Fruitvale

Fruitvale

(festivalový název)

Fruitvale Station

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

Oscar sa navzdory neľahkej finančnej situácii snaží urobiť čokoľvek aby uživil svoju malú dcérku či pomohol matke so sestrou. Nie je to, ale tak jednoduché ako sa môže zdať. Z práce ho pre nedisciplinovanosť prepustia a tak mu veľa možností neostáva. V minulosti sa živil predajom drog za čo si odsedel niekoľko mesiacov. Tomuto druhu živobytiu sa rozhodol z ďaleka vyhnúť. "Nový" život chce odštartovať príchodom nového roka v spoločnosti priateľov v centre mesta. Dráma s pomerne s krátkou stopážou Vám prvú hodinu "zdanlivo" neponúka nič výnimočné. Režisér Vás zoznamuje s hlavnou postavou a jeho najbližšími. Všetko však má svoj dôvod. Ten je ukrytý v rozuzlení. Pokiaľ ste si k Oscarovi "vypestovali" nejaký citový vzťah, snímok Vás určite zasiahne, prinajmenšom poriadne naserie. Mne osobne pri scéna odohrávajúcej sa na Fruitvale Station, poriadne búchalo srdce od zlosti. Film podľa skutočnosti.(2.1.2014)

Lehce sterilní drama.(15.4.2019)

2/3 filmu vlastně taková obyčejná nuda, jenže na konci zjistíte, že to vyprávění má smysl a zůstane vám navíc na jazyku pachuť hořkosti...70%(23.2.2014)

Poslední den v roce a zároveň poslední den v životě Oscara Granta. Za tu hodinu si k němu divák celkem udělá vztah a té pohádce, že zrovna dneska se z drogového dealera stal milující otec rodiny, i celkem věří. Ale až moc to v tom závěru tlačilo na city. 6/10(12.1.2014)

řemeslně znamenitá indie záležitost (!) určitě bych to zvlád -ve smyslu: nemusej mě jako diváka šetřit- i víc na dřeň, ale ..emoce převažujou.. 80%(24.4.2014)

Vcelku zajímavý film o jedné nešťastné události do které byl zapleten černoch a policajti. Popis celé situace se zdál věrohodný, i když člověk nkdy neví. Samotný incident byl asi natočen jak se opravdu stal neb to natočilo několik lidí na svůj telefon. Po této události nastaly v Oaklandu velké nepokoje, ale ty film už neřeší a nezmiňuje, což je škoda.(23.6.2014)

Protože víte, jak film skončí, pořád čekáte na ten zlom. Já se tedy přiznám, že mě Fruitvale lehučce zklamal. I když M. B. Jordon byl úžasný. Po celý film jsem sledovala jeho rozporuplný život, až nejednou přišel konec, a mě to všechno zasáhlo. Ta šílená nespravedlnost, a zničený mladý život. Přesto však se na tu gradaci čekalo až příliš dlouho.(31.1.2015)

Víme, co se stane, už v úvodu. Pak začíná film - v podstatě vyprávění toho, jak vypadal jeden den jednoho černocha, který...film má poměrně velkou reklamu...a já se ptám proč? Co je na něm tak zajímavého, jedinečného? Jasně, je to natočeno bezchybně, herecké výkony jsou dobré, hudba taky...nicméně takových filmů je prostě dvanáct do tuctu. Ničím nevybočuje, nic zajímavého Fruitvale Station nesděluje, kdyby to byl opravdu dokument, možná bylo lépe...takhle ztráta času a filmového materiálu.(4.7.2013)

Pomalej rozjezd až jsem se bál, že nic nepřijde a nakonec přišlo a dávka emocí se dostavila taktéž. Docela se divim, že podle toho co se stalo ten film neni trochu delší a s kauzami policistů atd. Ale pro zjištění této tragické události tento životopisný film postačí. 75%(30.1.2014)

Jeden deň v živote mladého muža, ktorému sa v živote podarilo urobiť zopár hlúpostí. Teraz, keď má rodinu a už vie, čo je pre neho dôležité, má zase smolu, ale ten druhý má zbraň.(7.3.2016)

Oscar goes to the town. Final countdown of his life. V jeho jméně varovný signál byl. Měl raději jet svým vozidlem motorovým. Teď se za ním dveře zavřely a rodina kar vystrojí.(20.7.2017)

