Muž, který zachránil svět (neoficiální název)

• Dánsko

The Man Who Saved the World

Dokumentární

Dánsko / Lotyšsko / Rusko / USA, 2014, 110 min

Peter Anthony

Silná vec. Hádam najsmutnejšie je to, že sa tento skutok dostal ku mne “až“ prostredníctvom filmu. Nedokument o Stanislavovi Petrovi a jeho rozhodnutiu srdcového morálneho riešenia namiesto logického dá sa povedať v tej dobre priam ľudského rozhodnutia. Kebyže autor chce, mohol to byť jeden z najzaujímavejších dokumentov 21. storočia. To by sme sa ale museli viac venovať hlavnému problému ako rodinným príslušníkom Petrova alebo že vraj obľúbeného K.Costnera. Nehovorím, že vcítiť sa do koži hlavného protagonistu je zlé a nemôžme cítiť to čo práve cítil on. Ale predsa sme tu kvôli tomu jednému telefónátu, ktorý by zmenil svet naveky. A to ani nebolo tak dávno. Nekompromisne sa z tohto tématu dá vyťažiť viac, viac ako je kniha alebo film. Je len na vás či Vás tento dokument presvedčí obsahom alebo ničím.(16.6.2016)

Doktrina vzájmeného vyhlazení se to oficiálně jmenovalo... Pro mě je to oskarovej dokument ve všech třech rovinách, mimořádnosti okolností které se staly, dokumentační syrovou složkou starého, zanedbaného, nasraného ale místy velmi moudrého ale i skeptického hrdiny ,který celý život nesl na bederech obrovský kříž špatného rozhodnutí...Ten který málem spustil třetí světovou válku... A překvapivě i inscenační, kterou normálně moc nemusím...wau... Mnoho míst mi vehnalo slzy do očí, rozhovor u amerického sila například... My sme se jen chtěli bránit, ale my také...V obou vládách jsou jestřábi , kterým jde o to, aby se ten konflikt zase rozhořel... Usmíření s maminkou je neuvěřitelná katarze nejen filmu ale hlavně života.. Doporučuji: https://www.csfd.cz/film/2401-trinact-dni/komentare/(23.9.2017)

Nejde o dokument v pravém slova smyslu, ale spíše o životopisný film, ve kterém hraje Stanislav Petrov sám sebe. Místo s reportérem před kamerou rozmlouvá s tlumočnicí Galinou, která ho doprovází na cestě do Ameriky. Rozhovor těchto dvou rozdílných a přesto si blízkých lidí je kombinovaný s retrospektivními scénami, které mají divákovi pomoct pochopit, proč se Petrov v klíčovém okamžiku "rozhodl srdcem a nikoliv rozumem". P.S. De Niro a Damon se ve filmu jen mihnou, stejně jako Ashton Kutcher. Trochu prostoru dostane pouze Kevin Costner.(15.10.2015)

Velmi dobře zpracovaná látka. O mnoho lepší dojem, než podobný film o Vasiliji Archipovovi (Karibská krize). Nápad, že svět zachránil nerudný zlý děděk. Pasáž s Costnerem a analogie se vztahy v rodině. A zejména ta hraná část z minulosti. Film vyvolává přesně ty pocity, co si člověk se záchranou světa spojuje. A narozdíl od amerických blockbusterů se tady nejedná o fikci.(18.7.2016)

Keď si človek uvedomí ako veľmi blízko sme boli ku globálnej katastrofe, tak to mrazí. Dokument nie je o 26. septembri, ale o človeku ktorý to zvrátil. Trošku chaos a tvorci dokumentu mali viac času venovať tejto udalosti ako stretnutiam so slávnymi osobnosťami. Neviem čo si mám o tom celom myslieť. 31/2*(5.6.2016)