I pirati della costa

Pirates of the Coast

Dobrodružný

Francie / Itálie, 1960, 102 min

Piráti z pobrežia sú klasickým produktom talianskej produkcie oných rokov. Popularitu si získavali tzv. "sandálové" príbehy a v druhej línii to bolo práve filmy s pirátskou tématikou. V roku 1960 sa dostal do európskych filmových ateliérov aj Lex Barker a začalo jeho najplodnejšie a najslávnejšie obdobie, ktoré vyvrcholilo legendárnou postavou Old Shatterhanda. Jeho kapitán Monterey je čestným dôstojníkom španielskeho kráľovstva a táto postava mu sekne ako uliata. Horšie je to už z filmom, ktorý je v mnohých smeroch odfláknutý a naivný a patrí k slabšiemu priemeru.(22.4.2012)

Z historického pohledu velmi zajímavé námořní dobrodružství z Nového světa. Lex Barker v roli, která mu slušela a zcela jednoznačně znamenala předzvěst jeho shatterhandovského období. V té době už měl za sebou tarzanovskou éru a tyto dobrodružné (často italské) snímky tvořily tedy jakýsi mezistupeň na cestě k Apačům.___Film jsem viděl v anglickém dabingu.(22.8.2010)

• fragre

Pirátské dobrodružství z Karibiku první půle 17. století, které kupodivu fandí Španělům. Velice běžný a sériový výrobek s tak předvídatelným dějem, že to snad i v tom roce 1960 muselo působit naivně. To prostě nezachrání ani Old Shatterhand převlečený za piráta.(7.1.2018)

Miluju pohádky z námořnického prostředí. Lex Barker tu představuje dalšího z řady svých hrdinů bez bázně a hany a vůdčí názorovou autoritu, která pronáší perly typu „byli jsme zbaveni vlasti, ale nikoli cti!“. Dále je tu hlavní zloun bez bázně a slušného vychování, pirátský lebkoun (oh)Olon, který kudy chodí, tudy chroustá jablka (což je mimochodem vizuálně i akusticky dost náročné) a kuje mazané plány, jak oholit bližního svého. Chrabrý kapitán Luis, který díky zradě přijde o náklad stříbra a posléze i o postavení a svobodu, celkem bez námahy vezme z galejí roha a dá se k pirátům, což se projeví mírnou újmou na jeho luzném zjevu (SPOILER: milimetrové strniště, a v posledních scénách dokonce pocuchaný účes! KONEC SPOILERU). No ale jinak jde všechno podle klasického pohádkového schématu. Zajímavostí je snad jen postava černošského pirátského pohlavára, který tak vytrvale moralizuje, že představuje pro budoucího Oldu vážného konkurenta.(2.5.2012)

Aj keď nie som nejaký fanúšik pirátskych filmov, tento sa mi pozdával, a to už od začiatku. Samozrejme, vyhľadal som si ho najmä kvôli Barkerovi, ktorý určite nesklamal. Ale nie je to film iba jedného herca, ostatní sa mu celkom vyrovnajú - spomeňme napr. Livio Lorenzon, či zvodnú krásku Liana Orfei. Príbeh je dobrodružný, má spád, dobrú zápletku, jednu fajnovú bitku a na piatkové popoludnie plne vyhovuje. Trochu vadia súboje na lodi, kde je veľmi vidno, že ide o štúdiové scény a tiež patetické reči o česti pirátov a pod. Hodnotenie: 70%(22.11.2013)

• JohnSmith

Olda Šetrnej si to pod italskou taktovkou rozdává s piráty v Karibiku. Je to klasická békovina z italské produkce. Nic extra.(18.1.2018)