To je úžasné dílo - většinu filmu trávíme s jedním borcem a procházíme s ním jeden jeho den - člověk by řekl "vesměs o ničem" - ale je to tak parádně natočené, že se člověk nenudí ani chvilku. Kus opravdu dobré filmařiny.(12.7.2013)

Príbeh, ktorý je v USA na dennom poriadku....a určite to nie sú len blbé náhody.....against racism!!!(2.1.2014)

Nejako mi uniká zmysel tohto filmu. Vzhľadom k tomu že zachytáva posledný deň v živote Oscara tak nevidím dôvod k celovečernému spracovaniu, pretože film ma kvôli tomu problémy s tempom, jednoducho sme svedkami dosť nudných aktivít v živote obyčajného človeka a ešte k tomu aj udalostí, ktoré sa určite nestali, ako tá so psom...Ďalej mam problém s tým, že tento film sa snaží zobraziť Oscara v čo najlepšom svetle(nerobí z neho úplného mučeníka, ale aj tak...), aby v divákovi vyvolal čo najväčšie emócie a to mi príde ako jediný cieľ filmu. Ja som jednoducho nebol schopný súcitiť s hlavnou postavou, pre mňa to bol stále malý drogový díler, ktorý podvádzal priateľku a nebol schopný udržať si prácu a iba v období pred novým rokom sa rozhodol, že sa polepší... Hodnotenie: 5.8/10(6.1.2014)

"Když jsem dostal od rodiny povolení zfilmovat tu událost, necítíte v tu chvíli nějaké břemeno, jako spíš velkou zodpovědnost. Tak to má ale každý filmař, který se do něčeho takového pustí, hlavně pokud jde o komunitu, která je mu blízká a má ji rád. Přijde vám, že jste nad tím získali určité vlastnictví. Cítíte, že je to hojící se rána a vy nechcete jít nějakým způsobem proti tomu nebo to tříštit. Mně zajímal pouze příběh toho kluka, který pocházel ze stejného místa jako já a byl zhruba ve stejném věku. Nešlo mi vůbec o tu střelbu, jen o ten lidský příběh." - Ryan Coogler(9.7.2013)

Takhle nějak vypadá rozporuplný film. Buďto vás to vtáhne a pohraje si to s vašima emocema, díky čemuž napálíte vysoké hodnocení nebo si naopak uvědomíte, že tohle se prostě stává a to na mnoha místech světa a každý den a tohle je tak jeden z bezpočtu případů, takže nic extra. Když to všechno skončí, zjistíte totiž, že asi tak hodinu z celého snímku (doslova) sledujete "poklidný " život "průměrného" amerického občana a na konci je pak výborně udělaná scéna na 10 minut. To je vše. Takže co s tím? Osobně zůstávám někde mezi, moc hezky zpracováno a zahráno, ale to téma je pro našince takové nic neříkající (uživatel Dadel to zde přesně vystihnul). 3*(24.12.2013)

Ta prehnana snaha vykreslit Oscara ako dobraka od kosti, mi casom zacala trochu prekazat. Na druhej strane prave vdaka tomu koniec o to viac zamrzi :-/(6.1.2014)

Nešťástný incident, který dal vzniknout tomuto filmu sám o sobě není až tak zajímavý (ne, že bych se na to díval jakože nic, ale vesměs to byla shoda náhod + policejní brutalita (ale zdaleka ne ve své nejhorší podobě)). Natočit okolo toho film pak může fungovat jen těžko.. a taky že to moc nefunguje. Film jako takový postrádá hlubší význam. Herci byli skvělí, ale dění filmu bylo prostě nezáživné a podstatných tam bylo vlastně asi jen 10 minut.(18.1.2014)

• Lobotomas

Pohádka od černoškého lidu pro černošký lid. Film se nesnaží čerpat z realného příběhu a ten poté představit divákům. Příběh přetvořen a zveličován. Pokud jste někdy někdo viděli řádění černoškého gangu, tak pochopíte jak vypadá realita :-)(26.3.2015)

Silný, no ničím ''výnimočný'' príbeh mapujúci jednu smutnú udalosť. Vďaka režisérovi je to zaujímavo natočené a vďaka Jordanovi výborne zahrané. Koniec bol zdrvujúci, no vyvolal vo mne aj hnev, že niečo takéto sa proste deje. Možno práve tento film niekedy k niečomu poslúži...(4.1.2016)

Prinúti Vás, si veľmi obľúbiť hlavného hrdinu a hlavne vďaka tomu sa na konci ,aspoň podľa mňa, nedá ubrániť slzám...(22.6.2014)