičky (i když to je látka značně omšelá), hroch v moři, ale zejména a to jednoznačně; úžasný lov sardinek plejtvákem, delfíny, žraloky, lachtany a (předpokládám) tereji jihoafrickými. To jsou záběry číslo jedna celého seriálu a konkrétně díl Cape je celý za pět hvězd (pokud by zrovna v něm nebyla ta blbost o Mysu Dobré naděje :-) ).(10.1.2014)

Velkolepé, epické, majestátní, dechberoucí....to všechno a ještě mnohem víc. Sir Attenborough si na stará kolena udělal výlet do Afriky a při té příležitosti připravil a namluvil další perfektní dokumentární cyklus. Už od první chvíle, hned od úvodní majestátní předmluvy pana Davida podbarvené hřmějícími bubny vám nejspíš dojde, že se do Afriky nevydal nadarmo. Vznikl další seriál, kvůli kterému jásá nejen laická veřejnost ale i věděcká komunita. Najde se tu několik událostí, které ještě nikdy před tím nebyly natočeny nebo vůbec spatřeny a tak je jasné, že zoologové celého světa vítají takovéto projekty, protože ty tuny disků, které jsou plné natočeného materiálu se určitě nezaloží někam do archivů ale dají se k dispozici vědeckým komunitám. Úžasné záběry, skvělí komentář, bezchybný střih, úžasný hudební doprovod = povinnost (nejen) pro všechny fandy přírody.(28.8.2013)

Další vynikající dokument z dílny BBC. Fantastický obraz, fantastický zvuk a vynikající hudební podkres. David Attenborough opět výborný, byť raději pouze slyším jeho komentář, než sleduji jeho "adrenalinové" výkony. Tentokráte si však nemohu nerýpnout do bezbřehé podpory ekoterorismu v posledním díle. Jelikož se jedná o dokument, měl by tento počin býti především nadevše přesný, nezavádějící a upřímný... Přesto, že není, hodnotím plným počtem, protože prostě dokumentární cykly o přírodě od BBC mám rád.(17.5.2014)