Fruitvale

Fruitvale

(festivalový název)

Fruitvale Station

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

Od filmu, který vyhrál cenu poroty a diváků na Sundance, jsem přece jen očekávala mnohem více. Snad je to tím, že jsem v USA nežila a nedokážu se vcítit do tamní mentality, ale příběh o napraveném tátovi od rodiny, který to schytal od zlé policie, mě téměř nijak nedojal. Vlastně mě pouze donutil učinit dva závěry: 1) Pokud pod stresem můžete jednat ve zkratu, nedávejte ke na dráhu policisty; 2) Pokud vás policisté odchytí jako podezřelé, chovejte se klidně, a nedávejte jí důvody k tomu, aby proti vám musela zasahovat.(3.7.2013)

Trochu zbytočne dlhý rozbeh filmu pri už tak krátkej stopáži. Dobrý príbeh, ktorý je však zrejme problém sfilmovať ako celovečerný film, aj napriek tomu však výborné spracovanie, dobrý Jordan a celkovo zaujímavý skutočný príbeh kde prišiel o život kriminálnik, no nie jeho zásluhou a skutočne o neprimeranom treste pre policajta.(2.2.2014)

naprosto nesouhlasím s tím, že by to bylo podbízivé. Naopak, bylo to velmi uměřené. Viděli jsme zdánlivě obyčejný den Oscara Granta, s prostřihy do minulosti, tak, aby mohl divák pochopit jeho osobnost. Rozhodně zde nebyl vykreslen jako nějaký svatoušek, ale jako někdo, kdo neměl úplně na růžích ustláno, kdo dělal pitomosti a měl průšvihy, ale na druhou stranu to nebyl v jádru hajzl. Celý film směřoval neodvratně k tragickému konci, díky předešlému seznámení s hrdinou a jeho okolím bylo finále filmu velmi emotivní. Nepřijde mi na tom nic divného, ani přehnaného, zvlášť když nejde o nic menšího než smrt člověka a to ne jen tak ve filmu, ale ve skutečnosti. Velmi kvalitní snímek, který zřetelně ukázal, že ve Spojených státech rasový problém stále přetrvává, i když v trochu jiné podobě než před padesáti lety.(10.6.2014)

• Saxos

Proč vlastně k celé tragédii došlo. Dva bývalí kriminálníci se začali rvát v metru. Následnou nezvládnutou akcí drážní policie pak došlo až k nejhoršímu. Mě říct policajt kdekoliv ve světě ať si dřepnu a držím hubu, tak sebou fláknu do půlmetrovýho bahna a nevyjde ze mě ani pšouk. O to ještě rychleji jestli bych byl bejvalej trestanec, kterej se chce v posledním dnu v roce polepšit.(1.8.2014)

Nie som uplne presvedceny, ze bol az taky "napraveny", ako lici film a ze ho strelili, ked uplne nic nerobil. Tiez poticka vo vlaku mohla mat uplne iny uvod a zaver a to uz potom sa dostavame k otazke, ci chlapec moc nemachroval. Mozno som nepsravodlivy, ale vnimam to ako paralelu k nasim tmavym, kedy on vas zapichne a vy ste vinny, lebo ste tam nemali byt!!!(19.9.2014)

Hodně silný debut od Cooglera a Spike Lee bude mít určitě radost, že má následovníka. ___ Na poli jednoho zdánlivě obyčejného dne výborně vykreslený charakter chybujícího mladíka snažícího se znovu postavit na nohy, který ale nakonec ukazuje, že jakmile jste v Americe mladý černoch se zápisem v trestním rejstříku a nemáte velkou kliku, jste v podstatě v háji. Výtečný kus angažované filmařiny, ale pořád si myslím, že ta etuda se psem je dost těžkopádné "foreshadowing" a moc tam celkově nezapadá. PS: Po tom, co jsem viděl Fruitvale Station a Creed, si troufám říct, že Michael B. Jordan je jeden z nejzajímavějších herců své generace.(19.4.2016)

[48. MFF Karlovy Vary] Nevím, zda jsem měl přehnaná očekávání, nicméně debut Ryana Cooglera není příběhem o nápravě mladého drogového dealera Oscara Granta, ale o duchu soudržnosti jeho famílie. Zdůrazňování rodinných hodnot (nevím, kolikrát už jsem v americkém filmu slyšel výrok o tom, že chlapeček/holčička by neměl/a vyrůstat bez táty) tu bohužel převažuje nad tématem rasové segregace a policejního násilí, které po Oscarově smrti spustilo v Oaklandu vlnu demonstrací. Přízrak amerických příběhů jménem „rodina na prvním místě“ doprovází i hrdinův pobyt ve vězení, kde mu jeho matka při návštěvě sdělí, že nad ním láme hůl. Líbila se mi ale nervní kamera nalepená na těla postav a také vhled do života "černých ovcí" v kalifornském Oaklandu činí z Fruitvalu docela solidní debut.(9.7.2013)

Snímek, ve kterém je 90% procent času určeno pro stotožnění s hlavním hrdinou, je velmi dobrým příkladem toho, že klišé je již dávno přežitým ''fenoménem''. V tomto kusu ho opravdu moc není. Pokud se Vám stane že zapomenete na úvodní autentické video (tak jako se to stalo mně), konec Vás dostane do kolen. Jediné co mi vadilo, byl způsob jakým do filmu zakomponovali flashback, který tam byl podle mně zbytečně. Kdyby film začínal autentickým videem, pokračoval scénou ve vězení a poté skočil o těch několik let dopředu, byl bych mnohem šťastnější.(13.8.2013)

