Afrika (TV seriál)

David Attenborough: Afrika

Africa

Africa - the Future

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2013, 5 h 7 min (Minutáž: 6x58 min)

Aktuálně šestý nejlepší seriál na ČSFD? Není se čemu divit. Unikátní záběry, jak už v těchto BBC cyklech bývá zvykem, ano, samozřejmě. Ale mně by snad stačilo jenom se kochat, ať už by tam třeba jenom běhala slepice - filmy vypadají na blurayi skvěle, ale Africa, Planet Earth, apod., to je skvost. Nádherně čisté detailní záběry, úchvatné velké přelety nad krajinou, prostorový zvuk a zapálený David Attenborough rozprávějící nad divy přírody.(21.1.2015)

Zdalo sa mi, že dokument predkladá iba zaujímavosti, až drobnosti, ktoré sa nevošli do predchádzajúcich Planet Earth a Life a viac by mu svedčal komplexnejší prístup v predstavovaní tohto krásneho kontinentu. Na to ale serie pes, keďže každý jeden záber je až gýčovo dokonalý, a človek sa tu jednoducho musí opájať obrazmi. Technicky (a esteticky) ide o najdokonalejší dokument, aký som kedy videl, kde spomeniem svoje tri osobné momenty. Tým prvým je súboj žiráf v 1.dieli, ktorý je natočený s westernovým nádychom (vynikajúci nápad), ďalším je závod o život strieborných saharských mravcov, kde ide o každú sekundu a celá scéna je podfarbená fantastickou hudbou (5.diel), a nakoniec - vidieť v 4.dieli hodovacie orgie, kde sa na jednom mieste kŕmia húfom rýb delfíny, žraloky, uškatce, suly, a vráskavec, bol jeden z mojich najväčších filmových vizuálnych zážitkov. Attenborough a BBC sa opäť raz prekonali. 10/10(17.10.2013)

V ďalšom dokumentárnom skvoste z dielne BBC sa zastavíme v Afrike. Je jasne vidieť pečať Davida Attenbrougha na tomto projekte. Dosť mi to pripomínalo Planet Earth. Seriál je rozložený na 6 častí a čo ma prekvapilo, okrem jednej má každá takmer dve hodiny. Fanúšik prírody si tak príde na svoje. Dokonalá kamera, príjemná hudba. To všetko je skĺbené s dokonalou harmóniu kontinentu, ktorý ako posledný odoláva ľudskej činnosti. Možno jediné ma prekvapilo, že ani v jednej časti nejde o takzvaný prírodný krvák. Viac menej sa seriál zaoberá skutočnosťou ako sa zvieratá v danej oblasti dokonale prispôsobili svojmu drsnému životnému priestoru. Myslím, že ani v jednej časti som nevidel lov. Len nádherné zábery, boje žiráf medzi sebou, úškatce žijúce kúsok od horúcej Kalahariy a podobne. Krása, každý dokument by si zaslúžil podobnú sériu. Posledná časť som myslel, že bude ladená v duchu tvorcov na emočný a citový receptor diváka. No, nie je tomu tak. Len nám vysvetlí Mr. David, že pre niektoré miesta sa našla možnosť ako dokážu zvieratá a ľudia spolu vychádzať. A dokonca sa zvýšil počet zvierat v danej oblasti - Nádej....(26.4.2015)

Afrika, jako kontinent, který nás už ničím nemůže překvapit, přesně to jsem si myslel, než jsem uviděl tuto zbrusu novou šestidílnou sérii od BBC s komentářem a vystupováním sira Davida Attenborougha. Série má úžasnou kameru i hudbu a prezentuje zde věci a jevy, které se doposud ještě nikomu nepodařilo natočit. Verdikt: neumím si představit jiný než 5* a 95-100 %.(5.10.2013)

Mys Dobré naděje není nejjižnějším bodem Afriky! Já vím, je to blbost, ale když jsou schopní autoři naseknout do dokumentu s takovým rozpočtem takhle školáckou zeměpisnou chybu, jak jim mám věřit v čemkoliv jiném, čemu třeba tolik nerozumím? Je mi jasné, že Střelkový mys není tak majestátní, a tenhle dokument potřebuje hlavně majestátní záběry, ale uvádět kvůli tomu špatný údaj? Třeba nám taky lhali u nějakého hmyzu nebo u čehokoliv jiného, jen aby docílili většího patosu. David Attenborough sází nikoliv na dokumentárnost, ale především na efekt. Je to dokumentaristický komerčák nejhrubšího zrna. Africa, ač se to může zdát, není komplexním zpracováním kontinentu. Dokument vypráví o tom, co se kameremanům zrovna náhodou povedlo během natáčecích dnů natočit. Pokud se to nepovedlo, v dokumentu to taky samozřejmě nebude. Je to, stejně jako ostatní Davidovy pořady, o těch několika skvělých záběrech, co se natočit podařilo. V paměti uvíznou zejména bojující žirafy, bojující sloni, opět bojující sloni, bojující zebry, bojující žáby, bojující brouci.....eh, kromě bojujícíh samců o samičků třeba šimpanz, co se dobývá k medu, mravenci na Sahaře, umírající sloní mládě, rodící se želvičky (i když to je látka značně omšelá), hroch v moři, ale zejména a to jednoznačně; úžasný lov sardinek plejtvákem, delfíny, žraloky, lachtany a (předpokládám) tereji jihoafrickými. To jsou záběry číslo jedna celého seriálu a konkrétně díl Cape je celý za pět hvězd (pokud by zrovna v něm nebyla ta blbost o Mysu Dobré naděje :-) ).(10.1.2014)