Vinnetou

Winnetou I

• Jugoslávie

Vinetu I

• Itálie

La valle dei lunghi coltelli

• Československo

Vinnetou I

Apache Gold

Winnetou

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Itálie, 1963, 97 min

Než se tvůrci vrhli na Poklad na Stříbrném jezeře, nikdo z nich netušil, jaký kasovní úspěch bude následovat a jaký fenomén vlastně nechají vzniknout. Jakmile celé Německo propadlo Vinnetouismu, bylo potřeba westernovou kaši něčím nastavit, aby nikdy nedošla a zbylo pro všechny. Proto vznikl film Vinnetou jedna až kdoví kolik. V tomto díle se vydáme na počátek a uzříme vznik pevného pouta mezi Vinnetouem a jeho bílým bratrem Old Shatterhandem (film se tak nějak i drží knižní předlohy, alespoň v osnově). Jedná se o kvalitní film v rámci mayovek a tehdejší produkce. S následujícími díly to šlo z kopce. Zcela předpokládaně.(6.12.2011)

85% - Film, který ve mně vyvolává nostalgii po mém dětsví, a po naivitě, jež byla tak krásná. Člověk vyroste, vidí propracovanější, akčnější a drsnější westerny a dobrodružné filmy. V žádném z nich ale není nikdo, jako Old Shatterhand a jeho rudý bratr (to teda zní krásně, že?), kteří byli pro mě, i pro mnoho dalších opravdovými vzory. Naprostá klasika, které nemou dát pět hvězdiček pouze z jednoho jediného důvodu: Ještě před filmem jsem propadl jinému, a mnohem lepšímu zpracování Mayovy knihy - staré gramofonové desky. Petr Kostka, Rudolf Hrušínský... Oproti tomu bude film vždy o krok pozadu.(4.1.2006)

Po létech jsem znovu shlédl Vinnetoua, kterého podobiznu jsem kdysi pyšně vlastnil na asi 15-ti centimetrovém razítku... Přes veškerou naivitu pro mne tento první díl své kouzlo neztratil. Je fajn zase jednou koukat na Vinnetoua, jak bodá svůj nůž do krku Old Shatterhanda, a Old Shatterhanda, jak mlátí pěstí náčelníka Apačů Intschu-tschunu, a říkat si: Tohle tam fakt bylo? :-). Trailer: http://www.csfd.cz/film/33362-vinnetou/videa/(7.6.2013)

Naprosto úžasné neamerické a přesto Divokým Západem dýchající exteriéry v nádherné jugoslavské přírodě, famózní hudba a v neposlední řadě i dobrá zábava. Sečteno a podtrženo = 5 hvězdiček. Druhému ze série klasických mayovek ze šedesátých let, tak jako všem ostatním, je možné vytknout černobílé charaktery postav, jednoduchý a prvoplánovitý děj a naivní zápletka, ale proboha, kdo by se nad tím u takovéhoto skvostu pozastavoval, je to prostě KLASIKA, May by byl nadšen...(31.3.2004)

Seznámení Oldy a Vincka. Naivní, ale rozkošné. Jak to líbezně, poeticky a dobrodružně napsal pro děti Karel May, obdobným způsobem to zfilmoval Harald Reinl. Klasika, která dodnes funguje především díky našim vzpomínkám. Ale musím uznat, že dívat se potřicáté na tuto "naši" legendu je prospěšnější, než odpočívat u extrabrakových hoven amerických akčních hovadin céčkové produkce, nebo mexických telenovel a českých Rodinných pout. Howgh!(28.12.2004)

• - Herci přespávali v hotelech v Zábřehu, kaskadéři a dabléři přenocovávali na place v horách, kvůli koním. (M.B)

• - Napriek tomu, že Pierre Brice (Winnetou) pred natáčaním nevedel jazdiť na koni, sa v priebehu natáčania stal skvelým jazdcom. [Zdroj: Cinema] (gogo76)

• - Během plavby na kanoích má Old Shatterhand (Lex Barker) mokrou košili na předloktích a břiše, ale při převržení se do vody má celou košili suchou. Kromě toho lze při prostřizích vidět, jak má jinak mokrou košili na břiše (nejdříve je mokré celé břicho, pak jen část a bok, poté opět celé). (velkyvezir)