Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

Gemini

Rozhodně stopercentná satira na monarchie, demokratické země, USA a politiku a diplomacii vůbec. Plus samozřejmě pár rýpnutí do "francouzštiny", kterou hovoří amíci, do armády a jaderných zbraní, a tak vůbec. Nebýt Petera Sellerse, byl by film poloviční, jenže nemůžu jinak než si povzdechnout nad oslnivou krásou Jean Sebergové. Andělské stvoření jako ona, a tak nešťastný životní příběh... O to je Myš, Která Řvala, významnější - navždy uchovává krásu a umění herečky s rebelským duchem pro naši potěchu. I o tom jsou filmy. A uznejte sami - ne vždycky jsou tak dobré jako tento. ()

T2

Rozpočet $450,000║ praštený úlet, ktorému k lepšiemu vyzneniu chýba o niečo viac prepracovanejší príbeh a takisto postavy sú tak fádne podané, našťastie na to aby sa človek stihol akokoľvek nudiť to ubehne ako voda /60%/ ()

woody

Myš je prostě ÚŽASNÁ komedie a nejlepší na tom celém je že je inteligentní.Zlatý Peter Sellers,takový komik jako ON už asi nebude nikdo. ()

Radek99

Celkem vtipná satira beroucí si na paškál mezinárodní politiku a podivné kabinetní válečné hry, která překvapivě nezestárla a přežila nejen konec studené války, ale i kvapný rozvoj válečných technologií, stačí si jen za velkovévodství Grand Fenwick dosadit třeba takovou Severní Koreu.... Bizarnost rovnováhy postavené na atomovém zbrojení a až fetišistická náklonnost k ,,bombě" je tak předstupněm legendárního Dr. Divnolásky, možná nejlepší filmové protiválečné satiry vůbec... ()

Superpero

Nečekaně vtipná komedie. Ne že bych se přímo řehtal, ale pobavil jsem se slušně. Jako politická satira i jako normální film u kterého se chci zasmát je to MNOHEM lepší, než přeceňovaný Dr. Divnoláska. Nejlepší byl americkej generál a jeho "prej že nemaj plechový talíře." ()

B!shop

Tak tohle me trochu zklamalo. Film je samozrejme starej 50 let, takze naky fory uz sou vyseptaly a v dobe vzniku to musela bejt paradni komedie a satira, ale proste mi prislo, ze se sem dalo dat foru daleko vic a kolikrat se stane, ze se nic moc nedeje. Navic Sellers, ackoliv je perfektni a zvlada s prehledem tri hlavni postavy filmu, proste nema nakej poradnej prostor aby zacal nejak vic saskovat. Nastesti ma film ale zajimavej pribeh a jen necelejch 80 minut, takze nudit nezacne. Ale i kdyz sem se obcas zasmal, stejne mi rpislo, ze to mohlo bejt daleko vtipnejsi. ()

Oskar

Režisér béčkových sci-fi o zmenšujících se lidech a gigantickém hmyzu Jack Arnold pojednou vsadil na zcela jiný žánr. Rozverná britská komedie vypráví o poměrech ve fiktivní evropské monarchii, která vyhlásí válku USA. Film stojí a padá (ale přece jen častěji stojí) s hereckými výkony Petera Sellerse v trojroli zbrojnoše, ministra a především útlocitné vládkyně Gloriany XII. Tu zahrál jako kombinaci britské královny Viktorie a tehdy populární herečky Margaret Rutherfordové. Pikantní je, že ve volném pokračování Myš na Měsíci (už bez Sellersovy účasti) hrála Glorianu... ano, uhodli jste, Margaret Rutherfordová. :-) 70% ()

RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Při mé skvělé paměti na obličeje mi až při čtení komentářů došlo, že Peter Sellers hrál ve filmu trojroli - i když ta velkovévodkyně mi přišla taková jiná... :-) O válečný film samozřejmě nejde, spíše o politickou parodii s dostatečným obsahem britského suchého humoru. "Myš" není ani vrcholem Sellersovy situační komiky, ten přišel o hodně později v Růžových panterech a ve filmu Byl jsem při tom, ale trojrole o šíři jeho talentu hodně naznačila již tady... Přesto jde i dnes o příjemný a vtipný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=p7L7WLFBYR4 ()

