Planeta oceán

Dokumentární / Dobrodružný

Francie / Velká Británie, 2012, 93 min

Michael Pitiot

Josh Duhamel

Bertrand mě potěšil už s Home, kdy mi ukázal planetu z naprosto jiného úhlu než ostatní dokumentaristé. Planety Oceán je logicky věnována pouze mořím, nicméně jsem musel při sledování seznat, že tak poučný dokument jsem asi nikdy neviděl. Akorát mě ta voda až tak nezajímá, takže plný počet z toho nebude. 90%(20.7.2017)

Ti obyvatelé oceánů to fakt nemají jednoduchý. Jak k tomu přijde takový tuleň, když se musí tulit ke smradu z jakýchsi vypraných ponožek, nebo dokonce sardinka která tu špínu z nich dokonce chlastá. Tuhle na jaře se mi jich zželelo, tak jsem pár rybek vytáhl, osušil a nechal nahřát na sluníčku, aby se po Zimě trochu prohřáli. Jenže byli už tak nasáklé těma hnusama, co do té vody vypouštíme, že vzápětí začali hrozně smrdět, až z toho sami omdlely. Asi proto se musí permanentně koupat. Já být rybou, asi bych ze zoufalství skočil do nejbližší konzervy.(30.5.2014)

• nascendi

Pútavo nakrútený dokument, ktorý zodpovedá nielen na otázku: Odkiaľ pochádzame?, ale neúspešným varovaním pred odpoveďou na otázku: Kam smerujeme? súčasne odpovedá aj na poslednú z otázok: Kto sme? Údajne najrozumnejšia bytosť na planéte nezvládla ani vlastné rozmnožovanie a v mene kolektívneho prežitia drancuje zvyšné zdroje a znečisťuje to, čo zatiaľ nebolo zamorené. Zdanlivo nekonečné oceány tomu zatiaľ odolávajú, ale ani rovnovážne pomery v nich nebudú donekonečna odolávať samodeštrukčnej schopnosti ľudstva. Každý takýto dokument je cenný minimálne preto, že ukazuje to, čo zajtra už nemusí existovať.(18.8.2014)

Tenhle dokument si to uplně nezaslouží, protože je z nich v topce asi nejlepší. Ale to už je docela na poblití ty propagantistické eko dokumenty. Co mne na tom nejvíc štve je, že ty obrázky jsou prostě nádherný, ale argumenty nula nula nic. Neříkám, že se k planetě Zemi chováme ideálně, ale neuměl by mi to někdo vyargumentovat informačně a bez emocí? Šílený byl voiceover Joshe Duhamela, ještě že to šlo přepnout na noname českou dabérku, která byla o 100% lepší. Kdo moc nefandí ekologii a kydání si hnoje na hlavu za něco za co nemůže, nemusí, tak ať si to pustí bez zvuku a k tomu nějakou pěknou hudbu, bude to lepší zážitek. 5/10(2.1.2016)

Velká bezmoc a zoufalství, ani navrhovaná řešení na konci mě neuklidnily, protože jsou z říše sci-fi. Zajímalo by mě, kdo asi tak půjde říct miliardovým nadnárodním korporacím: "Hele už toho rybolovu nechte, rozvrátili jste v oceánech ekosystém." Je to čirá depka. Já se toho možná už naštěstí nedočkám, ale obávám se, že moje děti budou na mnoho druhů ryb koukat už jen v dokumentárních filmech a oceány zaplaví medůzy. A bude ještě hůř: jen pro zajímavost, v roce 1960 nás byly 3 miliardy, dnes je nás skoro 7 a půl miliardy a neustále populace lidí roste....a kdo zredukuje nás?(25.4.2016)