Prominentní Hitlerův generál, nebo zrádce Říše? Generál polní maršál Erwin Rommel (Ulrich Tukur) je v době druhé světové války jedním z nejuznávanějších velitelů německé armády. Své taktické schopnosti předvedl během bojů v Africe, kde získal přezdívku Pouštní liška. Právě proto jej Adolf Hitler pověří přípravou tzv. Atlantického valu, tedy obrany proti očekávané invazi spojeneckých vojsk ze západu. Tehdy Rommel narazí na problémy, které na rozdíl od oficiálních filmových týdeníků ukazují skutečný stav bojující země. Armáda již nemá dostatek divizí, které by mohly západní frontu ubránit. K dosud oddaným německým velitelům se dostávají šokující informace o masovém vraždění Židů na okupovaných územích. A někteří důstojníci začínají opatrně mluvit o svržení Adolfa Hitlera. I k Rommelovi se dostanou informace, podle kterých se na vůdce dokonce chystá atentát… (Česká televize)

Tom_Lachtan

televizní dialogovka, plná nacistických generálů, co by všichni nejraději demokratický proces a odsouzení strýčka Adolfa a jedinými nazzi-padouchy jsou tu páni esesáčci, kteří jsou všichni bez vlasů a s padoušskými zlopohledy, které by jim mohl závidět leckterý béčkový padouch. Nechápejte mě špatně, jsem rád, že tu jsou obě tváře důstojnictva, ale tady je to přespříliš černobilé a je to škoda, protože většina generálů, co se zde vyskytují jsou hodně zajímavé osobnosti. PS: Hitler je tu naprosto směšná figurka, co si kreslí antické sloupořadí do notýsku a herecky je zcela nezvládnutý, takový (absolutně neodceněný a zde notně vysmívaný) Pavel Kříž v Lídě Baarové je asi dvousetkrát lepší Adolf ()

Big Bear

Nepřítele těžko kdy budeme milovat, můžeme jej však respektovat. Rommel je z těch, kteří si respekt zaslouží. Byl to schopný muž a velice schopný vojevůdce a do dějin válek se zapsal stejně nesmazatelným písmem podobně jako Ike, Patton či Monty. A to i když byl ve finále vlastně 2x těžce převálcován v Africe i ve Francii. Ne však vždy zcela vlastní vinou, chybou svých rozhodnutí či rozkazů. Divil jsem se až té neuvěřitelné podobnosti Ulrycha Tukura s jeho historickým protějškem. Oč zde podoba seděla o to kontrastněji působil si absolutně nepodobajícíc se Hitler a někteří generálové. Kdo nebude znát ta známá jména, asi se v to všem brzy ztratí. Generálů je filmu opravdu mnoho a střídají se stejně rychle jako se střídala velení jednotlivých front, kdy neschopné generály nahrazovali schopnými aby se následně ukázalo, že i oni jsou neschopní... Nebylo to však v generálech, ale v obrovské spojenecké převaze a zejména díky nadvládě ve vzduchu. To si ale Hitler neuvědomoval, nebo minimálně nepřipouštěl. Film mapuje příjezd Rommela do Francie, převzetí otěží s dobudováním Atlantického valu a následnou invazi do Normandie. Větší část filmu je věnována operaci Valkýra v rámci níž je stále zapojení Rommela předmětem často divokých diskusí a spekulací. Osobně se přikláním k filmovému výkladu. Věděl a nehlásil, ale aktivně se nepodílel a s vraždou / atentátem nesouhlasil. Ale hlásit se musí a v roce 1944 kdy se Tisícileté říši odtikával necelý poslední rok existence bylo pro nacistické velení ,,nehlášení'' stejné, jako by se aktivně podílel. Myslím, že jako stratég a vojevůdce musel z některých Hitlerových rozkazů šílet a že to asi bylo tím bodem zlomu, kdy začal přemýšlet o někom jiném. Řekl to jasně. ,,Raději bych byl abychom byli kolonií Britů, než aby nás připojili k Rusku''. Ve filmu se moc nebojuje, ale tvůrci si celkem dali práci s dobovou technikou, unifomami atd.. takže film působí opravdu válečně i když je to spíše konverzační drama. Sem tam jsou do něj vloženy dobové záběry ať už jako filmové týdeníky či přímo záběry z bojů. Souhlasím zde s řadou komentujících, že tam i na mně bylo moc těch ,,hodných'' (chápej okupantů!) Němců a málo těch zlých, které zastupoval holohlavý esesák (jak jinak). I Rommelo rozčilování se nad deportacemi Židů nevím zda je nějak podloženo a zda má mít ve filmu místo. Rommel byl člověk, který slepě věřil v Hitlera. Ačkoliv se o politiku nezajímal (prý) a byl jen voják, nevím jak se jeho rytířský duch smiřoval s okupací a zabíjením v Africe i ve Francii... Je škoda, že film končí sice emotivně, ale tak nějak nijak. Když už byl Erwinu Rommelu dán takový prostor, měla být ukázána i jeho smrt v podobě 2 rozkousnutých ampulí cyankály v armádním autě za dohledu jeho doprovodu, který si pro něj přijel.... -------- Válka už je dávno pryč a El Alameinu vítr stále přesýpá písek přes zapomenuté německé miny, které tam dodnes jsou.... Zlé se zapomíná a zůstává dobré. Je dobře, že vznikají takovéto filmy, ale mějme se u nich na pozoru s pravdou ! Dnešní historici tvrdí, že Rommel díky úspěchům Blitzkriegu byl ideálním mužem pro propagandu což mu přineslo oblíbenost u Němců po celou válku. Jsou i tací a padlo to i ve filmu, kteří tvrdí, že byl schopným velitele divize, na více ale neměl. To se prý projevilo hlavně v Normadii, kde dokonce špatně odhadl místo spojeneckého vylodění. Ale po bitvě každý generál, že? :-) Mimochodem, víte, že 15. března 1939 vjel se svým obrněným transportérem do okupované Prahy ? * * * * () (méně) (více)

