Fruitvale

Fruitvale

(festivalový název)

Fruitvale Station

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

Sice se celou dobu nic převratného neděje, ale i tak oněch 80 minut vydržíte. Na konci mátě chuť říct "Zasraný policajti", na druhou stranu všichni víme, s jakými živly se muži zákona dennodenně střetávají. Není pak divu, že jednomu ruplo v bedně a Oscara Granta jednoduše zastřelil. Jinak postava Oscara byla ztvárněna a vyobrazena velmi dobře. Citlivý mladý muž, kterému pojem "rodina" rozhodně není cizí. Osud mu však nedopřál být s rodinou dlouho. 70%(21.7.2014)

Vcelku zajímavý film o jedné nešťastné události do které byl zapleten černoch a policajti. Popis celé situace se zdál věrohodný, i když člověk nkdy neví. Samotný incident byl asi natočen jak se opravdu stal neb to natočilo několik lidí na svůj telefon. Po této události nastaly v Oaklandu velké nepokoje, ale ty film už neřeší a nezmiňuje, což je škoda.(23.6.2014)

• Bobik9

Přemrštěně vysoké hodnocení. 69% je skutečně moc. Je to film bez atmosféry, který nevypráví vůbec o ničem. A přesto, že ten konec je smutný a je mi Oscara líto, tak si nemyslím, že byl jeho příběh natolik inspirativní, aby z něj vznikl takhle úspěšný snímek. Michael B. Jordan je dobrý, ale nijak zajímavý. Melonie Diaz mě bavila trošku více a Chad M. Murray a Keevin Durand neměli velikou roli (bohužel). Zajímavé okamžiky by se daly stlačit do 30ti minut a ničemu by to neuškodilo, ba naopak. Slabší 2*. Nehodnotí se lidský osud, ale film!(1.12.2014)

• Baxt

Film, který má údajně bojovat za rasovou rovnoprávnost, ale příhoda, kolem níž je to celé vystavěné, není důsledkem nějakého rasově motivovaného činu, jen blbé náhody. O utlačování rasových menšin nebo o společenských poměrech v Americe to nepoví vůbec nic. Kdyby Oscar v osudový den spadl pod koleje metra, vyšlo by to nastejno. Spike Lee má radost a duchovního nástupce.(21.12.2013)

„KDE JE TATÍNEK?...“ /// (no kde by byl, když ho naposledy viděli ve stanici Fruitvale 1.1.2009?) Film, kterej musel (fakt musel!) natočit černoch. Nic proti diskriminaci, ale bílej by to tak hezky vodvyprávět neuměl. Jako že nemusíš úplně špatnej, jak se snažíš změnit… a stejně tě ty hovada… Vono spíš záleží na okolnostech. Třeba na rozhodnutí („jeď metrem!“… „no tak jo.“) Sledujeme střípky z posledních dnů Oscara, kterej žije takovej normální život. (hodinu a půl? vo čem chtěj vyprávět?) A tak skoro hodinu a půl vyprávěj – nenuděj, prostě Oscar má rodinu, krimi minulost…, ale stejně čekáme na trmu-vrmu ve stanici Fruitvale, která ve mně emoce nevzbudí. A končí to agitkou a pozvánkou do Fergusonu. (Asi trochu kecám…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Radím parchantovi, aby jezdil metrem (je černej a chcu, aby umřel). 3.) Thx za titule „Richja“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(4.2.2016)

• - Snímek obdržel dotacina ve výší 100 000 amerických dolarů od filmové školy San Francisko Film Society a dalších 100 000 dolarů od Nadace Kennetha Rainina. První částka padla na produkci, druhá na post-produkci. (Dr Lizal)

• - Zpěvačka Billie Eilish označila tento film za svůj nejoblíbenější. (Katzenklo)

• - Film sa natáčal na autentických miestach v kalifornskom Oaklande, San Franciscu a tiež v štátnej väznici San Quentin. Finálna scéna na vlakovej stanici Fruitvale sa natáčala takisto na totožnom mieste, kde sa stal aj skutočný incident a kde je dodnes v podlahe stanice diera od guľky. (MikaelSVK)