Commando - A One Man Army

• Indie

Commando

Akční / Drama

Indie, 2013, 125 min (Alternativní: 140 min)

Dilip Ghosh

Ritesh Shah

Výborný akční filmek, který má spoustu parádních zpomalených soubojů a dokonce i vtipných hlášek od záporáka, takže jsem se i zasmál. Hlavní hrdina je borec, který předvádí pěkné kousky. Ve filmu je i pár pěkných písní. Je to mix Živého terče a taky trochu Bourna Akce je zde hodně. Na indický film je to i dost krvavé. Za mě 90% :)(18.6.2018)

• m.a.t.o.

Indický Rambo – vyzerá ako opáleny Sly zamlada a nohami krája vzduch v solw-motion záberoch presvedčivejšie než Boyka. Stačí to? Mne nie. Oceňujem síce snahu tvorcov pojať celý film humorne, no okrem troch-štyroch akčných scén (z nich najviac sa mi páčila tá na autobusovej stanici) je to dosť nuda. Navyše, “povinné” indické tanečno-hudobné scény boli pre mňa megautrpením. 40 %(28.5.2018)

Celkem dobrý indický lehká nadprůměr, kdy film funguje hlavně ve chvíli, kdy dojde na nějakou akční scénu. Nevím, jak to Indové dělají, ale pokud už se v jejich filmu objeví nějaká akční scéna, většinou je hodně dobrá, promakaná a cool. Prostě na to mají dar. Ale bohužel zbytek mnohdy tak zajímavý není.(10.5.2017)

Je to vydarený akčný dobrodružný film z indickej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o prvotriednom príslušníkovi indických špeciálnych jednotiek, ktorý po úteku z čínskeho zajatia pomôže neznámej žene pred prenasledovateľmi od vplyvného mafiána, ktorý po nej túži. Tým si ho znepriatelí a tak spolu s ňou musia unikať pred mafiánom a jeho zabijakmi a na spoločných cestách si k sebe nachádzajú cestu. Spracovanie sa mi páči, s indickým akčným žánrom nemám vôbec žiadnu skúsenosť, ale toto mi sadlo. Vydarená úvodná časť prezentujúca hlavnú postavu ako najlepšieho z najlepších naladí na tú správnu béčkovú vlnu, síce následne je tempo filmu väčšinu času také pomalšie, keďže oproti bežným akčným filmom je tu viacero scén navyše, ale aj tak si nemôžem sťažovať. Mám rád tématiku úteku profesionála pred množstvom prenasledovateľov a hlavne v lesnom prostredí, takže tieto hlavné scény mi sadli, len tá chémia medzi hlavnou dvojicou mohla byť trochu doladená, občas mi spolu moc nesedeli, ale to je skôr len detail. Veľký priestor tu má aj samotný hlavný záporák so svojimi zabijakmi, čo je tiež dobre zvládnuté a celkovo sa mi to skutočne páčilo. A k tomu ako doplnok tri hudobné vsuvky, síce ich prítomnosť v tomto žánri je trochu zvláštna, predsa len sledovať hlavného hrdinu, ako surovo likviduje protivníkov a o chvíľu je súčasťou romantickej sekvencie v spomalených záberoch pôsobí trochu humorne, ale nakoniec aj toto vnímam kladne, za čo môže hlavne to, že tieto hudobné vsuvky sa mi skutočne páčili. Takže po celý čas je to vydarená zábava. Akcie tu nie je až tak moc, ale som s ňou nadmieru spokojný. Akčné sekvencie nie sú až tak dlhé, ale sú rovnomerne rozmiestnené v priebehu filmu. Tvoria ju hlavne súboje a likvidačné akcie, súboje síce po vizuálnej a ani obsahovej stránke nemajú napríklad na thajskú produkciu, predsa len choreografia nie je až tak nápaditá a nie sú ani tak čisto nasnímané, navyše občas bolo tých spomaľovačiek predsa len trochu moc, ale aj tak je to stále výrazný nadpriemer. Hlavný hrdina sa tu skutočne predviedol, má tu niekoľko prvotriednych chvatov, predvádza skvelé kaskadérske kúsky a veľkým plusom je aj celková drsnosť. Často zabíja nožom, nemá problém občas niečo zlomiť, takže v akcii sa aj tak je na čo pozerať. A som spokojný aj s rozdelením žánrov, očakával som čokoľvek, ale stále je to v prvom rade akčný film v dobrodružnom prostredí, romantika je sústredená prakticky len do hudobných sekvencií a humor zase len pri scénach s hlavným záporákom. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, hlavný hrdina je sympaťák a v akcii je perfektný, takže v rámci žánru úplný ideál, jeho spoločníčka má síce pár horších chvíľ, ale väčšinu času ma bavila a k tomu zaujímavý hlavný záporák, ktorý má neustále nejaké vtipy. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru výborné, skvelý vizuál, obzvlášť v lesnom prostredí, dobre zvládnuté jednotlivé typy odlišných sekvencií, či už akčné, humorné alebo aj hudobné, nemám s tým väčší problém. Tak tomuto hovorím veľmi príjemné prekvapenie, s indickou tvorbou nemám takmer žiadnu skúsenosť, takže som čakal čokoľvek, ale toto mi skutočne sadlo. Keby mal film viac akcie, tak kľudne dám aj plné hodnotenie, ale aj takto som veľmi spokojný a rád si to ešte pozriem. 80%(17.6.2013)

První indickej film, kterej se mi podařilo dokoukat až do konce. Neuvěřitelná prča. Hlavní hrdina v sobě kloubí schopnosti Ramba a Jackieho Chana, vždy stojí na straně utlačovaných a mávnutím kouzelnýho proutku se mění v romantika ve vlající košili, co si to, ovíván lehkym přímořsky vánkem, šine po pláži. A taky umí saltem způsobit takovej poryv větru, že nejeden Ind proletí zdí. Jeho spoluhráčce tak nezbejvá nic jinýho, než po něm házet zamilovaný pohledy a že jich bylo. Hlavní padouch by si prozměnu zasloužil nějakou tu exorcistickou kůru, ale kudlanky z Vatikánu nejsou na dohled a tak zůstává posedlej, vypráví trapný vtipy a hraje Angry Birds. No a taky je tady spousta písniček, což mě, neznalce Bollywoodu, docela překvapovalo. Indové pobavili, ale rozhodně to bylo na delší dobu naposled. 50%(13.9.2013)