Village of the Giants

Sci-Fi / Komedie

USA, 1965, 81 min

Úvodní titulky - všichni tancují. Začátek - parta mladých lidí jede v autě, rozprší se a oni začnou tancovat. Parta mladých lidí jde na diskotéku tancovat. Prostředek - parta mladých lidí se zvětší a začne tancovat. Partě mladých lidí tancují lidé normální velikosti. Konec - parta velkých lidí dotancovala, protože je parta lidí normální velikosti zmenšila do původní velikosti. Nikdo netancuje. Závěrečné titulky - všichni tancují. To by bylo k obsahu, teď k samotnému hodnocení._____ VILLAGE OF THE GIANTS je produktem své doby, amatérsky spíchnutým béčkem, které cílí na teenagery. Když se ale odhlédne od toho, nakolik jsou herecké výkony otřesné, triky jako z pravěku a celek neuvěřitelně stupidní v intencích "je to tak špatné, až je to zábavné," je nutné ocenit, jak svědomitě se poptávka mladistvých vyplňuje. Nechybí zde nic, co si dnešní divák spojí se skutečnými či filmovými 60.lety 20. století: rock and rollová kapela ve stylu Beatles, kladný hrdina vvypadající jako James Dean, bizarní sci-fi zápletka, žánrové odskoky k eco-horroru a především detaily zvětšeného poprsí sličných blondýnek po vzoru russmeyersovských filmů. Až se člověk zamýšlí, jestli "myšlenka" filmu "chceme jen tancovat, nikoliv ubližovat" je reakcí na Vietnam. :-)_____ Ač nerad, musím uznat, že v primiitivní rovině to na mě působilo. Především díky skladbě Jacka Nietzcheho "The Last Race", ke které Tarantino tak často sahal v GRINDHOUSE: AUTU ZABIJÁK jako k rytmizujícímu prvku a Robert Rodriguez vzdal svými úvodními titulky v GRINDHOUSE: PLANETA TERROR poctu těm úvodním i závěrečným ve VILLAGE OF THE GIANTS. Film je pro svou nevyrovnanost, co se zábavnosti týče, za 30%, ale sledoval jsem ho s komentářem v rámci "Mystery Science Theater 3000" (proč podobný typ pořadu nemůže vzniknout u nás?), který ho vyzdvihoval zábavnostně na úroveň edwoodovských počinů... takže za 50% s upozorněním, že tahle kuriozita je jen na vlastní nebezpečí i pro hard-core Tarantinovy fanoušky. Snad vyjma Rob Roye a Tsunamiho.(12.3.2009)