Jara.Cimrman.jr

"Můj nápad byl perfektní. Jen idiot by vyhrál tuhle válku." Letitá zkušenost velí, že žádný zápas není předem rozhodnutý a ani podplacený duel nemusí dopadnout podle přání ctihodných úplatkářů. Takže není vyloučeno, že by se dvacítka zběsilých lučišníků v souboji s nejmodernější armádou světa mohla postarat o překvapení a na výsledku USA : Grand Fenwick 0:1 na ukradené bomby by se jistě podařilo zruinovat nejednu sázkovou kancelář. Nápad vyhlásit válku za účelem prohry je geniální, samotná akce je třeskutě vtipná a následná diplomatická partie musí potěšit všechny milovníky sarkasmu. Pár slabších pasáží se sice najde, ale to mi skvělou náladu nemůže pokazit. ()

gudaulin

Protiválečná satira, která zesměšňuje atmosféru studené války 50. let, kdy byla mezinárodní politika založena na jaderném zastrašování a existovala všudypřítomná psychóza ze zahájení 3. světové války. Tenhle méně známý snímek předznamenává vznik jednoho z nejslavnějších Sellersových filmů Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, kde si tenhle světoznámý komik rovněž střihl několik různorodých rolí. Zatímco ale Dr. Divnoláska byl film novátorský, Myš, která řvala, je snímek staromilský, naivní a vyhlížející, jako by vznikl o 20 let dřív. I přesto je to ale milá zábava, která především v první půli je hodně originální a opravdu vtipná. Nejmenší zemička světa napadne světovou supervelmoc a díky neuvěřitelné shodě náhod ji absolutně pokoří. Ve druhé půli už komedie ztrácí dech a její naivita ještě víc roste a pointa nemá ani zdaleka tu údernost jako v Dr. Divnoláskovi. Celkový dojem: 70 %. ()

Sarkastic

Krásně absurdní satira s plno kvalitními fóry, narážkami a nezapomenutelnými scénami (např. vůbec celá invaze do USA, rokování o vyhlášení války, dohadování mírové smlouvy či hraní deskovky Diplomacie). Film táhne na svých bedrech především Peter Sellers a ani v jedné roli mě nezklamal. Sice některé scény jsou slabší a ne všechny vtipné tak, jak by být mohly, ale slušné 4* ode mě tahle rýpavá komedie dostane. „Varuji Vás! Znám zpaměti Ženevskou dohodu.“ – „Bravo! Někdy večer mi ji musíte zarecitovat. Já hraji na cembalo.“ ()

Hellboy

Jako vždy výborný Peter Sellers v několika rolích poněkud televizní komedie, která hlavně díky své krátké stopáži nezačne nudit. Mám rád, když si lidé dělají srandu z vážných témat, jako je studená válka a zbraně hromadného ničení, zvláště pokud je to téma dobře uchopené. Což naštěstí je tento případ. ()

Radko

Pomerne vtipná satirická príhoda o vyhlásení vojny maličkého štátiku Spojeným štátom americkým a následkoch tohto kroku. Základom scenára je parodovanie jednotlivých štátov v čase dobového mediálneho strachu z permanentnej hrozby atómovej vojny, základom herectva je trojúloha Petra Sellersa. Ako správne píše užívateľ Indio, kostýmami aj gagmi tvorí Revúca myš akýsi prazáklad humoru Monty Pythonovho lietajúceho cirkusu. O úplne nadčasovú komédiu nejde, pretože zhruba tretina filmu je naťahovanou zlátaninou, pôsobiacou dojmom výplne stopáže celovečerného filmu. Ide napríklad o návštevu New Yorku, pôsobiacu spočiatku vtipne, no neskôr išlo len o unavené predlžované zábery do ktorých boli dodané gagové scény, ako z nepodarených Chaplinových grotesiek. Poznámka na záver: Základ deja i názvu filmu - vyhlásenie vojny trpaslíka (myši) gigantovi (levovi) - nebol nejako zvlášť nereálny - veď napríklad Slovenská republika dňa 12. decembra 1941 vyhlásila vojnu USA aj Veľkej Británii. ()