Aky

Pěkný film o sváru politiky a vojáctví. Trošku si zde Němci svého Rommela idealizují - jak neměl tušení o vyhlazování, o koncentrácích, o zrůdnosti ideologie, do jejichž služeb vložil svou vojenskou genialitu. Možná kdyby se autoři ponořili hlouběji do psychiky člověka, který zasvětil svůj život svým geniálním vojevůdcovským schopnostem, ale byl natolik inteligentní, že také musel vidět i to, že nejde jen o řemeslo, ale také o mravnost, mohl to byl silný film. Takhle je to spíše prosté vyprávění o vojenském umění a cti. ()

nascendi

Čítal som o Rommelovi, videl som Valkýru, aj nejaké dokumentárne filmy, ale tajne som dúfal, že tento životopisný film mi prinesie nejaké nové informácie, nové pohľady na úlohu legendárneho Rommela v závere II. svetovej vojny. Nepriniesol. Bola to taká televízna inscenácia, v ktorej sa motali vysokí vojenskí hodnostári v nažehlených uniformách a deklamovali texty, ktoré vypotil snaživý scenárista. Sledovanie filmu nepovažujem za stratený čas, ale ťažko by som si vybavil, čo ma na filme najviac zaujalo. Asi iba to mizerné stvárnenie Hitlera. ()

Marze

Mě to zaujalo od samého začátku i když je to inscenaci opravdu podobné. Akčních scén je dost v dokumentech o 2. světové válce. ()

Arsenal83

TV film kombinujúci riedke dokumentárne scény s celkom kvalitne zobrazeným príbehom Rommela na konci jeho vojenskej kariéry. Táto postava i mnoho bočných boli zahrané pekne, dobrý výber hercov. Žiaľ samotný vodca bola len karikatúra. Jeho podobu pozná i Eskimák a oni na kástingu vyberú nejakého lomonosova, či čo to bolo za stvoru. To už mohli na postavu Hitlera kľudne vybrať černocha. ()

Morholt

Jestliže jsou Němci často chváleni za to, jak se na plátnech či obrazovkách dokážou postavit čelem k vlastní minulosti, tak tady to neplatí. Ani by mi tak nevadilo idealizování Rommela, které má ostatně dlouhou tradici a to nejen v Německu, ale tady mi to přišlo jako obhajoba kompletní generality wehrmachtu a to neberu. Vlastně tu nenajdete jediného vysokého důstojníka, kterému by nebyla situace na západě jasná a který by se nechtěl se spojenci domluvit. Stejně tak mi připadalo, že tu všichni do jednoho souhlasí s atentátem na Hitlera. V opozici stojí složky SS, kde jsou prozměnu všichni záporáci jak vyšití, což by mi sice nevadilo, pokud by tu ale nebyli v tak kontrastním postavení. Nicméně i tak mě tyhle mluvící hlavy docela bavily, protože pokud pominu výše zmíněné, tak tu bylo celkem věrně zachycené dění ve štábech před a po invazi. Sedlo mi to i herecky a Tukur byl pro roli Rommela trefou do černého. Jediný, kdo se moc nepovedl, byl Hitler, kterému totálně chybělo charisma a asi nejvíc ze všeho připomínal Chaplinovo pojetí. 60% ()

