Old Firehand

Winnetou: Thunder at the Border

Thunder at the Border

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1966, 91 min

Skvělá hudba na pozadí další "Indiánky a Máyovky"..Tentokráte se náčelník Apačů setkává s novým přítelem, traperem Old Firehandem, jehož ruka je opravdu ohnivá. Winnetou se svou sestrou Nšo-či i Old Firehand s přáteli se však připlétají do cesty bandě zlotřilých desperátů proradného Silerse, který terorizuje celý kraj se svým nyní zatčeným bratrem... Bratr Silerse je však při úětku z vězení zabit a šéf bandy slibuje pomstu všem zúčastněným a spojí se s mexickým banditou a jeho lidmi..nastává boj na život a na smrt, v němž vítězí vždy dobro a spravedlnost..!(10.8.2008)

Italové a Američané jsou v točení westernů mistři, o tom žádná. U těchto, natočených v komunistických zemích, mi někdy přijde, jako by bud'to neměli ucelený pohled na to, jak to na divokém západě na konci 19. století vlastně vypadalo nebo jakoby si to prostě chtěli zidealizovat k obrazu svému. Proto zřejmě také velmi často vznikají jisté úsměvné a trapné situace, které prostě jinde neuvidíte a u kterých znalý divák tohoto žánru jen nevěřícně kroutí hlavou. Potom také není divu, že tento fakt částečně ubíjí mnohdy i třeba velmi dobrý scénář. Na obhajobu filmu zase musím říci, že tyto mayovky působí snad všechny velice příjemně až atmosfericky a to snad dokáže částečně omluvit i tu banalitu. Proto 50%(28.6.2011)

• Gig

Bod za Krásný den, tedy Nšo-či. Vinetouovky uměl točit jen pan Reinl. A navíc to hrozně przní nový dabing. Jinak by byla hvězdička určitě výš. Jinak pan Vohrer uměl točit Mayovky. Jeho Meyi supy je výborný film. Old Surehand o něco horší. Ale to je možná i tím dabingem. Ale je tu jedna věc, která dála řád těmhle filmům. Začal to pan režisér Reinl, ať už bohužel či pohudík. Natočil Poklad na Střibrném jezeře. Film podle knížky, kde se mimo Old Shatterhanda objevil i Old Firehand. Ale pan režisér si řekl, bylo by tam asi mnoho Oldů nebo by neměl ten správný prostor každý z nich... nevím. A tak začal točit jeden film za druhým, kde se v každém objevilo vždy jeden Olda. A tak začal Vohrer točit Old Surehanda bez Old Shatterhanda atd atd... Navíc Reinl natočil druhý díl Vinnetou. Použil snad z něj petrolej, nenapněnou lásku Vinnetoua k Ribbaně. Old Firehanda ibaopět vynechal. Vphrer to měl o to těžší, když točil Old Firehanda, že nemohl použít Ribanu, opět nevyužil dva Oldy a nepřidal tu Oldu Shatterhanda. Přesto chtěl dát něco z "druhého dílu Vinnetoua" - Old Firehanda. Tak tam dal aspoň tu Nšo-či. Protože křivda, láska a vše se tenkrát odehrálo dávno předtím, ež se Vinnetou setkal s Old Shatterhandem. Tak aspoň tohle sedí.(7.6.2013)

• strikeman

Pozdní "vinnetuovky" z roku 1966, jako je Apanači nebo právě Firehand, už stojí za starou belu. V Apanači se divák mohl "pokochat" otřesnými hereckými výkony hlavních protagonistů či zcela směšným scénářem, tady zase snůškou vykradených a zmrzačených klasických westernových scén, nemluvě o tom, že Vinnetou se ve Firehandovi stává už jen jakýmsi maskotem, resp. prodejní značkou, jelikož hraje jasně vedlejší a vpravdě zbytečnou roli. Tu jednu hvězdičku filmu věnuji za celkem slibný začátek připomínající staré dobré časy. Pak následuje nuda a šeď a vše končí neuvěřitelně zpackaným až groteskním finále. Když v poslední době začaly v levných DVD vycházet všechny ty snímky na motivy "Karla Maye", řekl jsem si, že by nebylo špatné si celou sbírku pořídit, zvláště když jsem zejména méně známé kusy ještě neviděl. Bohužel jsem zjistil, že v 50% šlo o vyhozené peníze a že jsem měl vsadit pouze na osvědčenou kvalitu...(16.7.2009)

• Kakho-oto

Očividně inspirováno Sedmi statečnými. Tohle má s mayovkami společné jen prostředí a tři postavy (Firehand, Vinnetou, Nšo-Či). Akce jsou narozdíl od filmu Apanači celkem slušně natočené, ale to rozhodně nestačí. Film postrádá jakékoliv napětí, herecké výkony jsou nanejvýš silně průměrné. Nejlepší je asi H. Leipnitz v roli Silerse (Salase?), který měl však smůlu na filmy. Leipnitz si zahrál ve dvou "mayovkách", které považuji za vůbec nejslabší. Vedle tohoto snímku jde o Petrolejového prince. 30 %(24.1.2007)

• - Film se odehrával prakticky jen na jednom důležitém místě. Za normálních okolností vystřídal štáb třeba i tři nebo čtyři hotely na různých místech tehdejší Jugoslávie, ale nyní pobýval po celou dobu natáčení ve Splitu, v hotelu Marijan. (hippyman)

• - Hlavní roli Old Firehanda měl nejdříve získat Američan Robert Preston, ze spolupráce však nakonec sešlo, neboť producent Wendlandt hledal "skutečnou hvězdu". (hippyman)

• - Celkové náklady staveb se vyšplhaly na 304 549 DM. (hippyman)