Planeta oceán

Francie / Velká Británie, 2012, 93 min

Michael Pitiot

Josh Duhamel
  • wampilenka

Děsivě krásně natočená propaganda. Jakmile se na scéně objevil predátor, zazněla dramatická hudba. Oproti tomu plachtění býložravého rejnoka, který žije v symbióze s malými rybičkami, doprovázela hudba jásavá. A tuto symbiózu nazvali tvůrci filmu podmořskou !solidaritou!. Ehm. Horší ale než masožravá ryba je člověk. Přesněji, rybářskou vesnici hlas vypravěčky ještě toleroval, ale velkoměsto už ne. Lidé si prostě dovolili moc, když slezli z těch stromů. To jsem ještě netušila, jakou třešničku film na závěr nabídne: vzdejme se náboženství, stejně nás nezachrání, zachrání nás jedině naše inteligence. Krom toho, že to tvrzení je blbost, je to ještě pokrytectví: Hodinu a půl jsou na nás chrlena dogmata enviromentalismu a pak toto. Koukat na to příště, tak jedině s vypnutým zvukem, případně si k tomu místo původního znění pustím nějakou oblíbenou hudbu.(12.1.2016)

Úprimne, hneď z úvodu som mal v tomto dokumente problém so štýlom rozprávača. Chvíľku mi trvalo, kým som si zvykol. Časom si ma však Planet Ocean získala a som tomu rád. Podobné dokumenty by mali ísť do sveta. A šíriť ich. Osobne mi najviac imponovali záverečné návrhy riešení. Ale všetci vieme, že od stola sa ľahko kričí a skutočné riešenia sú na dlhé lakte. "Rio de Janeiro. Ako inde na svete, aj tu sme postavili kolos, symbol večnosti. Akokeby nás mal ochrániť. Zamyslene hľadí na oceán, ale čo pre nás môže urobiť? Nezachráni nás žiadne náboženstvo, žiadna viera. Nemáme čas ďalej veriť vo svet raja. Vidieť budúcnosť a pripraviť sa na ňu nám umožní len naša inteligencia. Ešte môžme zmeniť smer..."(29.5.2014)

• nascendi

Pútavo nakrútený dokument, ktorý zodpovedá nielen na otázku: Odkiaľ pochádzame?, ale neúspešným varovaním pred odpoveďou na otázku: Kam smerujeme? súčasne odpovedá aj na poslednú z otázok: Kto sme? Údajne najrozumnejšia bytosť na planéte nezvládla ani vlastné rozmnožovanie a v mene kolektívneho prežitia drancuje zvyšné zdroje a znečisťuje to, čo zatiaľ nebolo zamorené. Zdanlivo nekonečné oceány tomu zatiaľ odolávajú, ale ani rovnovážne pomery v nich nebudú donekonečna odolávať samodeštrukčnej schopnosti ľudstva. Každý takýto dokument je cenný minimálne preto, že ukazuje to, čo zajtra už nemusí existovať.(18.8.2014)

Ti obyvatelé oceánů to fakt nemají jednoduchý. Jak k tomu přijde takový tuleň, když se musí tulit ke smradu z jakýchsi vypraných ponožek, nebo dokonce sardinka která tu špínu z nich dokonce chlastá. Tuhle na jaře se mi jich zželelo, tak jsem pár rybek vytáhl, osušil a nechal nahřát na sluníčku, aby se po Zimě trochu prohřáli. Jenže byli už tak nasáklé těma hnusama, co do té vody vypouštíme, že vzápětí začali hrozně smrdět, až z toho sami omdlely. Asi proto se musí permanentně koupat. Já být rybou, asi bych ze zoufalství skočil do nejbližší konzervy.(30.5.2014)

Naprosto úchvatný a zároveň velmi znepokující film. Po shlédnutí jsem si začal uvědomovat všechno to akutně hrozící riziko, k tomu také byl film natočen. Splnil naprosto účel a doufám, že dokáže přesvědčit na té konferenci hlavy států, že se jedná o bezprostřední ohrožení, a že je potřeba zakročit!!!(10.4.2013)