Fruitvale

Fruitvale Station

Fruitvale

(festivalový název)

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

solidní malý film,který je velmi dobře a líbivě natočen a táhnou ho slušní herci (Michaelu B.Jordanovi se nedá upřít charisma).Bohužel pro mě to celé až moc smrdí kalkulem a tvůrci moc dobře vědí,na co se diváci (hlavně v americe) chytnou.Po tom co jsem si během svátků zopakoval Help a přidal k tomu Danielsova Komorníka je v rámci trojboje o utiskování černochů tohle nejslabší kousek...70%(1.1.2014)

70% ... O obyčajnom černochovi, ktorý chcel zmeniť svoj život, no farba jeho pleti ho vopred odsúdila. Materiál vhodný k aktuálnemu dianiu v americkej polícii. Scenáristicky miestami trochu odfláknuté, ale inak emocionálne silné. A chápem použitie handy cam pre dosiahnutie väčšieho realistična, ale s výnimkou policajnej scény sa sem vôbec nehodila.(16.5.2015)

V prvom rade najmä pamiatka na smutnú novoročnú tragédiu, ktorá stála 22-ročného nevinného Oscara Granta život. O tejto udalosti sa u nás v médiach venoval len strohý príspevok v TV novinách, no asi sa nebolo veru čím chváliť. Čo sa však týka filmu, bol to pohľad na posledný Oscarov deň a pôsobilo to tak dosť neutrálne, čím asi chceli poukázať, že Oscar neviedol žiadny výstredný život. No skôr mi to pripomínalo dokument ako film, aj keď bol spracovaný tým epickým spôsobom (aj keď nie až tak zaujímavým). To vyvrcholenie bolo naozaj smutné, ako sa dalo aj čakať...(22.12.2013)

Celovečerní debut ze Sundance inspirovaný skutečnou událostí, je taková stará dobrá písnička, která zazněla již tolikrát, že už by mohla působit poněkud ohraně. Není tomu tak. Film poukazuje na přežívající rasismus v americké společnosti a sleduje okolnosti a následky násilné smrti dvaadvacetiletého Oscara Granta. Oceněný debutant zdařile kombinuje zdramatizované scény s reálnými záběry z šokující události, jejíž dopad na americké obyvatele podnítil řadu demonstrací proti policejní brutalitě. Možná by z toho mohl být ještě lepší dokument, ale i jako hraný film Fruitvale funguje perfektně a to především díky důmyslně vybranému hereckému ansámblu a důrazu na všední ,,malé" okamžiky posledního dne Oscara Granta.(3.7.2013)

Moc se mi nelíbí, jakým způsobem si Coogler diváka už od začátku zpracovává. Za pomoci laciných triků mu naprosto nekriticky vnucuje, že i když Oscar podvádí manželku a prodává drogy, je to vnitru dobrý člověk, což s přispěním Jordanova charismatu zákonitě musí vyústit v to, že divák si k postavě vybuduje sympatie a po šokujícím závěru bude znechucen a plný uměle vybudovaných emocí. I přesto ale musím uznat, že je Fruitvale Station interesantní, výborně zahranou a na debut překvapivě sebevědomě zrežírovanou záležitostí, která trpí jednoduchým a příliš předpojatým scénářem, a je na můj vkus přeci jen až moc velkým kalkulem.(9.1.2014)

• - Film sa natáčal na autentických miestach v kalifornskom Oaklande, San Franciscu a tiež v štátnej väznici San Quentin. Finálna scéna na vlakovej stanici Fruitvale sa natáčala takisto na totožnom mieste, kde sa stal aj skutočný incident a kde je dodnes v podlahe stanice diera od guľky. (MikaelSVK)

• - Aby producenti filmu neprekročili stanovený rozpočet, tak sa herečka Octavia Spencer vzdala svojho honoráru. (MikaelSVK)

• - Snímek obdržel dotacina ve výší 100 000 amerických dolarů od filmové školy San Francisko Film Society a dalších 100 000 dolarů od Nadace Kennetha Rainina. První částka padla na produkci, druhá na post-produkci. (Dr Lizal)