Volodimir2

V prvom rade si musíme uvedomiť, že toto nie je film o operácii Valkýra aj keď veľká časť filmu sa jej venovala. Celkovo sa javil ako takmer dokumentárny film. Prvýkrát je tu skúmaný vnútorný konflikt Rommel Hitler. Kto má záujem o históriu 2. svetovej vojny tak tento film mu to uľahčí. Je takmer úplne presný. Nerozoberá detaily a v kocke poukazuje na vtedajšie problémy Nemecka. Generál poľný maršal Erwin Rommel bol najuznávanejší veliteľ nemeckej armády. Preto ho v januári 1944 Hitler vymenoval za veliteľa armádnej skupiny "B" v severnom Francúzsku. Snažil sa Atlantickým valom vytvoriť vážnu prekážku pre spojencov. V dôsledku strategických nezhôd s veliteľom celého vojenského zoskupenia vo Francúzsku poľným maršalom Rundstedtom však nebol vypracovaný jediný plán na obranu západnej hranice ríše. To viedlo k nezvládnutiu situácie nemeckých vojsk v dobe vylodenia sa spojencov v Normandii 6. júna 1944. Jeho mýtus sa dostáva do konfliktu s jeho svedomím a lojalitou k nacistickému režimu. Film končí krátko po rozhovore, ktorý bol uvedený na začiatku filmu. Erwin Rommel sa lúči s rodinou a cestuje s generálmi v aute, kde pod nátlakom spácha samovraždu. Tento film má nemeckú známku kvality, sú tu použité dobové snímky a dokumentárne filmy z obdobia vojny vrátane filmu z pohrebu Erwina Rommela. ()

JohnSmith

Ač je to televizní film, jedná se o kvalitní kousek. Nedočkáme se téměř žádných přestřelek a bitev, zato spousty konverzace o taktice a atentátu na Hitlera. Moc pěkné a zajímavé. Je to vlastně frontový pohled na Valkýru. ()

cpt.Lynch

Německo nemá z období druhé světové války moc koho oslavovat. Tak alespoň trošičku oslavuje Rommela, toho jediného asi trochu může. Jeden nabude pocit, že na plánu sesazení Hitlera se podíleli snad všichni krom Hitlera :). Bojové scény točili s nějakou partičkou z klubu vojenské historie. Nejméně věrohodné ztvárnění Hitlera :). Na TV produkci OK 2,5* ()

klúčik

Tvorcovia filmu sa nás snažili presvedčiť , že Rommel bol ten dobrý .... Môžeme povedať, že Rommel bol výborný vojak, organizátor a stratég, ale mal jednu veľkú smolu, že bol generál nacistického, fašistického vojska. Je len málo pravdepodobné, že nevedel čo sa deje na obsadených územiach ?? Bol to generál, ktorý slúžil veľkému vodcovi, a určite zo začiatku veril v jeho schopnosti... Teraz o filme - film bol celkom zaujímavý a aj preto ho hodnotím 70%. ()

mira007

Solidní tv film s dobrou výpravou, ale spíše povídací o generálu Rommelovi na konci kariéry. Pravda je, že ty digitální triky vypadají opravdu moc levně a co moc nemám rád na německých filmech z 2SV, že ten wehrmacht je vykreslený jako banda čestných vojáků a zlí jsou jen ti gestapáci a nacipolitici. A to nemluvím, že ta kladná generalita neměla ani šajn o vyvražďování židů, čemuž moc nevěřím ( koneckonců do atentátu na Hitlera byl zapojen i jeden velitel Einsatzgruppen takže ty pohádky o hodných a zlých němcích moc neberu, ikdyž svět není černobílý) ()

