Upír ve věžáku (TV film)

Komedie / Rodinný

Československo, 1979, 60 min

Ludvík Ráža

Karel Čabrádek

Milá, vtipná, úsměvná, oddechová záležitost. Tomáš Holý je prostě jen jeden, ať už jeho šibalský úsměv, překvapené oči nebo zadumaný výraz "přemejšlim a potřebuju klid" je nenapodobitelný. Ve vymýšlení způsobů, jak se zbavit potenciálního švagra-upíra, mu zdatně sekunduje filmový bratr a zastaví je až tatínkův pásek: "Copak jsem jim to nevysvětlil? Celou noc museli spát na břiše."(23.7.2018)

naposledy jsem tuto komedii viděla jako dítě, ve věku TH. (jsme stejný ročník)..docela mne to bavilo. Tak jsem se podívala včera a řezala se smíchy... tolik krve u knihovníka Tomáše (Abrháma), jsem taky nečekala, ale nejvíc mne dostala četba pohádky O sedmero krkavcích,na konci filmu...to mne velice pobavilo... TH skvěle sekundoval Míra Batík....(9.3.2020)

Tohle je spíš taková úsměvná bakalářská povídka. Halucinace pro zasvěcené fanoušky československého filmu - Větrovec má fousy, Bohdalová je uklizená do pozadí, Veškrnová hraje praštěnou uťáplou učitelku s brýlemi a Abrhám hraje místo obvyklého zkušeného svůdníka plachého starého mládence také s brýlemi! Snaha byla. Za zmínku stojí, že film zaznamenává klasická paneláková patra a byty, nostalgie kulminovala :) A nelze opomenout, že v tomhle filmu se každou chvíli obědvá nebo večeří, až už jsem měl chuť na řízek se salátem.(10.12.2009)

Pro některé upíry (hlavně muzikálového Dráculu) mám slabost a stejně i pro Tomáše Holého, který neměl a stále nemá mezi dětskými herci konkurenci. Jeho reakce, kukuč do zrcadla nebo "pan Růžička je asi vysavač" nebo "...že ji chce na pití a ne za ženu..." (tedy rozuměj v příběhu upír Abrhám svou Veškrnovou) .... "nechce ani dceru ani syna, chce krev.... je to úúúpír.... no vám to není jasný?" :-)) .... a další a další - prostě super.(5.4.2018)

Pro mě na pomezí dvou a tří hvězd, ale scéna, kdy bratr Ládi předvádí svou chorobu u oběda a Josef Abrhám se toho hned chytí, je vrcholem tohoto filmečku. Skvělé obsazení tuhle blbůstku mírně vylepšuje. Jiný herec - možná jen Menšík nebo Sovák, než Abrhám by asi nedokázali tak přesvědčivě takového ňoumu zahrát. A Tomáš Holý byl jako kluk prostě geniální herec, žádné tak přirozené dítě se podle mě neobjevilo ani do té doby ani od té doby.(9.3.2020)