majo25

Dobrodružný film by nemal byť veľmi vážny či dramatický, tento to však až preháňa a vážne (od satného príbehu až po akciu) neberie skoro nič. A historicky správny už vôbec nie je, aj keď dodnes nie je vyjasnené, či nejaký Marco Polo cestoval na orient. Inak, v tomto filme ani nehrá Marco Polo cestovateľa, ako skôr cestovateľského Casanovu. ()

Pohrobek

Marco Polo (Rory Calhoun) vyráží v roce 1270 z Benátek na svoji velkou cestu do bájné Kitaje. Nese poselství svého otce a strýce i papežův dár, s čímž vším směřuje přímo k velkému chánovi... Docela roztomilá a povedená verze, která sice není historicky příliš věrná, ale nabízí zajímavou exotickou podívanou okořeněnou i klasickou milostnou historií. ()

curunir

,,AK SPOJÍME NAŠE MYSLE, TAK SA STANEŠ SLÁVNYM." ,,A ČO TY?" ,,JA BUDEM LEN BOHATÝ." __ Film nesie toľko spoločných znakov s ,,Dobrodružstvami Marca Pola" s Gary Cooperom z roku 1938, až by ho bolo možné označiť za jeho voľný remake. Treba si však položiť otázku, nakoľko bol tento krok nutný a či nešlo z ,,námetu" vyťažiť čosi viac, prípadne prečo tvorcovia znova vsadili na dobrodružnú naivnú báchorku, kde je slávny cestovateľ vykreslený skôr ako Don Juan s neprekonateľnou slabosťou k sukni akejkoľvek národnosti. Okrem toho je film vo všetkých smeroch podpriemerným. Má slabú výpravu, nedôveryhodné exteriéry, zlé vykreslené, prípadne slabo načrtnuté postavy a ich motivácie a až fatálne nezvládnutý záver bez akéhokoľvek silnejšieho dramatického prvku. Staršiemu filmu som dal o hviezdičku navyše pretože napriek naivnosti bol aspoň kompaktnejší a príbehovo o niečo viacej rozvinutejší. (11. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()