Asi jeden z nejlepších filmů letošního festivalu v Karlových Varech (2013). Skvěle pojatá režie, která si získá srdce diváka a smrt Oscara se je díky tomu citový zážitek. Bohužel u nás velmi opomenutý film.(15.12.2013)

Filmařsky mě to nijak neohromilo... Samozřejmně příběh samotný to táhnul už od prvního "mobilního záběru", ale mě to nestačilo. Američané by se měli stydět, do jednoho, za to, že dopustili aby se z nich za ty léta, jejich vývoje, stal takový hnusně rasistický agresivní národ! ...75%(6.1.2014)

Za scénu se psem dávám o hvězdičku méně. To si mohli odpustit.(8.1.2014)

Skutočný príbeh o bývalom černošskom drogovom dílerovi ktorý sa po odsedení svojho trestu chce zaradiť opäť do bežného života a vrátiť sa k svojej priateľke a dcére. Avšak v novom začiatku sa mu stane osudný stret s políciou na Silvestra . Hodnotenie 68%(16.1.2014)

• 111a111

WTF?? Čo som to zase kurva videl?!?? Zase so mnou vyjebali títo pseudokritici bez štipky súdnosti, čo tu tak brutálne nadhodnotili takútu pičovinu až do červených čísel. 70 minút ukrutnej nudy o nejakom pologramtnom imbecilovi, ale pozor!!, hlboko v srdiečku je dobrý, to ten zlý svet plný predsudkov ho zkazil. Potom dostane nakladačku od hnusných rasistických policajtov, a na koniec daľších 10 minút nechutnej patetickej nudy z ktorej by som grcal!! Keby ho trafil lepšie a hneď tam by to skončilo, možno by to bolo na jednu *.(21.1.2014)

Policejní stát. 2 roky ? po 11měsících propuštěn ?? opravdu ? To je neskutečný....(18.6.2014)

Výborne spravený príbeh ale určite prikrášlený a pritiahnutý za uši. Nejedná sa mi o policajtov ale o hlavného hrdinu ktorý bol trošku viac v pozícii obäte.(4.8.2014)

• joywork

Aniž bych chtěl nějak nadržovat americkým policistům, všichni víme, s čím se tam denně musí střetávat a že jedna chyba na jejich straně a mrtví jsou oni. Takže pokud se dokážete vžít do role mladého bílého policisty na Nový rok v podzemce, který je obklopen stovkami podnapilých a zdrogovaných černochů, musí čelit přesile sice neozbrojených ale verbálně i fyzicky útočících zadržených, tak je vám jasné, že k chybě (byť fatálního charakteru) je jen kousek. Ti zadržení černoši se chovali jak na Václaváku v Praze, kde si ke zdejším strážcům zákona mohou dovolit turisté mnohonásobně více. Takže největší vinu bych hledal u zadrženého černocha, kdyby dodržoval pokynů policie, nic by se mu nestalo. Stejný výrok bych napsal, pokud by byl zastřelený hrdina filmu bílý, žlutý či Rom. Film mne svým dějem nijak neoslovil.(5.8.2014)

• tomino28

Je šokující, jaké příběhy mohou být skutečné a konec byl velmi intenzivním zážitkem, ale bohužel nedokázal vynahradit dlouhé čekání na "akci". A to i přesto, že slabá hodinka a půl je znakem toho, že tvůrci nechtěli snímek natahovat. Osobně bych vyměnil scény před onou událostí za možnost hlouběji se ponořit do děje následujícího po zásahu, zde ovšem Fruitvale končí, a to je škoda.(24.8.2016)

A opravdu to byl ve skutečnosti takový sympaticky působící rošťák, co se zrovna úplnou náhodou rozhodl, že se teda jako už fakt změní k lepšímu, a zrovna, jak na potvoru, ho sejme policajt, co si úplně náhodou spletl paralyzér se skutečnou pistolí pro velký kluky, s takovou, co opravdu střílí vostrý? OMG! No ale i tak to byl velice sympatický film.(28.3.2018)

Vůbec mi nesedlo, že režisérovou ambicí byla hlavně reinscenace událostí ve Fruitvale Station a sblížení nás diváků s Oscarem Grantem, abychom inkriminovanou událost prožili co nejhlouběji. Protože ona situace má "jenom" pár minut. Většina filmů podle skutečných událostí pojednává o dlouhodobých příbězích - trvajících několik hodin nebo let. No a Fruitvale incident trval pět minut, takže těch zbylých 80 minut filmu je vygenerovaných podle výpovědí rodiny, přátel, právního zástupce atd. (zdroj Wikipedie, samozřejmě.) A jak moc je ta hodina dvacet pravdivá nebo zidealizovaná, to se nikdy nedozvíme. Truchlil Oscar nad psem? Hrál si s dětma? Pomohl třem dívkám na záchod? Pomohl slečně s výběrem ryby? To teda těžce pochybuju... Třeba jo, co já vím, ale ten dojem manipulace z toho stejně čiší až moc.(5.1.2014)

Výborne urobené. Ako sprostý poliš zabil sprostého černocha.(15.2.2014)

• liBOREC564

Film o tom, jak jeden trestanec a prodejce drog s partou dělal bordel, lže policistovi, že ve ve rvačce nebyl, v přesile se navážejí do policistky a když neuposlechnou oprávněnou výzvu ať zůstanou sedět (což v té situaci 5 na jednu policistku chápu) situace eskaluje a oni se pořád chovají jako s odpuštěním prasata. Nemohou se divit, že ve vypjaté situaci dojde ke zranění a smrti. Hlavně, že je jasné, že má malou dceru a je to hrdina. Asi jsem ten film a příběh nějak nepochopil. Po filmařské stránce dobré, herecky i střihově zvládnuté dobře. Ale to podání bylo opravdu překroucené.(12.6.2014)