Vinnetou

Winnetou I

• Jugoslávie

Vinetu I

• Itálie

La valle dei lunghi coltelli

• Československo

Winnetou I

Apache Gold

Winnetou

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Itálie, 1963, 97 min

Vinnetou je prostě klasika a seznámení obou hlavních postav a strastiplná cesta k bratrství nezapomenutelná. Film je opět nádherně natočený a má krásné scenérie. Příběh je pěkný a i v místech kde není akce nenudí. Záporák je pěkný slizoun a jeho konec je ukázkový. Škoda jen smutného konce. Za mě 100% :)(8.1.2017)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 10/10 Efekty 8/10/// +jednoznačně hudba, mnoho nezapomenutelných scén, pěkné scenérie, v celkovém součtu se toho ve filmu událo hodně -trošku smutný konec, řidčí banda charizmatických záporáků/// Z počátku jsem to sledoval jen po očku (však to taky vidím každej rok) ale nakonec mě film do sebe opět vtáhl a vychutnával jsem si několik dnes už klasických scének, které doprovází příjemná hudební kulisa, která zazní vždy ve správný okamžik a krásně podbarvý kolorit prostředí./// Celkem 84%///(13.8.2006)

Kult a zároveň jeden z filmů mého dětství, který neztrácácí kouzlo ani po dvaceti (od svého vzniku dokonce padesáti) letech a desítkách zhlédnutí. Westernový klenot.:-) Velká pětka podle oblíbenosti: "Vinnetou", "Poklad na Stříbrném jezeře", "Vinnetou: Poslední výstřel", "Vinnetou: Rudý gentleman" a "Old Shatterhand".(10.7.2011)

Mít k něčemu a někomu takový vztah jaký já mám k Mayovkám a Vinnetouovi se cení daleko větším cukrblikem, než kolik mi dovolí zdejší zásoba hvězdiček. Kdybych mohl, nasázel bych jich tu tolik, kolikrát jsem jako malej s tátovou sekerkou v hubě přeplazil zahradu, abych souseda Tomáše vysvobodil od kůlu smrti. Dodneška z toho mám ošoupanej hrudník. Časy se změnily, teď bych se rozhodně mnohem radši coby Old Shatterhand plazil po Nšo-či (mimochodem nejkrásnější filmové kočce ever), ale to nic nemění na tom, že Kárl May učinil moje srdce dobrodružnější.(1.7.2015)

Nie som si úplne istý, ale mám taký pocit, že toto je môj prvý film, ktorý som zhliadol v kine. Bol som malý fagan a otec ma zobral na "Vinnetua". Bol to pre mňa veľký zážitok. Dnes pri jeho hodnotení však nebudem ovplyvnený nostalgiou, takže mu nedám viac ako tri hviezdičky. Príbeh náčelníka Apačou, ktorý spoločne so svojim pokrvým bratom, nemeckým greenhornom Old Shatterhandom, musí pomstiť podlú vraždu a napraviť krivdy páchaného predstaviteľmi chamtivej železničnej spoločnosti. Naivne zromantizovaný pohľad nemeckého spisovateľa Karla Maya na divoký západ a kolonizáciu Ameriky sa mi celkom páči. ***(21.6.2011)

• - Spoiler: V závěru filmu šplhá Santer (Mario Adorf) nahoru po skále, když ho střelí indián do ramene. Santer spadne kousek níž a drží se zdravou rukou za výstupek. V dalším záběru si však můžeme všimnout, že skála změnila svůj vzhled. Na skálu, z které potom padá, by asi těžko vylezl. (vevi14)

• - Než lokomotiva narazí do Saloonu, uprchne Santre (Mario Adorf) štolou do vedlejší budovy. Když utíká, má v ruce pušku. O chvíli později se střetne s Indiánem a zbran upustí na zem. Jakmile poté naskočí na koně, drží však pušku opět v ruce. (Stoka)

• - Na rozlehlé pláni v Grobničko Polji, se měl natáčet útok Kiowů na vozy Great Western. Štáb však nevěřili vlastním očím: na pláni stálo westernové město a Jürgen Roland tu natáčel svůj film Die Flusspiraten vom Mississippi. Kameraman Kalinke musel dávat dobrý pozor, aby se v záběrech neobjevili Indiáni od konkurence. (hippyman)