Země zítřka

Krajina zajtrajška

Tomorrowland

Mysteriózní / Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Rodinný

USA / Španělsko, 2015, 125 min

Je trošku škoda nepříliš zajímavé dějové linky. Vizuální stránka je totiž naprosto luxusní. Tvůrci prostřednictvím snímku vychvalují snílkovství a kreativitu a je vidět, že jim při tvorbě rozhodně nechyběla. Nápadů stihli ve snímku zrealizovat opravdu hodně a stály za to. Skvěle si svoje role odkroutili George Clooney i Dr. House. S děvčátky jsem měl naopak problém. Obě mi přišla pěkně trapná. Zde bych snesl rozhodně lepší obsazení. Nejsem samozřejmě ani fanoušek obsazování dětí do rolí průvodců. Film poté působí ještě více dětským dojmem, což už bylo zbytečné. Moc nechápu, copak bylo ve filmu nevhodné mládeži do 12 let. Kvůli zdejšímu nelichotivému hodnocení, jsem měl před zhlédnutím ze snímečku nefalšovaný strach. Nakonec to nebylo vůbec zlé. Chvílemi jsem zvažoval dokonce 4 hvězdy.(18.12.2016)

• MrHlad

Když už sakra musím sedět v kině skoro dvě a čtvrt hodiny u příběhu s nudnými postavami, okoukanými zvraty a koncem, co nedává moc smysl, tak by bylo fajn, kdyby bylo alespoň na co koukat. Ze Země zítřka tu je ale dohromady asi tak patnáct minut. Ve zbytku se většinou jezdí starým autem po okreskách a blábolí o ničem. Asi to měl být rodinný film pro všechny, vyloženě líbit se ale nejspíš nebude nikomu.(18.5.2015)

• vteco

Země zítřka láká na rodinnou podívanou plnou vtípků, zajímavých zvratů a parádní digitální prostředí, kde nahlédneme do budoucnosti. Bohužel každé kritérium, které si stanovila, splňuje spíše na dostatečnou, než na výbornou. Skoro celou stopáž zabírají naprosto zbytečné dialogy a nekonečné vysvětlování otravných otázek. Navíc se tvůrci až přehnaně moc snažili zveličit a protlačit pointu, čímž bohužel zaplácali vše ostatní. [45%] | Kino - Prom.(7.6.2015)

• JJ.Gibson

No bohužel jsem teda zklamán! Už dlouho se mi nestalo, aby mě předpříprava na film tolik dostala - Clooney, sci-fi a poměrně slušný trailer. Takže jsem to dál neřešil a hurá na film do kina. Ale pak se z toho vyklubala nepříjemně dětská disneyovka! A s tím šlo i veškeré kouzlo do háje! Přitom se mi základní nápad líbil, svět kde si vědci můžou dělat co chtějí atd. Kdyby se z toho udělalo temné sci-fi a Clooney by byl o něco příjemnější, tak si myslím, že by to tento snímek vystřelilo někam kamsi k Jupiteru, ale takhle se z toho stala pouze promrhaná příležitost! Přitom některé nápady, především raketová Eiffelova věž byla brilantní! Tak či onak, tohle spláče nad výdělkem...(26.5.2015)

Pro mě osobně spíše průměrný film, který za vidění moc nestojí. První zklamání se dostavilo v momentě, kdy jsem zjistil, že Falcon tuto rodinnou sci-fi uvádí do kin pouze v českém dabingu. Ten se zde příliš nepovedl - nemluvě o mém rozčarování z toho, že George Clooneyho nenamluvil Jan Kanyza, na jehož hlas je člověk u Clooneyho léta zvyklý, ale Miroslav Etzler - jako by nestačilo, že člověk musí trpět mizerný dabing, je třeba si ještě celou dobu zvykat na to, že "Clooney mluví jinak". Úvodní scény začínají vcelku nadějně, film se ale postupně zvrhne ve zmatenou akci, která informace dávkuje tak skoupě, že netápe jen hlavní hrdinka Casey, ale i samotný divák - když je konečně jasné, o co tam vlastně jde, je film v podstatě u konce. U filmu s více než 2 hodinovou stopáží bych čekal, že potenciál tak pěkného námětu využije rozhodně mnohem lépe (zrod Země zítřka se datuje do roku 1955, kdy Walt Disney vytvořil pro svůj Disneyland stejnojmennou atrakci; v té době si Američané svou budoucnost představovali velice optimisticky, postupem času, zejména v 70. letech, se ale vize budoucnosti začaly postupně zhoršovat; právě tento posun zaujal scenáristu a producenta Damona Lindelofa, takže když začal pracovat na příběhu snímu Země zítřka, snažil se zjistit, jaký byl její původní význam a jak by ho bylo možné v rámci scénáře zohlednit: "Velice jsou toužil po tom, abych dokázal zprostředkovat ten původní optimismus", nechal se slyšet Lindelof). Z herců mě zaujala pouze představitelka postavy Atheny, báječná Raffey Cassidy, která má za sebou navzdory nízkému věku už několik rolí a jistě ji čeká velká budoucnost - je smutné, když 12 letá herečka zastíní i své dospělé herecké protějšky (alespoň podle mého názoru). Samotný Clooney, jemuž byla postava zklamaného vynálezce Franka napsáno na tělo, mě nebavil - po mém soudu zde měla jeho postava příliš málo prostoru, aby mohla nějak výrazněji zaujmout (naprosto totéž platí o Hughovi Lauriem v roli Nixe), a Britt Robertson mi přišla skoro tragická - možná je problém už v tom, že v 25 letech (!) ztvárnila teenagerku. Za zmínku jistě stojí slušná práce výtvarníka Scotta Chamblisse, který se nemohl opřít o scénář, protože v něm Země zítřka nebyla jinak popsána, vytvořit ojedinělou utopickou civilizaci byl tedy velice komplikovaný úkol (nakonec se inspiroval Městem umění a věd ve španělské Valencii, navrženým Santiagem Calavetrou). Ve výsledku jde o film se sympatickým vyzněním ("lepší budoucnost je jen na nás"), ale způsob, jakým se k němu propracovává, jsem osobně shledal jako nezáživný a klasicky disneyovský v tom špatném slova smyslu - Země zítřka měla být vzrušujující a dobrodružnou cestou novými dimenzemi, o kterých jsme pouze snili, ale obávám se, že to platí asi jenom na papíře. Za mě znuděné 3 hvězdy, podpořené chutí pustit si raději Hvězdnou bránu, kterou může Země zítřka vzdáleně připomenout.(19.5.2015)