kareen

Falcón je vskutku trochu prapodivná směska. Britská minisérie podle románové předlohy anglického spisovatele, která se kompletně odehrává ve Španělsku, přičemž představitel hlavní role je herec Irsko-Dánsko- Maďarského původu, co žije na Novém Zélandu a ostatní vesměs Britové, co hrají místní domorodce, ovšem mluvící čistou angličtinou, takže španělštinu tam uslyšíme leda tak v pozadí od komparsu. Na mě to působilo trochu zvláštně, ale zvykla jsem si. Jinak je pro mě strašně těžké Facóna hodnotit. Po stránce formy je totiž naprosto skvělý a je tu spoustu věcí, které mě přímo uchvátily. Typově i charismatem nepřehlédnutelný detektiv Falcón, vynikající hudba, chvílemi nádherná kamera i pár skutečně působivých scén, což společně s dusnou, pulsující atmosférou španělské Sevilly dává dohromady originální, nadprůměrný celek. Problém jsem měla až s obsahem, jak dobře totiž funguje seriál po výše zmíněné stránce, o to horší je to s detektivní linkou. Série má čtyři díly, které jsou rozděleny do dvou dvouhodinových případů, první případ je dost spjatý přímo s osobním životem ústředního hrdiny, druhý už je trochu klasičtější. Já nejdřív myslela, že to, jak si zaboha nemohu zapamatovat, kdo je kdo ve vyšetřování, nebo jak přišli k některým domněnkám a pod. je dané jen mou nedostatečnou pozorností, ne-li přímo zabedněností, pravda je ale taková, že chyba je tentokrát komplet na straně scénáře. Ten totiž nepředkládá srozumitelné vyšetřování ve stylu lineárního pátrání, kdy jeden důkaz vede logicky ke druhému, ale je spíš nahodilou psychologickou sondou do utrápeného stavu Falcónovy mysli, od které se odvíjí vše ostatní. Což ovšem nemusí být nutně chybou a někomu to třeba může i vysloveně vyhovovat, klasickou kriminálku ovšem nečekejte. Závěr první dvouhodinovky mi navíc přišel malinko přitažený za vlasy, ale to je spíš otázkou názoru. Přes všechna (pro mě) negativa, která jsem popsala, přesto Falcóna doporučuji, zabitý čas to určitě nebude. 70%. ()

snaked

Viděla jsem kdysi, ještě než se Falcón objevil na csfd.) Kopíruju z článku: "Po Wallanderovi, Zenovi a Death in Paradise bylo učiněno poptávce po atraktivních zahraničních lokacích za dost i v sérii Falcón, která se stala druhou produkcí Sky Atlantic po ambiciózním šestidílném transgender dramatu Hit & Miss (2012). Dvě dvoudílné epizody se odehrávají v dusné španělské Seville, kde šéfinspektor Javier Falcón (jižansky přesvědčivý poloviční Maďar a Novozélanďan Marton Csokas) řeší případ, který souvisí s jeho minulostí. Vyšetřovatel s tajemnou minulostí je divácky zajímavý, otázkou je, jestli zůstane tak zajímavý i poté, co se na konci první řady jeho tajemství osvětlí. Ke zadaptování jsou každopádně k dispozici ještě tři romány ze série Roberta Wilsona. Falcón je rozhodně po stylové a hudební stránce zajímavá série, kterou umocňuje velmi dobrý herecký výkon protagonisty." (http://25fps.cz/2013/britske-krimi-tv-2012-2013/) ()