WikiLeaks

The Fifth Estate

WikiLeaks: Informačná vojna

Drama / Thriller / Životopisný

USA / Indie / Belgie, 2013, 128 min (Alternativní: 123 min)

Není trochu brzo na heroizaci/démonizaci WikiLeaks a jejich tvůrce, popřípadě rozumování nad jejich dopadem na novinařinu, svět a společnost? IMHO je, střídavě (ne)zajímavé nedávné konání jednoho umanutého egoistického typa sice nenudí díky umělé dramatizaci a modernímu hávu, ale svou objektivní výpovědní hodnotou se blíží nule jak pro odpůrce/obdivovatele, tak pro neznalé.(3.2.2014)

Film o strete dvojch rozdielnych osobností a pováh. Juliana Assangea a Daniela Berga, ktorí na začiatku sledujú spoločné ciele a majú spoločnú víziu o zmene sveta prinášaním pravdivých informácií o dianí na ňom v závere však zistia, že ich predstava o pravde a jej interpretácii je predsa len odlišná a nezlúčiteľná. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že tento film je tiež len jednou z verzií možných právd a vyberá si cestu, ktorou nám ju chce podať.Táto pravda je sprostredkovaná prostredníctvom spomienok Daniela Berga, ktorý samotný pohľad na mnohé udalosti iste skresľuje avšak nemožno povedať, že by verzii Juliana Assangea nebol daný priestor, naopak tá jeho pravda je tam tiež všade prítomná a v závere ešte trošku znásobená. Celý kameň úrazu filmu možno tkvie v jeho neprehľadnosti a od diváka neznalého problematiku týkajúcu sa fenoménu WikiLeaks vyžaduje úplné sústredenie čo však ešte stále nezaručuje jeho pochopenie. Ja som však tento nedostatok ochotná prehliadnuť vzhľadom k tomu, že samotná prezentácia predstáv a myšlienok oboch hlavných hrdinov o pravde a o tom prečo vlastne u nich na záver došlo k vzájomnému bolestnému odcudzeniu mi je z filmu viac ako zrejmá, aj napriek tomu zahlteniu množstvom prebytočných informácii, isteže v tomto filme išlo aj o ne, len škoda že niekedy bohužiaľ vyhrávali nad samotným dejom.(30.1.2014)

Vědění je moc. Příběh jedné myšlenky na pozadí několika konfliktů: střet internetových pionýrů a tradičních umírajících médií, práva na informace a práva na soukromí, australského podivínského samorosta a rakouského idealistického hackera. Film trochu jako Wikileaks: kopa informací a balastu na jednom místě, ale vybírat, třídit a analyzovat je musíte po vzoru Popelky sami, nikdo vám v tom nepomůže. Ani brilantní duo Cumberbatch-Bruhl.(23.10.2013)

"Myslela jsem, že Američané si cení svobody projevu jako své matky." To já taky, protože to pořád říkají. A taky neustále melou o tom, že chtějí mír a ve jménu Boha rozpoutávají války po celém světě. Zkrátka lžou celému světu a když jsou přistiženi při lži, tak okamžitě naloží tomu, kdo si to dovolil zveřejnit. Proto je mi sympatický každý jedinec s jedním serverem, vydávající se za stovky dobrovolníků s mnoha servery, který se vydá do boje s mocnými. Assange je sice patrně šílenec s ohromným egem, ale jeho činnosti si hrozně vážím, i když Domscheit-Berg na mne působil mnohem sympatičtěji. Já jsem se tedy v historii WikiLeaks nikdy nepřehraboval natolik svědomitě, abych mohl hodnotit historickou věrohodnost tohoto snímku, ale s klidným svědomím mohu napsat, že jsem se při něm bavil a chlupy na mých zádech jisté napětí taky zaznamenaly.(15.2.2016)

Keby Julian Assange nebol idiot v tom, že nechcel editovať získané informácie, čiže by sa dostávali von s nimi aj mená informátorov, mohol byť WikiLeaks už niekde inde. Identita všetkých informátorov a hekerov takéhoto typu by mala byť chránená. Napriek tomu cenzúra, ktorá WikiLeaks zahalila, je neuveriteľná. Film mi ale nebol sympatický a herci sa mi javili príliš afektovane, jediným plusom mi bola Alicia Vikander, ktorá hrala Bergovu frajerku. Berg je svojim spôsobom rovnaký egocentrický karieristický maniak ako Assange a to je ten dôvod, prečo v takýchto kruhoch pseudointelektuálov, potenciálnych géniov, kde každý chce byť alfa, sa nič nedotiahne do konca, a myšlienku zničia sami jej tvorcovia.(2.6.2018)

• - Julian Assange napsal dlouhý dopis Benedictu Cumberbatchovi, který ho měl hrát, aby tuto nabídku odmítl. (morgos)

• - Během natáčení musel Benedict Cumberbatch nosit tři různé paruky, falešné zuby a modré kontaktní čočky, aby odpovídal fyzickým vlastnostem Juliana Assange. (Zdroj: wikipedia.org) (s.m.43.)

• - Film silně krityzoval Julian Assange. Prý nepopisuje podstatu serveru WikiLeaks a je shovívavý k americké vládě. (morgos)