Echelon1

Nič pre publikum čakajúce hollywoodsky veľkofilm ala Valkýra, zato ja som už dlho nesledoval nejaký film s takýmto zaujatím. Obsahuje síce doslova Rommelove posledné týždne, ale vďaka tomu nie je skratkovitý, a našťastie nemá voľné (odchýlky od historického súpisu udalostí sú len v maličkostiach, nič zásadné), zveličené ani zjednodušené prerozprávanie, ako to pri podobných filmoch býva. Mnohé momenty, dialógy a dokonca jednotlivé vety sú absolútnou rekonštrukciu zachovaných dobových záznamov a výpovedí svedkov. Dôraz sa kládol aj na podobnosť so skutočnými nemeckými dôstojníci a dokonca aj rodinnými príslušníkmi (Rommelov syn) a tak znalý divák môže okamžite hádať ešte pred uvedením mena, o ktorého dôstojníka sa jedná. S hereckým obsadením som nanajvíš spokojný. Často je preto celkový obraz západnej fronty pre začlenenie deja do širšej perspektívny 2. svetovej vojny dopĺňaný dobovými zábermi, keďže efekty počas niekoľkých momentov bojov sú slabé. Celkovo ale klobúk dole. Veľké prekvapenie, po dlhšom čase film, ktorý sa oplatilo pozrieť. ()

vangobseck

Film zachycuje poslední rok Rommelova života. Počínaje březnem roku 1944, jmenováním do funkce velitele skupiny armád B dislokované na francouzském pobřeží Atlantiku, přes nezdařený červencový pokus o atentát na Hitlera, po Rommelovu smrt v říjnu téhož roku. Tvůrci televizního filmu akcentují zejména Rommelovy konflikty s vedením generálního štábu a velením na Západě, v čele s maršálem von Rundstedtem, a dále pak Stauffenbergovo červencové spiknutí a Rommelovu roli v něm. To celé je v mezičase doplněno upravenými záběry z Deutsche Wochenschau, Rommelova pohřbu a pro potřeby tvůrců přetočenými záběry z fronty. Během sledování jsem neobjevil závažnější pochybení ze strany autorů, faktické či jiné nesrovnalosti, což snímek dle mého názoru staví mezi ty, které v celku důstojně reprezentují hlavního hrdinu, ať už byl jeho osud jaký byl. Film je volně přístupný na streamu a torrentech. ()

PaRi

Mě u většiny těchto filmů zásadně vadí vykreslování německé armády a jejího nejvyššího velení, jako by šlo o normální klasickou armádu jako v demokratických státech. Nešlo. Byla to armáda, která oddaně sloužila jednomu z největších zločinců, který kdy po tomto světě chodil a mnohdy jí veleli váleční zločinci v čele s tím největším. Kecy Rommela, že oddaně sloužil Německu mě proto nijak nedojímají. Nesloužil. Podílel se na tom, kam bylo Německo zavlečeno a on tomu sloužil v první linii. Kdyby se dožil, seděl by v Norimberku vedle ostatních generálů a maršálů. Pokud se vítězilo, tak se zpívalo a Hitler byl největší vojenský génius historie. Jinak, jako film, průměrná záležitost, která nestojí za řeč. ()

solisoli

Slušný, životopisný TV film o Generálovi a poľnom maršalovi Erwin Rommel, zvaného púštna líška, ktorý sa zapísal, ako významný nacistický vodca do histórie vojenskej stratégie. Slušne podané svedectvo, o tomto maršalovi by bolo prijateľné ako vydarené, nebyť postavy Hitlera, ktorý tam pripomínal skôr Hurvínka, ako psychopatického nacistu. Škoda, inak to malo slušný spád a autenticitu. ()

Kozlowski8

Erwin Rommel byl nejuznávanějším a nejoblíbenějším německým generálem, avšak v posledním roce 2. sv. války, kdy byla německá armáda v těžkém ústupu na východní i západní frontě, ztrácel i on, stejně jako mnoho dalších generálů, víru ve vítězství. Toto vedlo k úvahám o mírovém vyjednávání (za zády vůdce) a vyvrcholilo nezdařenou akcí Valkýra, která byla osudnou ne pro Hitlera, ale pro mnoho důstojníků a také pro generála Rommela. Obsahově zajímavé vylíčení vztahů mezi hlavními německými veliteli západní fronty v době, kdy většina z nich cítila konec a neměla chuť dál bojovat a nesmyslně obětovat životy. Horší je to s výpravou a především s pojetím bojových scén, které působily hodně naivně a odfláknutě, i při zohlednění skutečnosti, že se jedná o televizní film. 55%. ()

Saxos

To, že se jedná pouze o upovídané televizní zpracování bych klidně odpustil, ale ty digitální efekty jak ze šedesátých let neodpustím. Jejich zařazení bylo úplně zbytečné. Pro životopisný film zachyceno velmi málo, jen necelý rok Rommela ve 2SV. ()