Fruitvale

Fruitvale

(festivalový název)

Fruitvale Station

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

Celovečerní debut ze Sundance inspirovaný skutečnou událostí, je taková stará dobrá písnička, která zazněla již tolikrát, že už by mohla působit poněkud ohraně. Není tomu tak. Film poukazuje na přežívající rasismus v americké společnosti a sleduje okolnosti a následky násilné smrti dvaadvacetiletého Oscara Granta. Oceněný debutant zdařile kombinuje zdramatizované scény s reálnými záběry z šokující události, jejíž dopad na americké obyvatele podnítil řadu demonstrací proti policejní brutalitě. Možná by z toho mohl být ještě lepší dokument, ale i jako hraný film Fruitvale funguje perfektně a to především díky důmyslně vybranému hereckému ansámblu a důrazu na všední ,,malé" okamžiky posledního dne Oscara Granta.(3.7.2013)

Přiznávám, nemám rád aktivisty pro jejich jednorozměrné vidění složitých problémů. Aktivismus přinejmenším zplošťuje a znesnadňuje diskuzi, dívám se zkrátka na jeho projevy s podezřením. Fruitvale ale primárně nevyčítám aktivistické postoje a emoční manipulaci; snímek zkrátka spadá do kategorie angažované kinematografie. I když se s jeho cíli celkem ztotožňuji, zároveň konstatuji, že jsem už hodně dlouho neviděl titul, který by tak okatě vděčil za vítězství ve festivalovém klání svému námětu. Je totiž příliš dlouho nevzrušivý a nenápadný, schází mu důraznost a provokativnost, nekorektní rebelství ve stylu Spikea Lee. Nenacházím tady ani režijní a scénáristické mistrovství. Tři hvězdičky jsou tentokrát spíš ze slušnosti a pro ten námět. Celkový dojem: 50 %.(18.8.2017)

Až do scény v metru je to zralé na odpad. Závěr, o kterém má celý film hlavně být, to ale zachraňuje. Jinak je to teda pěkný svinstvo. Mimo jiné klasický případ dvojího metru - policista za tu vraždu dostal 2 roky a po 11 měsících ho propustili. Kdyby to bylo naopak, tak Oscar dostane z fleku křeslo.(13.5.2014)

Divácká obec v Sundance si poplakala a poslala nám sem, do buranova střední Evropy, film, který nás má dojmout nad tím, že lidská práva jsou za mořem trochu mimo kurz v momentě, kdy se začnou mezi sebou kočkovat různá etnika. Sorry guys, ale já v tom vidím především dokonale vykalkulovanou selanku o polepšeném černochovi, který nastoupil do špatného vlaku. Herci bez diskuze boží, režijně vlastně velmi jisté, ale ten jímavý tah na bránu diváckých slz prostě odmítám akceptovat.(3.7.2013)

Poutavě zdokumentován poslední den Oscara Juliuse Granta III, kdy by chladně zastřelen do zad policistou, který vypověděl, že si spletl pistoli s taserem. Scela jistě film vznikl hlavně díky vlně protestů, který se krátce po střelbě v USA konal. Předpokládám, že jinak by to upadlo v zapomnění. Co ale musím uznat, že hlavní představitel Oscara - Michael B. Jordan se na roli velmi dobře připravil a skvěle zahrál. Nic nenechal náhodě, nicméně nemůžu dát plnou palbu, protože i když tragický konec je jistě smutný, filmaři udělali z Oscara skoro svatého, ale upřímě on žádný svatoušek nebyl. 4*(5.1.2014)

• - Film sa natáčal na autentických miestach v kalifornskom Oaklande, San Franciscu a tiež v štátnej väznici San Quentin. Finálna scéna na vlakovej stanici Fruitvale sa natáčala takisto na totožnom mieste, kde sa stal aj skutočný incident a kde je dodnes v podlahe stanice diera od guľky. (MikaelSVK)

• - Zpěvačka Billie Eilish označila tento film za svůj nejoblíbenější. (Katzenklo)

• - Společnost The Weinstein Company odkoupila snímek za 2 500 000 amerických dolarů dva dny po jeho premiéře na filmovém festivalu Sundance. (Dr Lizal)