Afrika (TV seriál)

David Attenborough: Afrika

Africa

Africa - the Future

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2013, 5 h 7 min (Minutáž: 6x58 min)

Byť je to těžce představitelné, tento dokumentární cyklus jde dokonalostí toho co ukazuje snad ještě dál než série Planet Earth a Life. Od té doby technologie pokročily a v jednotlivých scénách je to vidět. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli tomuhle má smysl mít Full HD televizi. Nenapadá mě co víc napsat, než patetické: „děkuji BBC Earth".(13.5.2013)

Vizuálny orgazmus pre oči plný veľmi zaujímavých faktov o Afrike. Vo full-hd to je pre každého milovníka dokumentov jeden z tých must-see a bezpochyby najlepší tohto roka. Kalahari 95%, Savannah 85%, Congo 80%/, Cape 83%, Sahara N/A, The Future N/A.(12.12.2013)

Jak známo, ty nejlepší příběhy píše sám život. Avšak k tomu, abyste je mohli adekvátně zachytit je třeba talentu, trpělivosti a taky peněz. To všechno naštěstí lidé z BBC mají a jako dar z nebes zároveň jednoho ze tří kouzelných dědečků, Davida Attenborougha (dalšími dvěma jsou Karel Zeman a Hajao Mijazaki). Tento tým dal vzniknout další dechberoucí sérii, tentokrát z rozmanité Afriky. Jsme tak svědky uchvacujících záběrů, v nichž dva žirafí samci svádějí boj o samici a území, přihlížíme uspěchanému životu mravenců a fandíme novorozeným želvičkám v jejich boji o přežití, který začíná úprkem do moře před hladovým ptactvem (Mimochodem věděli jste, že pohlaví želv určuje teplota, ve které je vajíčko uchováno?). To a ještě mnohem víc v tom nejlepším technickém provedení, jaké je v dnešním filmovém světě k vidění. A aby toho nebylo málo, i s emocemi to zamává o dost silněji než většina současných bijáků.(7.2.2013)

Nikdy bych nevěřil, že v té dnešní záplavě dokumentů může vzniknout něco tak jedinečného. Jedinou nevýhodou Afriky je, že některé záběry jsou tak majestátní, že v porovnání s nimi jsou jiné části seriálu slabší. Objevil jsem tu nové tvory, kteří mě fascinovali a o kterých jsem doteď neměl zdání (nejošklivější zvíře planety rypoš lysý, mravenci střibřitý) a jiné, které mi svým výskytem udělali obrovskou radost (např. můj oblíbený člunozobec, kterého jsem naposledy obdivoval v pražské zoo). K tomuhle dokumentu se budu vždy rád vracet. A závěrečné vteřiny poslední kapitoly už nemohly být hezčí. David Attenborough krmící slepého nosorožce je tím skutečným touching momentem.(18.1.2014)

Čím ďalej, tým sú dokumenty od BBC vizuálne krajšie a niektoré scény akoby mali aj ďalší rozmer, obohatené o akýsi príbeh. Je pravda, že niektoré fakty sa opakujú vo viacerých dokumentoch z ich série, ale kto to baští zaradom, tak musí chápať, že rôzne dokumenty sú rozdelené na rôzne tematické časti a teda duplicita k tomu patrí. David Attenborough je pre mňa klasický "narrator" prírodopisných dokumentov, aj keď evidentne už starne. 1. a 2. diel série boli fakt famózne.(2.12.2014)