viperblade

Pokud vás už nudí všechny moderní komedie, jejichž vtípky jsou pro vás buď trapné, ohrané či sprosté, zkuste tento film a budete jen zírat, jak taková satirická komedie z roku 1959 může být vtipná a (co je hlavní!) i po těch letech neskutečně trefná. Škoda jen, že film má slabší místa a některé vtípky mě minuly, nicméně krása Jean Seberg a uhozenost Petera Sellerse si těch 80 % zaslouží bez debat. Občas opravdu není na škodu podívat se na komedii, ve které nezazní ani jedno sprosté slovo a přesto dokáže pobavit. ()

D.Moore

„Varuji vás, madam! Znám zpaměti Ženevskou dohodu.“ - „Bravo! Někdy večer mi ji musíte zarecitovat. Já hraji na cembalo.“ Tři velcí komici Peter Sellers, Peter Sellers a Peter Sellers se ještě před Doktorem Divnoláskou sešli v tomto filmu a už tehdy ukázali, jak jim to dohromady krásně jde. Už vtípek s úvodním logem Columbia Pictures mě pobavil jako máloco v poslední době... A že film zestárl a zpracování některých jeho částí je spíše úsměvné? O to je podle mě kouzelnější. ()

darkrobyk

Angličané si dokážou dělat legraci nejen ze sebe, ale především z Američanů. Stačí připomenout břitkou duchařskou satiru O.Wildeho Strašidlo cantervillské a například výrok:,, Britové a Američané jsou vpodstatě stejní, jediné co je odlišuje, je jazyk..." Hrátky s bombou ukazují chtivost velmocí vládnout světu za každou cenu. A nedělejme si iluze, že je to přešlo. Jen se hledají jiná slova, například hlídání demokracie, kontrola mezinárodního obchodu, dohlížení na pořádek apod. Jedno zda-li Rusko či USA, Francie nebo Čína, ambice vlastnit svět přetrvávají. Jak kdysi prohlásil jeden sovětský generál:,, Mír udržíme i za cenu rozpoutání třetí světové války!" Jak nadčasová satira je Myš si lze připomínat stále. A ještě se u toho zasmějete! Takové zajetí amerického generála pomocí indiánských luků a šípů prostě nemá chybu... ()

Big Bear

Satira to byla, avšak již mírně vyčpělá. Neříkám, že mne ty narážky nebavily. Ať už šlo o Brity či podivné Amíky, kteří nakonec každému všechno odpustí :-))). Šedesátá léta se chrastilo atomovkama, těžké strategické bombardéry obou jaderných velmocí křižovaly oblohu hlídajíc hranice vzdušných prostorů a tak kromě filmů vážných - varujících před jadernou válkou vznikala témata i odlehčená. Já mám rád britský humor, ale tohle mi už zkrátka přišlo lehce neaktuální a dobové. Vidět to tenkrát jistě to byla větší prča. Je to podobné jako když vám dneska řekne někdo vtip na Husáka... I tak je tam ale humor laskavý, inteligentní a v klidu se odejde bez toho všelikého hekání, prdění, krkání a kdo ví čeho všeho ještě - čímž se vyznačují komedie špatné. Tři šípy. * * * ()

Javert

Výborná satira na politické poměry té doby - tedy ještě před tím, než byla zahájena Détente. 5* jen za tradičně výborného Petera Sellerse (tentokrát v trojroli:) ) "Ochutnáš kaviár, soudruhu?" ()

Snorlax

Jsem divačka, která řvala... několikrát... smíchy. Výborná satira, ale pozdější Divnoláska mi přece jen přijde lepší. ()