Žut

Yellow Devil

The Shoot

Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 114 min

O chloupek slabší než druhý díl Divoký Kurdistán. Jen tak mimochodem Žut je v sérii knižní Ve stínu padišáha dějově mnohem dále než Divoký Kurdistán, ale koho to nakonec zajímá. Film je film a kniha je kniha. Prostředí Albánie působí mnohem věrohodněji než později pouštní scenérie následujících dílů. Mimořádný výkon zde předvádí opět duo Angličanů, kteří zkrátka neřeší zda jsou v zajetí či na svobodě.(26.7.2008)

Mayovky jsou mojí připomínkou dětství, kdy jsem dychtivě hltal jednu knihu za druhou. S odstupem mnoha let už u mě tento druh zábavy nevzbuzuje tolika nadšení, ale stále je to příjemné odreagování. Romantika dobrodružství dávných časů, kdy se jedinec musel spoléhat na své dovednosti a odvaha a čest byly odznakem správných mužů. Dobro musí bojovat se zlem, trestat zločince a napravovat nespravedlnosti. Všechno je víceméně černobílé a jasné, příjemná je krajina bývalé Jugoslávie a další zlotřilý padouch je hnán před boží spravedlnost. Dobří jsou všeobecně známí. Je zde slavný Old Shatterhand pod jménem Kara Ben Nemsí (Lex Barker), který se odhodlaně pouští do každého dobrodružství za správnou věc. Doprovází ho věrný druh, mluvka a nemotora Hadži Halef Omar (Ralf Wolter). Třetím do party spravedlivých je místní Omar Ben Sadek (Dušan Janičijević) s osobním a pádným důvodem. Vtip přináší anglický aristokrat Sir David Lindsay (Dieter Borsche), nadšený z každého nevšedního zážitku. A jeho na vše připravený sluha Archibald (Chris Howland). Ženský půvab dodává unesená Čita (Marie Versini), žena uneseného kupce Annette Galingré (Marianne Hold), či žárlivá Žutova žena (Maria Grazia Francia). Hlavní padouch je úžasný ve své krutosti, ve své chamtivé lačnosti a chtivosti i ve své drzé troufalosti, se kterou se vysmívá všem možným hrdinům. Kupec Nirwan, zvaný Žut (dobrý Rik Battaglia), schromáždil kolem sebe tlupu bezcitných padouchů, jako je Barud (Renato Baldini), Manach (Jovan Janićijević), či svérázní bratři Aladžiové (Živojin Denić a Dušan Perković). Vynikající zápornou postavou je také Mübarek (Friedrich von Ledebur), těžící z důvěřivosti a strachu prostých lidí. A tak se člověk příjemně baví, nemusí příliš přemýšlet, vůně romantiky dobrodružství je nadosah, zlo je ztrestáno a je znovunastolen pořádek a spravedlnost.(12.1.2016)

Trochu se divím nízkému hodnocení, které zde vidím. Žut je velmi dobrá mayovka. Oproti filmům s Vinnetouem je více realistická, pokud je možmo u této série filmů takovýto termín použít. Třeba už jen Kara ben Nemsí je tu člověk z masa a krve. Dokonce si pohmoždí kotník při pádu ze svahu, což je věc nebývalá. Rovněž hlavní padouch Žut je tu velmi dobrý. Lord Castlepool je břídil vedle sira Lindsaye, báječně dabovaného Svatoplukem Benešem. Jak říkám, moc povedená mayovka. Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.(13.4.2009)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +postavy -tady si povzdechnu, škoda že těch filmů v tomto prostředí nebylo víc/// No i dnes jsem byl překvapen jak je to kvalitní Mayovka. A to jsem se obával, že mě nezaujme a zařadí se spíše k těm podrůměrným. Nestalo se tak, i když má to trošku pomalejší rozjezd. Nejvíce se mi líbili postavy. Hlavně slovní přestřelky mezi Kara ben Nemsim a Halefem byly dost zaživné a samotný Halef měl mnoho trefných a vtipných hlášek. V tomto směru asi nejvydařenější snímek. Hudba ušla, taková Pyramida boha slunce je úplně o nečem jiném. Příběh zajímavý a prostředí trošku netypické ale určitě hodně věrné. Jen škoda té smutné scény nakonec, protože Rihu si to nezasloužil :-(/// Celkem 74%///(12.6.2007)

Geniální, své, hudebně dokonale propracované panem Böttcherem a originál psán samotným Mayem. Ne nadarmo se zrovna této "Máyovce" skládají největší poklony..je opravdu dobrá. Skvělý Rik v roli drsného nekompromisního Žuta a proti němu nesmlouvavý chrabrý bojovník za spravedlnost Lex v roli Kari, který byl za "velkou louží" přezdíván Old Shatterhand.(8.8.2008)

• - Premiéra filmu se konala dne 20. srpna 1964 v hamburském kině "Die Barke". (hippyman)

• - Po Old Shatterhandovi je Žut s 118 min a 25 s druhou nejdelší zfilmovanou Mayovkou. (hippyman)

• - Mezi 73 snímky promítanými v Německu v sezóně 1964-1965 obsadil Žut třetí místo. Úspěnější byly už jen Vinnetou – Rudý gentleman a Mezi Supy. (hippyman)