Vinnetou

Winnetou I

• Jugoslávie

Vinetu I

• Itálie

La valle dei lunghi coltelli

• Československo

Vinnetou I

Apache Gold

Winnetou

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Itálie, 1963, 97 min

.........Před kinem se vlní dlouhá fronta na lístky. Bohužel ti, co stojí na konci řady se dnes již dovnitř nedostanou. Kino hučí jako v úlu. Nás však bůh osvítil, lístky jsme si koupili v předprodeji u známé. Venku se ještě kšeftuje s lupeny do 1. brázdy za "volant", ale my se už úspěšně a postupně probíjíme ke své sedačcce. Přeskakujeme lidi, kteří mají lístky na stání a polehávají stísněni na zemi v uličce na kraji. Je zde nedýchatelno, dusno a všichni čekají kdy to konečně vše vypukne. Uvaděčka ještě příchozím rozdává pár zbylých pohlednic a plakátů s hlavními představiteli. V tu chvíli se už stmívá, sál se zklidňuje a všichni očekáváme na plátně přicházející filmovou pecku...........je rok 1964......(28.12.2004)

Možná trochu naivní, možná pokulhávající ve srovnání s literární předlohou, přesto nazapomenutlná podívaná, která měla všechno co správné dobrodružství mít mělo... pro mě osobně druhá nejlepší zfilmovaná mayovka (tou nejlepší byl Poslední výstřel)... po jejím prvním zhlédnutí jsem svou překližkovou ručnici pobil "stříbrnými"... připínáčky" a pohyboval se výhradně klusem iminutjícím Oldu cválajícího na hřbětě Hatatitly... :-)(19.7.2004)

Celá séria o náčelníkovi Apačov je dnes hviezdičkovo nehodnotiteľná. Je to podobný prípad, ako séria o Sissi. V oboch prípadoch sa jedná o klasiku z najväčších, o dobe a mieste konania deja sa ale nedozvieme nič skutočného. Film je ale umelecký smer, ktorý má predovšetkým baviť a Vinnetou túto požiadavku spľňa dokonale. Ďalej je o chytlavom scenári, kvalitnom hereckom obsadení, atmosfére a hudbe. Všetko to vo Vinnetouovi parádne funguje.(31.8.2012)

V čem je skryto jeho kouzlo, které dětství mé provázelo? Vinnetou, postava se smyslem pro romantiku, je pro mne nezapomenutelné dobrodružství, které učinil z německého filmu režisér Harald Reinl jistě skvělou podívanou. Muže být namítnuto, že šlo o naivní filmové vyprávění, ale já si myslím, že přesně tento film dal mně osobně všechno, po čem jsem jako kluk vždycky prahnul. Jasnost charakterů, boj proti násilí a krásnou symboliku hrdinství. Představitel Vinnetoua (Pierre Brice) vytvořil na plátně postavu, která se mu stala osudem. A další představitel Old Shatterhanda (Lex Barker), jenž se vnějškově neměnil, zahrál vždy perfektně roli čestného chlapíka s citlivým jádrem, kterému jsem věřil. Dokonce i herci malých rolí jsou v tomto filmu naprosto dokonalí, třeba představitel Sama Hawkense. A konečně i představitel na opačném pólu lidské dobroty padouch Santer (Mario Adorf) vytvořil postavu beze zbytku pochyb určitě dobře, přesně jak jí popsal Karel May. Ať tak nebo jinak, předností tohoto filmu v neposlední řadě byl přívětivý děj, který splňoval moje očekávané dětské přání, přátelství a vítězství dobra nad zlem a to k tomuto příběhu patřilo. Bez něj by ztratil smysl. Ještě dodám, že i hudba udělala své. Dnes už se na to nedívám, ale v papíru jsem si to ovšem z nostalgie ještě koupil.(17.11.2009)

Asi Mayovi nejvěrnější adaptace, což znamená, že autoři scénáře předlohu četli. Dlouho před tím, než se pustili do práce. I tak je to ale jeden z nejlepších dílů, napínavý, akční, kouzelný a na konci smutný. I teď jsem skoro až brečel. Z většiny bych jen opakoval komentář k Pokladu na Stříbrném jezeře, tady bych jen vypíchl Maria Adorfa v roli dalšího skvělého padoucha, naopak oproti Eddi Arentovi mi Chris Howland a jeho Tuff Tuff nikdy zábavný nepřišel. "Nevíme, jestli jsou tito muži vinni. My si to myslíme, ale nevíme to. Tak to by nás měli pustit, jestli se nemejlím, hehe!"(13.2.2015)

• - Ve scéně, kdy Santer (Mario Adorf) hovoří ve své ''kanceláři'' s Mr. Bancroftem (Branko Spoljar), má Bancroft krásně zavázanou kravatu. O chvíli později mu kravata volně visí na vestě, přitom se ho Santer ještě ani nedotkl. Teprve později ho chytne ''za límec''. (Stoka)

• - Ve scéně, kde Apačové zaútočí na městečko a  Old Shatterhand (Lex Barker) se kryje za bariérou, přiletí zprava šíp a zabodne se z pohledu diváka na levé straně bariéry. Následuje prostřih na pranici a následně se dalšim střihem vracíme zpět na stejnou scénu, kdy přiletěl onen šíp. Nyní si můžeme všimnout, že dráhu šípu vedlo lanko, které překrývá i obličej Old Shatterhanda. (MartinM)

• - Ve scéně v úvodu filmu, kdy mladý indián plivne na Santera (Mario Adorf), jeden z jeho poskoků na něj několikrát vystřelí a Santer jej povalí na zem. Dopadnout na zem by obě postavy měly hned u skupinky osob okolo, v dalším záběru jsou však samotní. (Armin82)