Upír ve věžáku (TV film)

Komedie / Rodinný

Československo, 1979, 60 min

Ludvík Ráža

Karel Čabrádek

Pro některé upíry (hlavně muzikálového Dráculu) mám slabost a stejně i pro Tomáše Holého, který neměl a stále nemá mezi dětskými herci konkurenci. Jeho reakce, kukuč do zrcadla nebo "pan Růžička je asi vysavač" nebo "...že ji chce na pití a ne za ženu..." (tedy rozuměj v příběhu upír Abrhám svou Veškrnovou) .... "nechce ani dceru ani syna, chce krev.... je to úúúpír.... no vám to není jasný?" :-)) .... a další a další - prostě super.(5.4.2018)

Tohle je spíš taková úsměvná bakalářská povídka. Halucinace pro zasvěcené fanoušky československého filmu - Větrovec má fousy, Bohdalová je uklizená do pozadí, Veškrnová hraje praštěnou uťáplou učitelku s brýlemi a Abrhám hraje místo obvyklého zkušeného svůdníka plachého starého mládence také s brýlemi! Snaha byla. Za zmínku stojí, že film zaznamenává klasická paneláková patra a byty, nostalgie kulminovala :) A nelze opomenout, že v tomhle filmu se každou chvíli obědvá nebo večeří, až už jsem měl chuť na řízek se salátem.(10.12.2009)

Poněkud pozapomínaný československý film, který si diváky získal hlavně skvělým výběrem herců a humorným pojetím. Hlavní prim zde patří dětské představivosti, které se rozhodně meze nekladou. Naši dva malí hrdinové připraví nejen své sestře, ale i divákům opravdu několik velice peprných momentů, na které se jen tak lehce zapomenout nedá. Atmosféra filmu má v určitých chvílích skutečně zajímavý „lehce strašidelný“ nádech a to především při návštěvě u knihovníka doma. Jinak je však film hlavně humornou záležitostí a divák se tu nasměje docela dost. Dopomohli k tomu i hodně slušné herecké výkony všech zúčastněných. Ono se taky není moc čemu divit, protože co jméno – to pojem. Zahrála si zde celá řada v té době velice oblíbených herců.(28.4.2011)

Milý televizní příběh s poměrně jednoduchou a ničím nepřekvapující zápletkou, doprovázen však hereckou elitou - v čele s nepřekonatelným Tomášem Holým. Tento človíček měl opravdovou moc proměnit snad vše, čeho se "dotkne", ve zlato - tedy to televizní. Nesmím však opomenout ani jako vždy skvělé Dagmar Veškrnovou a Josefa Abrháme coby mileneckou dvojici či manželský pár v podání Jiřiny Bohdalové a Josefa Větrovce. V hlavě mi utkvěly především tyto obrazy: Tomáš Holý alias Vláďa se na sebe dívá do zrcátka poté, co opustil útroby holiče - ten jeho kukuč je nezapomenutelný:). Dále pak Dagmar Veškrnová jako starší sestra Eva při svém svatebním dnu, odělna celá v bílém, na tváří tlusté obroučkové brýle a v ústech umělé řezáky, to vše ozdobeno širokým úsměvem:) A konečně "rádiový hlas", který po ránu napomíná školáky, že "už je čas, hajdy do školy!" Normálně by to bylo za 3 hvězdičky, ale díky především Tomáši Holému a milé televizní studiové atmosféře té doby dávám hvězdy čtyři, 65%.(23.7.2008)

Tohle bylo nápadité. Dokonce to umělo pracovat s atmosférou a zanícení dvou kluků do upírské tematiky, bylo podáno dost přesvědčivě. Kvalitní dětský televizní film, ve kterém jsou všechny složky vzácně vyvážené. Kdyby to bylo ještě více strašidelnější, tak bych se nezlobil. Jenže dneska v přívalu opravdových hororů, tohle nemá šanci. 60%(27.12.2010)